Foto – Jūrmalas pašvaldība

Kāds ir piemērots ekipējums nūjošanai? 0

“Mums ar sievu ir nodoms pievērsties nūjošanai. Nūjas jau nopirkām, bet nezinām, kāda ir soļošanas tehnika. Vai varat pastāstīt, kā pareizi tas jādara un kādam jābūt ekipējumam?” Āris  Ventspils novadā

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
“Kas notiek ar mūsu bērniem? Kādēļ viņi aug tik nežēlīgi?” 1.klases skolnieka mamma pauž sašutumu par bērnu rīcību
Lasīt citas ziņas

Nūjošana ir augstas efektivitātes un vidējas intensitātes fizisku nodarbību veids – intensīvas pastaigas svaigā gaisā, pielietojot īpašu metodiku, soļošanas tehniku un speciālas nūjas ķermeņa vienmērīgai noslogošanai. Tādēļ vislabāk nūjošanu apgūt speciālista vadībā, jo šī sportiskā nodarbība savulaik pat radās kā treniņmetode distanču slēpotājiem starpsezonu laikā. Tehnikas pamatā ir pareiza biomehāniska staigāšana, kombinējot roku un ķermeņa augšdaļas kustības. Tās līdzinās distanču slēpošanas tehnikai, taču ir izstrādāta roku un kāju kustībai ejot, nevis slīdot uz slēpēm. Nūjošana ir efektīva, jo nūjas uzņemas daļu kāju slodzes un palīdz atsperties, lai kustētos ātrāk. Tādēļ nūjotājs pārvietojas ātrāk par gājēju.

Nūjošana ir ieteicama neatkarīgi no vecuma, dzimuma vai fiziskās sagatavotības, jo tas ir efektīvs veids, kā uzlabot savu fizisko formu un organisma izturību, par 46 % intensīvāka nekā parasta pastaiga, tostarp 4 – 5 reizes labāk veicina kaloriju patēriņu. Piemērota tiem, kuri sen vai nekad nav nodarbojušies ar sportu, ikdienā ir sēdošā darbā, cilvēkiem ar osteoporozi, ceļu locītavu un mugurkaula problēmām, arī sirds un asinsvadu, elpošanas un nervu sistēmas slimību un diabēta profilaksei. Tā ir droša aktivitāte, kam nav gandrīz nekāda traumatisma riska.

CITI ŠOBRĪD LASA

Efektīva ir nodarbība, ja tā ilgst vismaz pusotru stundu un notiek gan iesildīšanās, gan nūjošana, gan arī tā sauktā atsildīšanās beigās. Instruktore Lelde Vancoviča stāsta, ka pasākumu var dažādot, gan trenējot izturību un intensīvi aktivizējot vielmaiņu, gan pievienot spēka vingrojumus.

Ja vēlas nūjot, lai uzlabotu veselību, jārēķinās ar ātrumu 5 – 6 km/h. Jau 8 km/h ir sportisks temps un piemērots jauniem cilvēkiem, kuri vēlas sevi uzturēt labā formā, jo intensīvāk deg kalorijas un palielinās fiziskā izturība.

Lai soļošana būtu maksimāli patīkama, l. Vancoviča iesaka iegādāties skriešanas (krosa) apavus, jo tie ir piemēroti gan pārgājieniem, gan nūjošanai. Tiem pirkstu daļā jābūt pietiekami platiem, lai nodrošinātu optimālu komfortu, un tie nedrīkst apņemt potīti, lai, sperot soli, būtu ērts pēdas pārvēliens no papēža uz purngalu. Ir apavi ar pastiprinātu amortizācijas sistēmu, zoles rievojumu, ūdens necaurlaidības membrānu.

Apavos ieteicamas termozeķes ziemai vai plānas no tekstila, kas saglabā sausas kājas siltā laikā. Tādas valkā gan slēpotāji, gan maratonisti. Tāpēc pie reizes sporta preču veikalā der izvēlēties arī speciālu veļu, kas saglabā sausu ādu pat svīstot. Tā paredzēta izmantošanai vēsā laikā kā apakšējā kārta. Nav vēlams kokvilnas apakškrekls, jo šis materiāls ilgi saglabā mitrumu.

Virsējā drēbju kārta var būt no mīksta un viegla flīsa vai cita materiāla, kas lieliski uztur siltumu, ļauj ķermenim brīvi elpot un ātri žūst, bet nelaiž cauri vēju. Biksēm jābūt ērtām, lai būtu iespējams plašs kājas vēziens un dziļš pietupiens.

Reklāma
Reklāma

Ir nopērkami arī speciāli nūjošanas cimdiņi, kas līdzinās riteņbraucēju valkātajiem. Nepiemērota izvēle ziemā ir pūkaini dūrainīši, jo pūkas pielīp nūju maciņa klipšiem, un tie zaudē saķeri.

UZZIŅA

• Nūjošanas treneru un instruktoru saraksts, nodarbību vietas un laiki ir pieejami Latvijas Tautas sporta asociācijas mājaslapāwww.sportsvisiem.lv.

• Ir arī nūjošanas gidi, kam nav tiesību apmācīt nūjot, tie var tikai vadīt nodarbības, palīdzot instruktoram.

• Lai kļūtu par nūjošanas instruktoru, ir jābūt sporta vai medicīnas jomā iegūtai izglītībai, gidam šādu prasību nav.

SVARĪGI

Nūjošana noslogo locītavas par 30 % mazāk nekā skriešana un paātrina sirdsdarbību vismaz par 10 – 15 sitieniem minūtē, nodrošinot sirds muskuļa izturības palielināšanos. Nūjošana veicina skābekļa uzņemšanu audos, mazina stresu, sāpes un sasprindzinājumu plecu un kakla daļā, veicina veselīgu miegu un laimes hormona endorfīna izdalīšanos, uzlabo vispārēju labsajūtu.

PADOMI

Nūju izvēli ietekmē auguma proporcijas, arī fiziskā sagatavotība. Nūjas ir jāsatver un jānovieto perpendikulāri zemei, elkonis tuvu pie vidukļa, saliekts taisnā leņķī.

Parasti piemēroto nūju garumu aprēķina, auguma centimetrus reizinot ar 0,68. Tātad – ja augums ir 171 cm, iznākums ir 116,28. Tas nozīmē, ka var izmantot 115 – 120 cm garas nūjas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.