×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.5°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
9. marts, 2012
Drukāt

Kāds, jūsuprāt, būtu piemērotākais pensionēšanās vecums Latvijā?

Ieva Plūme, filosofe: “Vīriešiem pensionēšanās vecums varētu būt 65 gadi, bet sievietēm būtu jāļauj iet pensijā jau 60 gadu vecumā.

 

Kopumā es esmu pret pensionēšanās vecuma celšanu, atrunājoties ar sliktajiem dzimstības rādītājiem. Valstij jāspēj lietderīgāk izmantot esošos resursus, nevis jāspiež strādāt vecus cilvēkus. Daudz cilvēku, sasniedzot 60 gadu vecumu, ir jau nopietni slimi un vairs nespēj produktīvi strādāt, turklāt es šaubos, ka sabiedrība tuvākajos gadu desmitos kļūs veselāka. Manuprāt, iemesls tam ir tieši lielā darba slodze un nesabalansēts darba un atpūtas režīms mūža garumā. Pensionēšanās vecuma celšana ir ļoti nežēlīgs risinājums ekonomikas problēmām. Es esmu apņēmusies arī vecumdienās strādāt kādu sabiedrībai noderīgu darbu.”

Māra Vaivode, studente: “Cilvēkiem būtu jāļauj iet pensijā vismaz no 55 gadu vecuma. Jau sasniedzot 50 gadu vecumu, nereti sāk piemeklēt nopietnas veselības problēmas, turklāt, zaudējot darbu, atrast jaunu, līdzvērtīgu darba vietu kļūst neiespējami. Protams, tiem, kuri var un vēlas, jābūt iespējai strādāt arī ilgāk. Es vecumdienās noteikti negribētu dzīvot pansionātā, bet arī vientulībā mūža nogali nepavadīšu. Es meklēšu domubiedrus un, par spīti visām sāpēm, kaut vai ar varu piespiedīšu sevi ar kaut ko nodarboties. Varbūt es iemācīšos spēlēt pokeru vai šahu un ar citiem pensionāriem sacentīšos parkā uz soliņa. Es ceru uz tikpat pārtikušām vecumdienām kā šodienas Rietumeiropas pensionāriem un iespējām apceļot pasauli.”

Marta Zarāne, pārdošanas speciāliste: “Šobrīd pensionēšanās vecumam vajadzētu būt 60 gadiem, jo tas ir gadu skaita slieksnis, kuru sasniedzot vairākums cilvēku vairs nespēj konkurēt darba tirgū. Vispār uzskatu, ka pensiju sistēmai vajadzētu paredzēt individuālāku pieeju attiecībā uz iespējām aiziet pensijā. Neuzskatu, ka pensijas vecuma celšana glābs Latvijas sociālo budžetu, kamēr nemainīsies kopējā situācija ekonomikā. Ap 60 gadu vecumu lielākā daļa cilvēku vienkārši vairs nekļūs par pensionāriem, bet gan par bezdarbniekiem, un viņiem nāksies dzīvot no pabalstiem. Tas šķiet pārlieku cietsirdīgi. Cik zinu, jau šobrīd pirmspensijas vecumā atrast darbu ir ļoti maz cerību. Turpretī tie pensionāri, kuru veselība un darba prasmes to atļauj, arī tagad turpina strādāt un maksāt nodokļus.”

Uldis Priede, pensionārs: “Šobrīd pensionēšanās vecums man šķiet ļoti piemērots, bet nākotnē to varētu celt. Es pats esmu pensionārs jau daudzus gadus un no savas pieredzes zinu, ka strādājot var dzīvot labāk. Ņemot vērā šā brīža pensiju apmērus, normāli iztikt vecumdienās var tikai retais. To redzot, jauni cilvēki šodien saprot, ka par savām vecumdienām jārūpējas pašiem, un piesakās ne tikai otrajam, bet arī trešajam pensiju līmenim. Es pats algotu darbu vairs nestrādāju, bet vecumdienas aizvadu aktīvi, iesaistoties politikā.”

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+