×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
28. septembris, 2016
Drukāt

Franks Gordons: Krievijas vēsturnieku skats uz valsti. Kāds kontrasts! (37)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Franks Gordons

Divi mācīti vīri, abi – pareizticīgi, abiem sāp sirds par Krieviju, bet kāds kontrasts viņu spriedumos!

1952. gadā dzimušais vēsturnieks, reliģiju pētnieks, politiskais un sabiedriskais darbinieks Andrejs Zubovs kļuvis slavens ar to, ka divsējumu diždarbā “Krievijas vēsture. XX gadsimts”, kas izdots Maskavā 2009. gadā un ko viņš rediģējis, pirmoreiz vispār nav minēta vārdkopa “Lielais Tēvijas karš”, bet ir runa par 1941. – 1945. gadu padomju – nacistu karu. Šis formulējums, manuprāt, ir profesora Andreja Zubova nopelns, gaismas stars putinisma impēriskās propagandas miglā.

Profesors Andrejs Zubovs 13 gadus bija mācībspēks daudzinātajā diplomātu kalvē Maskavas Valsts starptautisko attiecību institūtā MGIMO, no kura viņš 2014. gada martā tika izslēgts, jo bija uzdrošinājies laikrakstā “Vedomosti” publiski apgalvot, ka prezidents Putins, anektējot Krimu, rīkojies tāpat kā Hitlers, iekļaujot Austriju Lielvācijas sastāvā.

Būdams dziļi reliģiozs un uzturot ciešas saites ar Krievijas pareizticīgo baznīcu, A. Zubovs politiskā ziņā ir izteikti liberāls. Līdztekus viņš kopš 2003. gada ir “Krievijas solidāristu nacionālās darba savienības” (NTS) biedrs, uzskatot, ka ģenerālis Vlasovs nebija nodevējs, jo vērsies nevis pret krievu tautu, bet pret zvērisko Staļina režīmu.

Šā gada augustā, kad profesors Zubovs izvirzīja savu kandidatūru Krievijas Valsts domes vēlēšanās kā liberālās partijas PARNAS pārstāvis, izcēlās liels skandāls, jo kļuva zināms, ka jau 2015. gada martā kādā “Svoboda” raidījumā viņš izteica nožēlu, ka Staļins nebija zaudējis karu pret Hitleru, “jo tik un tā sabiedrotie mūs galu galā būtu atbrīvojuši, un tad angļi un amerikāņi ieviestu pie mums demokrātiju, un tiktu izmēzts kanibāliskais Staļina režīms”. Tajā pašā intervijā Zubovs teicis: “Salīdzinot ar Staļinu, Hitlers ir Krievijas vēstures eņģelis. Jo ar visu gribēšanu nav iznīcinājis tik daudz krievu cilvēku kā Staļins. (..) Hitlers ir noziedznieks un nelietis, bet mūsu tautai tieši Ļeņins un Staļins ir vienreizīgi bendes. Kas Hitlers bija ebrejiem, tas visām Krievijas tautām bija Ļeņins un Staļins. Ja nu Jeruzalemē ierīkotu Hitlera māju muzeju… Tas pats vien ir.”

Skarbs un paradoksāls savos izteikumos ir A. Zubovs. Skarbs un kategorisks savos izteikumos ir cits vēsturnieks – 80 gadus vecais Igors Frojanovs, arī pārliecināts pareizticīgs kristietis. Viņš arī ir profesors, mācībspēks Sanktpēterburgas Valsts universitātē. Bet viņa skatījums uz Krieviju un tās likteņgaitām ir diametrāli pretējs, turklāt visai tuvs mūsdienu impēriskajam putinismam.

Profesors Frojanovs devis plašu interviju, kas publicēta Maskavas portālā “Zavtra”: viņaprāt, skarbais klimats piespieda “mūsu senčus” apstrādāt zemi kopā: ģimene, dzimta, kolektīvs. Un šis kolektīvisms no senlaikiem raksturīgs krievu civilizācijai. Krieviskajiem slāviem bija jāpretojas nepārtrauktiem uzbrukumiem no austrumiem – no huņņiem, hazariem, tatāriem. Lai noturētos, bija vajadzīga spēcīga valsts – Kijevas Krievzeme (Ruse), kuras pamatā bijusi demokrātija.

Profesors Frojanovs norāda, ka pareizticīgā baznīca pilnība atbilstot “krievu etnosa dziļākajiem vaibstiem. Līdz ar krievu ļaužu kristīšanu viņiem raksturīgais kolektīvisms ieguva metafizisku, mistisku, sakrālu raksturu”.

Šis Pēterburgas profesors teic, ka jēdziens “kristīgais sociālisms” esot pilnīgi loģisks: “Un tas nav gadījums, ka pie mums – pasvītroju, tieši pie mums – tika īstenots pirmais mēģinājums uzcelt sociālismu nevis vispār, bet atsevišķā zemē. Staļins lieliski saprata, cik ļoti krievu tautai atbilst sociālistiskie esamības principi.”

Lasām tālāk: “Sistemātiska, mērķtiecīga Rietumu cīņa pret Krieviju, karš ar mērķi iznīcināt Krieviju sākās XV gadsimta nogalē un kopš tā laika tiek nenogurstoši vests (..) Kāpēc Krievija nav pa prātam mūsu rietumu kaimiņiem? Tāpēc, ka tur, Rietumos, eksistē populācija, kura no senlaikiem tiecas pēc pasaules kundzības. (..) Krievija ir pareizticības un vispār kristietības nesēja, kamēr Rietumi kļūst par kaut kādu sātanisku kopumu.”

Noslēgumā Frojanovs cildina caru Ivanu Bargo, “kurš mums ir paraugs, veidojot spēcīgu centralizēto varu un plašu vietējo pašpārvaldi. Un, protams, mūsu priekšā paceļas Josifs Staļins, kurš uzstājas kā krievu valstiskuma un krievu valsts nosargātājs.”

Nu mēs redzam, cik pamācoša ir komparatīvā jeb salīdzinošā pieeja, vērtējot kaut vai vēsturniekus, arī pareizticīgos.

Pievienot komentāru

Komentāri (37)

 1. vēstījums Latvijas Avīzei Atbildēt

  cik ilgi jūs piesmiesiet latviešu tautu, atļaujot latviskā viedokļu apmaiņas vidē rakstīt viedokļus svešā valodā? Manuprāt šeit ir darbs Latvijas valsts drošibas iestādēm. Ir pamatotas aizdomas, ka apzināti tiek garuta Latvijas valsts saliedētība, apzināti izsmejot latviešu valodu un tā veidojot vairākkopienu sabiedrību. Un Ir pamatoti domāt, ka šis svešvalodas skribelis ir Latvijas Avīzes atbalstīts pasākums, lai nodrošinātu lielu “klikšķu” skaitu. Par šo Latvijas Avīzes apziātu valsts valodas piesmiešanu tuks ziņots drošības iestādēm.

  • Уважаемый! Отсылаю вас вместе с упомянутыми вами организациями к ст.100 конституции Латвии: «Каждый имеет право на свободу слова, которая включает в себя право на получение, владение и распространение информации, высказывание своих взглядов. Цензура запрещена». Видите, в конституции не сказано на каком именно языке я должен это делать, нет такого закона, регламентирущего применение разных языков в интернете, нету!

 2. Kā parasti, informatīvs, sakarīgs raksts. Vienīgi es to Staļina prieksteci apzīmētu par Ivanu Briesmīgo (angliski: “Ivan the Terrible”).

 3. Nu, kristīgais sociālisms ir pilnīgi loģisks, tur tam profesoram taisnība. Bet dabiski, ka Staļinam ar to nebija sakara.

 4. Bravo Gordona kungam! Lielisks komentārs. (To pierāda arī troļļuku smirdīgās atraugas komentāros). Bet tādu kā Zubovs diemžēl nav daudz. Toties frojanovi vairojas kā blaktis.

  • Да какое нафиг браво, придурок! Шёл бы ты вместе со своим почитаемым либерастом знаешь куда?! Воняли бы там. Таких мудаков и уродов как Зубов, очень и очень мало, и это есть хорошо. И автор тоже такой же. Они думают, что издеваться над чувствами и святыми понятиями большинства россиян, это забавно и правильно. Зря они так думают, ох зря.

   • Šāda nemitīga krišana histērijā un visu lādēšana veselībai noteikti par labu nenāk, kur nu vēl tādā vecumā. Nozīmēju grafistam gultas režīmu, sirds zāles un vairs nekādu komentāru rakstīšanu cauru dienu.

    • А у кого истерика доктор, у вас или у меня? У меня истерики никакой! Прежде чем ставить диагнозы другим, позаботились бы о себе самом. Хорошая клизма вам явно не помешает.

  • Franka raksts – kā vienmēr: īss un precīzs. Āreče, grafists locās kā tārps, taču pat viņam īsti nav ko iebilst;)))

   • Ничего точного в ней не вижу. Обычное русофобское гавно. И сказать могу в ответ много чего, да только вот цензура не пропустит. Она тут своеобразная весьма.

  • nabaga krieveļi ! Atbildēt

   Nepārtraukti uzbrukumi no austrumiem, nepārtraukti uzbrukumi no rietumiem. Paši tikai aizstāvas. Diezin kā ta Impērija kļuva tik uzblīdusi?

   • Ой, да вы лучше себя пожалейте! Вместе со всей вашей «историей успеха». Что, накормили Европу беконом?

   • Sūds uz puļķa tas esi t, sūds vienmēr peld pa virsu un smird

 5. Что, стёрли комментарий?! Довольны! Админ небось ручки потирает от удовольствия, а зря. Я ещё напишу чего по злее.

 6. Malacis bija Ichāks Rabins un Šimons Peress, par kuru aiziešanu skumst visa progresīvā cilvēces daļa.
  Gordona kungs arī piemin izcilos Izraēlas dēlus, jebšu turpinās malt par Krieviju?

 7. Malacis Franks ka lietas sauc īstajos vārdos ! Es viņu cienu, bet putinistiem viņš ir kā kauls rīklē !

 8. Te pienāca Kinzulis- Atbildēt

  un dažiem Kremļa faniem gribas sasist spoguli – bet spogulis jau nav vainīgs, ja ģimis šķībs…

 9. Franku Gordonu daudziem vajadzētu dzirdēt!!!

 10. Franks Gordons ir vīrs, kuru daudziem vajadzētu dzirdēt! Paldies viņam!!!

 11. Pateiciigais Lasiitaajs Atbildēt

  Patik lasit man shi vecaa juuda murgus !!

 12. Izraēla bez kontrastiem, – kā bija svēts Yom Kippur War, tā arī palicis. “6 kolonna” Izraēla nevar izvērsties tā, kā Krievijā.

 13. Ja kāds Izraēlā sāktu ar kādu “gaismas staru” revidēt Yom Kippur War, tad ne tikai bez zobiem,bet arī bez galvas paliktu. Krievijā demokrātijas pakāpe ir daudz augstākā līmenī – var “6 kolonna” izvērsties bez bailēm.

  • Klucim: Yom Kippur kars bija aizstavibas kars, un Izreala to neviens nesauc par svetu, tikai skumst par kritusajiem.Bez demagogijas,Kluca kgs!

   • Izteiciens “nolikt kluci” nozīmēja to pašu, ko iet uz WC nopietnā nolūkā. Bet šoreiz kāds bēgļu gaitās pie mums ieklīdis trollis ar niku Klucis sagribējis uzbāzties autora vēstures apskatam laikrakstā, nu labi vismaz, ka ne tādiem raksturīgākā veidā – uz ietves. Bet pašam vien būs jāsatīra.

    • Klucis ar grafistu ir no viena kantora(ķeseles) 🙂 🙂

     • Zel ka admins dzesis grafista komentaru; prof. Zubovs izpelnijas jauko krievu vardu “mudak” un Gordons lieku reizi titulets ka trakais ebreju vecuks. Krievu valodas semantikas petniekus tas intereses.

     • Нет, не угадали. Мы даже не знакомы и в разных «канторах» сидим. Вот так.

     • > pikols 29. septembris, 2016 18:03
      Да уж, цензура свирепствует! Почему то автору, пусть даже завуалировано и иносказательно, но можно оскорблять целый народ, считается, что он высказывает своё мнение. Многие комментаторы безнаказанно опускаются до прямых оскорблений, пусть и написанных транслитом. А вот ответить им так же, нельзя почему то. Называть подлеца – подлецом, на мой взгляд, верно и правильно. Так и надо делать. А еврейский дедушка, по сути дела, издевается над святыми для простого русского человека, понятиями. Вот например, если бы он у себя в Израиле, где нибудь в общественном месте пошутил таким же образом по поводу холокоста, то я уверен, окружающие его люди быстренько бы отрутили ему его дурную голову.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mainu 24. septembri pret 25. jūniju!

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24. septembri, kad Latviju apmeklēs Romas pāvests Francisks. Likuma izmaiņas galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, pieci bija pret, divi – atturējās, bet vēl astoņi balsojumā nepiedalījās. Ekonomikas ministrija iepriekš neatbalstīja šo ideju, sakot, ka Latgales uzņēmēji paši varot lemt par brīvdienu pāvesta vizītes laikā un ka viena valsts noteikta svētku diena valsts budžetam radot astoņu miljonu eiro zaudējumus. Jāpiebilst, ka šogad 23. un 24. jūnijs, kas saskaņā ar likumu ir svētku dienas, šogad iekrīt sestdien un svētdien, līdz ar to svinētājiem izpaliek papildu brīvdienas.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+