Dabā
Zaļā dzīvošana

Kāds laiks būs maijā un jūnijā? Zīmes dabā tulko Vilis Bukšs1

Foto no LA arhīva

Ticējums saka, ja maija sākums silts, tad mēneša beigas vēsas un otrādi, savā mājas lapā dalās dabas vērotājs Vilis Bukšs. Ja maijs slapjš un lietains, tad sauss jūnijs un septembris.

V. Bukšs atgādina arī citus senlatviešu ticējumus – miglas maijā paredz auglīgu vasaru, bet pērkons – bagātu. Ja ziedu mēnesī jeb maijā birst krusa, tad vasara vēsa un lietaina.

Viņš prognozē, ka līdz 14. maijam lielākoties laiks būs saulains un sauss. Laikā ap 10. maiju plus 20 un pat vairāk grādu. Līdz 10. maijam skaidrās naktīs uz augsnes dažviet salnas. Lapu mēneša vidū laika apstākļi mainīgi.

Maija otrajā pusē laiks kļūs saulaināks, sausāks un siltāks. Laikā ap Urbānu (25. maijs) un vēlāk būs dienas ar vasarīgu siltumu, kam sekos īslaicīgas, bet stipras pērkona lietusgāzes un iespējama arī krusa.

Pēc viņa minējumiem, rādās būt silts un pārsvarā sauss pirmais vasaras mēnesis – jūnijs.

V. Bukšs apkopojis ticējumus par zīmīgajām dienām laika vērošanā:

Ja pirms 6. maija sāk ziedēt ievas (šogad 1. maijā) – būs karsta vasara.

9. maijs ir Niklāvs jeb Ījābs. Var stādīt sīpolus, kartupeļus, pupas un sēt zirņus. Ja vēss, mākoņains, būs laba raža.

13. maijs diena, kad vēro laiku. Ja saullēkts skaidrs – būs karsta vasara.

23. maijā ir Mokeja diena. Dažviet 24. maijā. Šajā dienā zemes darbus nestrādā. Ticējumi. Ja saullēktā debesis sarkst – būs slapja un pērkoņaina vasara.

25. maijā Urbāns. Ticējums saka, ka Urbāns atver, bet Bērtulis (24. augusts) aizver durvis uz Vasaru. Saulains un karsts Urbāna dienas rīts paredz sausu un karstu vasaru.

LA.lv