Latvijā
Sabiedrība

Kādu eļļu nepieciešams izmantot, lai dārza tehnika strādātu ilgi un uzticami 16

Publicitātes foto

Lai mūsu dārzs, piemājas mauriņš vai dzīvžogs izskatītos skaisti visa gada garumā, izmantojam dažāda veida ierīces – zāles pļāvējus, krūmgriežus, trimmerus utt. Lai dārza tehnika kvalitatīvi spētu pildīt savas funkcijas ne tikai vienu sezonu, bet vairākas, par tām ir pienācīgi jāparūpējas. Viens no veidiem, kā to izdarīt, ir izmantojot atbilstošas eļļas un smērvielas. Piedāvājam jums ceļvedi, kā orientēties to piedāvājumā un izvēlēties atbilstošāko.

Tā kā eļļu un smērvielu klāsts veikalos ir diezgan plašs, pirms izvēles izdarīšanas vajadzētu rūpīgi izpētīt konkrētās ierīces dzinēja ražotāja norādījumus. Tos parasti iespējams atrast precei pievienotajā lietošanas instrukcijā. Kad būsit uzzinājuši, kādu eļļu ieteicams izmantot, jāpievērš uzmanība nākamajam kritērijam – viskozitātei.

Viskozitāte

Eļļas viskozitāte atšķiras, ņemot vērā apstākļus, kādos tā tiek izmantota. Lai nodalītu vienu veidu no otra, viskozitāti norāda, izmantojot apzīmējumu. Tā sākumā parasti ir trīs burti – SAE, kas ir standarts (Society of Automotive Engineers), bet pēc tam seko skaitlis, kurš apzīmē konkrēto viskozitātes klasi. Ja eļļu izmanto ziemā, pēc klases seko burts W (winter) un vēl viens skaitlis, kas norāda uz produkta viskozitāti aukstā laikā.

Lai skaidrāk būtu iespējams saprast šo iedalījumu, varam aplūkot SAE10W40 motoreļļu. Kā redzams ciparu un burtu kombinācijā, šis produkts apvieno gan vasaras eļļas SAE40, gan arī ziemas eļļas SAE10W īpašības. No tā varam secināt, ka šī eļļa ir universāla, jo to varēsit izmantot gan vasarā, gan arī aukstā laikā.

Iesakām ņemt vērā to, ka, ja eļļas apzīmējumā nav redzams burts W, tā ir paredzēta tikai izmantošanai vasarā. Tāpat jums vajadzētu zināt, ka skaitļa lielums pirms burta W nosaka to, cik šķidra eļļa būs ziemas apstākļos un cik veiksmīgi to varēsit izmantot zemākā temperatūrā. Jo skaitlis būs zemāks, jo eļļa būs šķidrāka un pretēji. Savukārt skaitlis, kas atrodas eļļas apzīmējuma beigās, norāda uz spēju pildīt eļļošanas funkciju augstākā temperatūrā. Tas nozīmē, ka ziemā, piemēram, izmantosim eļļu ar viskozitātes klasi 10W, bet vasarā – ar klasi 40.

Viens no dārza tehnikas veidiem, kuram visbiežāk nepieciešama eļļošana, ir zāles pļāvējs. Tā kā to izmantojam vasarā, eksperti iesaka izvēlēties eļļu ar SAE30 viskozitātes klasi. Nekādā gadījumā nelietojiet šo eļļu sniega frēzē vai citā tehnikā ziemas laikā! Zemā temperatūrā tā kļūst ļoti bieza un var sabojāt ierīci.


2-taktu un 4-taktu dzinēji

Pirms eļļas uzpildīšanas, pievērsiet uzmanību pļāvēja veidam. Piemēram, mūsdienās daudziem mauriņa pļāvējiem ir 4-taktu dzinēji, un tas nozīmē, ka tiem eļļa tiek lieta speciālā karterī. Tās līmenis ir regulāri jāpārbauda un jāuzpilda atkārtoti, ja nepieciešams. Jaunākiem dzinējiem pirmo reizi tas jādara ik pēc pāris stundām.

Savukārt trimmeriem un motorzāģiem kuriem ir 2-taktu dzinēji, eļļu lej kopā ar degvielu, stingri ievērojot ražotāja minētās proporcijas. Ņemiet vērā, ka šādi maisījumi nav derīgi ilgāk par 3 līdz 4 nedēļām, jo šajā laikā mainās to ķīmiskais sastāvs. Šajā gadījumā jums pastiprināta uzmanība ir jāpievērš eļļas kvalitātei. Ja pāris reizes degvielai piejauksit zemas kvalitātes eļļu, nekas traģisks nenotiks, tomēr jāņem vērā, ka ilgākā laikā tas var paātrināt dzinēja nolietošanos.


Eļļas krāsa

Iegādājoties eļļu dārza tehnikai, jūs noteikti pamanīsit, ka tā ir pieejama dažādās krāsās – dzeltenā, sarkanā, zilā utt. Tas nepieciešams, lai jūs vieglāk varētu noteikt, vai degvielai esat pielējuši eļļu, un neizdarītu to dubultā. Tomēr jāņem vērā, ka šī krāsa rada nogulsnes. Lai no tā izvairītos, varat izvēlēties eļļu bez krāsas.

Citas īpašības

Iegādājoties eļļu dārza tehnikai, pievērsiet uzmanību ne tikai tās ražotājam un viskozitātes klasei, bet arī citiem parametriem. Piemēram, ir eļļas, kuras veidotas īpaši tam mērķim, lai nodrošinātu ātru un vienkāršu dzinēja iedarbināšanu, kā arī ekonomētu eļļas patēriņu. Tāpat iesakām pievērst uzmanību tam, vai eļļas sastāvs nodrošina mazāku dūmošanu un ļauj dzinējam ilgāk palikt tīrākam.

Mūsdienās plašu dārza tehnikas eļļu piedāvājumu atradīsit ne tikai specializētajos veikalos, bet arī internetā. Ja vēlies ietaupīt, ielūkojies interneta veikalā 220.lv!

LA.lv