×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.8°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
1. augusts, 2016
Drukāt

Kādu “Krievijas iejaukšanos” gaida Latvijas krievi? Saruna ar pētnieku (23)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Mārtiņš Hiršs, vēsturnieks

“Tas ir tradicionālais jautājums – vai glāze ir pustukša vai līdz pusei pilna,” par Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas Drošības un stratēģiskās pētniecības centra pētījumā uzrādīto ainu saka pētnieks Mārtiņš Hiršs, kurš pats ir optimistiski noskaņots.

– Jūsu pētījumā 55 procenti aptaujāto krievu uzskata, ka Latvijā atdzimst fašisms. Bet viņi taču te dzīvo, vai tad viņi neredz, ka nekas tāds te nav? Tieši pretēji, daudzi Krievijas pilsoņi pērk uzturēšanās atļaujas un pārceļas uz dzīvi. Vai tad viņi brauktu uz “fašistisku” valsti?

– Medijiem ir milzīga ietekme. Mēs prasījām intervētājiem, vai viņi paši ir saskārušies ar šo Krievijas mediju piesaukto “fašismu”, un viņi atbild: “Tā tik trūka, bet mēs dzirdam, ko stāsta televīzija…” Tas pats ir par dzīves līmeni – lielākā daļa aptaujāto nemaz nav bijuši Krievijā, bet ir stingri pārliecināti, ka dzīves līmenis tur ir augstāks nekā Latvijā. Ja cilvēks skatās tikai viena veida informāciju, vērojams pilnīgs kritiskās domāšanas trūkums – to pierādīja arī eksperiments ASV, kur studentiem lika ilgstoši skatīties tikai “Russia Today” televīzijas kanālu un vēlāk atbildēt uz jautājumiem par notikumiem pasaulē. Rietumos to uztver ar pārsteigumu, lai gan mums tas nav nekas jauns. Tagad daudz runā par informācijas karu, bet es teiktu, ka tas notiek jau ļoti sen, vienkārši tagad Rietumi to beidzot ir sajutuši uz savas ādas.

– Viens no vēstījumiem, ko jūs apskatāt savā pētījumā, ir formulēts šādi: “Vai krievvalodīgo iedzīvotāju tiesības un intereses Latvijā tiek pārkāptas tādā mērā, lai Krievijas iejaukšanās būtu nepieciešama un pamatota?” Un 41,3 procenti aptaujāto krievu atbild apstiprinoši. Tas patiesībā ir ļoti satraucoši un pat pārsteidzoši, ka mūsu valdība uz to reaģē tik mierīgi.

– Tas ir plašs formulējums, un “Krievijas iejaukšanās” var būt gan politiska, gan juridiska, gan ekonomiska, gan militāra. Latgalē mēs šo jautājumu pētījām sīkāk, un apmēram septiņi procenti bija teikuši, ka agresijas gadījumā atbalstīs Krieviju.

– Tas jau tikpat kā jautāt: “Vai jūs uz mums šausiet?”

– Visās valstīs ir neliela daļa radikāli noskaņotu cilvēku, un tādi ir visās grupās. ASV lielākie potenciālā terora draudi ir no meksikāņu bandām un labējiem ekstrēmistiem, mazāk – no islāmistiem. Es nezinu, cik no Krievijas atbalstītājiem tiešām būtu gatavi šaut, bet gan jau atsevišķi tādi cilvēki būtu, un ar to jārēķinās.

– Bet vai par to nebūtu skaļāk jārunā, pievēršot arī to krievu uzmanību, kuriem šāds noskaņojums – Krievijas palīdzības gaidīšana – nav pieņemams.

– Te gan jāņem vērā, ka kopumā sabiedrībā Krievijas agresija netiek vērtēta kā lielākais drauds. Piemēram, ekonomiskā situācija, migrācija, arī terorisms sabiedrību uztrauc vairāk. Mēs kā pētnieki negribam paši dramatizēt situāciju, to jau dara mediji.

Visu interviju lasiet 2. augusta “Latvijas Avīzē” vai e-izdevumā.

Pievienot komentāru

Komentāri (23)

 1. tīčiņš = prokremlisks trollis Atbildēt

  kuru šausmīgi satrauc fakts, ka ASV pilsoņi strādā un pelna naudu. Vai pats Kremļa trollis pārtiek no zila gaisa vai arī naudu pelna?

 2. kremļa okupantu izmisīgie meli Atbildēt

  .. okupants tīčiņš drīkst pastāstīt, ku uzturas tie ASV banku un izsardzības ministrijas darbinieki, kas stāsta par padomju okupāciju. Vai varbūt okupants tīiņš jau ir tik smagā formā, ka šie ļaunie amerikāņi viņam rēgojas?

 3. viņi taču tik .., ka domā: krievija joprojām ceļ komunismu

 4. Какой редкостный бред!

 5. Cieni sevi un citus, savstarpēja saskare un iecietība, prasme ieklausīties otra viedokli un izteikt savu neizraisa naidu. Latvijas cilvēki ir labi, gudri un saprotoši. Viss ir atkarīgs no pašiem. Skaistu dienu visiem!

  • Aizstaigā un paklausies “viedokļus” uz cietumu, psiheni, maskačku…
   Neaizmirsti paķert līdzi zālīti… 🙂

   • Tā vien izskatās ka citur tu neesi bijis izņemot cietumu un psiheni.
    Nepiesauc Maskačku, Maskača ir ar augstāku kultūras līmeni par tevi.

   • Es no teksta saprotu ka tu nekur citur nemaz neesi bijis kā psihenē un cietumā, un tādā gadījumā Maskača ir ar augstāku kultūras līmeni ne kā tu !

 6. Kāpēc pie mums ir tāda šmucīga likumsakarība: jā latviešu pētnieks, tad ar aizdomīgu seju, aiz kuras nevar būt liels prāts, bet gan pediņa kaislības?

 7. Latvija ar tadu dzivi ka patreiz demografija,un citas jomas ari Krievijai nav noteikti vajadziga.Vispar Latviesi parak augsti doma par zemes plekiti .

  • Tavai rašai visa ekonomika irst pa vīlēm laukā! Kuriem kaut cik naudas, mūk prom no tavas rašas, un pats tu arī uz turieni negribi, kāpēc?

 8. Nu nevar atradināties no tā, ka Latvija bija kolonija un lielkrievi noteicēji ar saviem likumiem un tikumiem – tad pekšņi tā vairs nav – izrādās, ka Latvija ir neatkarīga un poļitrukiem, pulkvežiem vairs nekādas teikšanas nav. Braukt atpakaļ uz Krieviju – nē – labi zinot, ka tur nebūsi nekas. Tad labāk mēģināt gaidīt ”atbrīvotājus” kā 1940. gadā ar iespēju tikt pie labiem Mežaparka namiem un…. gaida tikai komandu – sākt un aizies…Tāpēc jau tā britu filma satrauca – zīmējās patiesā gala sākuma aina.
  Ar ko ir jābeidz – ar Čehoslovākijas Sudetu piemēru – gribējāt tur ( Sudetos ) Vāciju, nodevāt čehus un nu kājām un turieni un visi…

 9. Krievi no Krievijas brauc prom. Vacija jau dzivo 5 miljoni. Tikai Berline jau dzivo ca. 250 000 krievus,
  kuri iebrauca Berline pedejos desmit gados. No 12 miljoniem Maskavas iedzivotajus tikai 20% ir
  krievi.

 10. Krievi nespēj novertēt latvišu savaldību

 11. Loti labas zināšanas par to ko krievi doma jo viņi ir no siles baroti.

 12. .., – atrodi kādu cilveku, jefiņ, jaunāku par 55-60 gadiem , kurs kaut mazlietiņņem nopietni to, ko polekst pa TV , raksta portāleļos vai avīželēs un bubina pa radio….
  Par tiem respondentiem tātad skaidrs, bet krievam par latvieša(vai pribalta fašismu) stāsta tie paši Volstrītas-Pentagona .. kas man stāsta par krievu kā okupantu….šie .. tā taisa naudu, tas saucās tātad “taisīt naudu”.

Draugiem Facebook Twitter Google+