×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
17. marts, 2015
Drukāt

Kādu Latviju pasaules spogulī gribam redzēt. Saruna ar Karinu Pētersoni (22)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

“Latvijas Avīzē” viesojās Latvijas Institūta vadītāja Karina Pētersone. Ja valsts būtu iztēlojama kā modes dāma, tad Pētersones kundzei “krituši” stilistes pienākumi – ģērbjot un pucējot, panākt, lai dāma pati labi izskatītos un citiem patiktu. Un kāds prezidents Latvijas pozitīvam tēlam šajos laikos būs piemērotākais? Arī par to Voldemāra Krustiņa un Egila Līcīša sarunā ar redakcijas viešņu.

V. Krustiņš: – Ir prezidenta meklēšanas laiks. Apspriedīšoties arī ar tautu. Jums ir politiskas darbinieces stāžs un pieredze 25 gadu garumā. Jums ir vārds no Pētersonu dzimtas, kas latviešiem nozīmē diezgan daudz. Kāpēc gan mēs nevarētu jums pajautāt, kādas ir jūsu domas par to, kādam jābūt Latvijas nākamajam prezidentam?

– Kā ierēdnei man grūti runāt par uzstādījumiem, kādi jāņem vērā politiskajā vidē, taču savas pārdomas man ir. Tā pirmā – vai mēs visi, kas sevi apzināmies par Latvijas tautu, piedomājam, cik ļoti mums paveicies, ka ir sabiedrisko diskusiju un vārda brīvība, un demokrātiska procedūra, kā tikt pie Valsts prezidenta. Kaimiņos ir valsts, kur lietas neapspriež, tās vienkārši notiek pēc kāda iegribas. Jājūt gandarījums, ka gandrīz pirms 100 gadiem ieguvām savu valsti ar noteiktu demokrātijas pakāpi un vairākas paaudzes pratām to neaizmirst, turēt dārgu.

Jūs pieminējāt manu ģimeni. Vectēvs Jūlijs Pētersons 1943. gada 17. martā bija starp LCP memoranda parakstītājiem, adresējot to sabiedroto valstu valdībām. Var teikt, par to, lai Latvija būtu neatkarīga, demokrātiska valsts, viņš ir nolicis galvu. Kara muzeja pētnieki man teikuši, ka Jūliju Pētersonu starp 160 parakstītājiem, šķiet, padomju laikos vienīgo sodīja par šo parakstu. Pārējie, kā Konstantīns Čakste un citi, tika represēti jau no nacistiem, bet manam vectēvam padomju vara tieši šo memorandu inkriminēja kā noziegumu. Traģiska epizode vēsta, ka pēc padomju karaspēka ienākšanas viņu turēja čekas mājā, un kameras biedrs atceras, ka pratinātājiem Jūlijs Pētersons neko nav atbildējis, taču kamerā, kā Maskavā studējis, skaistā krievu valodā uzrakstīja kredo, kāpēc tic brīvai Latvijai – uz 47 lappusēm, ko nolika izmeklētājam priekšā. Klusēdams devās uz Sibīriju, kur, atteikdamies no ēdiena, nomira badā, bet ar pārliecību, ka nav darījis neko pret sirdsapziņu un savu valsti. Mums būtu jādzīvo, lai nepazaudētu sapni par brīvu, demokrātisku Latviju.

Pievienot komentāru

Komentāri (22)

 1. Kā redzu šo šleseristi, tā atceros viņas ķērkšanu no Saeimas tribīnes: “Kra, kra, rā!”. Vairs nekādas cieņas…

 2. Skumji, KA kārtējo reizi PĒTERSONE NEZIN SAVU VIETU…

 3. Muļķīgs jautājums Atbildēt

  Latviju vēlamies redzēt(iztiksim pat bez spoguļiem) tādu pat kā Briseli (Beļģiju)! Tādēļ jau iestājamies ES! Ar tādu pat ienākuma nodokli pēc maksātspējas principa,tik pat lielu neapliekamo minimumu,tādu pat 6% PVN likmi pārtikai,tādu pat visu strādājošo un viņu ģimenes locekļu veselības obligāto apdrošināšanu,vecuma un atraitņu pensijām,algām,bērnu pabalstiem! Kas mums no visa tā šodien-pēc divdesmit pieciem gadiem,kopš neatkarības atjaunošanas,ir? Pat bezmaksas sabiedriskais transports vairs nav tikai Briselē vien,bet tagad arī Tallinā! Kad būs Rīgā?

 4. Pamazām,palēnām,līdz pat kapa velēnām Atbildēt

  Nācās ķepuroties palēnām? Vai tiešām? Pietiek tikai salīdzināt,cik daudz bija sasniegts divdesmit gados pirmskara Latvijā,pirmā pasaules un pilsoņu kara izpostītā zemē ar to,kas saniegts,vai drīzāk noārdīts, ir divdesmit piecos gados pēc neatkarības atjaunošanas miera apstākļos!

 5. Vai man vienam skiet, bet kundze uz ikvienu jautajumu atbildeja – neatbildot konkreti. Skumji, ka tada amata limena cilveks ir iemacijies stiept sarunu un nepateikt neko.

 6. a šleseriste nodeva vecteevu..

 7. Pētersoni varbūt tas apmierina Atbildēt

  Vai tad pirmskara Latvijā zābakus armijai iepirka ārzemēs?

 8. Latvijai jau sen vajadzēja sasniegt vismaz 1928,gada 167 (toreizējo) latu neapliekamo minimumu! Kur tas ir Pētersones kundze? Kur ir Latvijas divas zemūdenes,apbruņoti aizsargi katrā pagastā? Mencas,nevis par 3,99 eiro,bet par 1938.gada 34 santīmiem kilogramā?

 9. Šī ir oligarhu lelle, viņai sen bija laiks doties pensijā.

 10. Vectēvs pat iedomāties nevarēja,ka Latvijā,23 gadus pēc neatkarības atjaunošanas vēl joprojām nebūs pat visu strādājošo un viņu ģimeņu locekļu veselības obligātā apdrošināšana!

 11. Arī turpmāk-21% PVN rupjmaizei pēc kādu iegribas,lai varētu turpināt pakāpeniski samazināt paši sev un oligarhiem IIN!

 12. Demokrātiskā procedūra Atbildēt

  Par demokrātsko procedūru parunāsim,kad ne tikai Valsts prezidentu,bet arī Saeimas deputātus izvirzīs tauta! Šāda “demokrātija” nav iedomājama nevienā Rietumeiropas valstī,kad eiro tiek ieviests bez referenduma! Neskatoties uz to,ka pēc aptauju rezultātiem pret eiro bija 68% iedzīvotāju!

 13. Diplomātisks tukšpadsmit!

 14. vašingotna, berline Atbildēt

  sankcijas pret Krieviju turpināsies tik ilgi, kamēr «turpināsies Krievijas okupācija pussalā».

 15. “– Paraudzīsimies uz 1990. – 1991. gadu.”
  – Ha,ha,ha, kad Latvijas kopējais ārējais parāds 25 000 000 000, tad nu “rokās ņēmējiem” būs smagi 4.maijā jāpasvīst, lai “reņģēdājus” par iegūtās neatkarības un brīvības labumiem pārliecinātu!
  Pilsonīši, pārlasiet Latvijas Republikas Augstākās Padomes pirmās sesijas 4. sēdes, kas 1990.g.4.maijā notikās, stenogrammas:
  “…..Bet neatkarība bez konkrēta un pilnīgi reāla politiskā, ekonomiskā un starptautiskā statusa piepildījuma ir fikcija, kas var nest tikai nelaimi un nabadzību. Bez skaidrām prognozēm par iespējamām sekām pieņemts lēmums var pilnīgi sagraut ekonomiku, kas jau tā ir krīzes stāvoklī.(..)
  Mēs pārāk vieglprātīgi svaidāmies ar vārdiem “privatizācija” un “denacionalizācija”. Vai mēs skaidri apzināmies, cik akciju glabājas rietumu baņķieru seifos uz mūsu fabrikām, dzīvojamiem namiem, zemi? Satrauc, ļoti satrauc šajā Augstākās padomes lēmumā daudz kas tāds, kas nav līdz galam pārdomāts.”

  • Kāpēc – rietumu baņķieru seifos? Man liekas, ka austrumu un Latvijas oligarhu “ofšoru”seifos – daudz vairāk 🙂

   • Tāpēc, ka rietumnieki tos austrumu “ofšorus” ir ieinteresēti uzturēt (gluži kā bijušo Parex padomes locekli K.P):
    “Mēs esam ieinteresēti attiecību saglabāšanā ar Krievijas tautu, Krievijas pārveidē, tāpēc ir nepieciešams precīzi kalibrēt sankcijas. Izslēgt to no SWIFT sistēmas nozīmē to izņemt no liberālās pasaules ekonomiskās kārtības. Tas ir strīdīgs jautājums, vai tāds solis ir mūsu ilgtermiņa interesēs.”
    Bijušais Zviedrijas ārlietu ministrs Karls Bilts (IR.lv)

 16. KUNDZE KAŽOKU MAINA SKATOTIES NO KURAS PUSES PŪŠ NAUDAS VĒJŠ ! VECTĒVS KAPĀ JAU TRĪS REIZES APGRIEZIES REDZOT , KO MAZMEITA MUNSTERĒ !

 17. VECĀ GROSE IR AIZMIRSUSI , KA VIŅA IR ŠLESERA KRIEVISKUMA IEVIESĒJA LATVIJĀ !

 18. bija partijā, kuru vadīja A.Šlesers, kuram pateicoties N.Ušakovs tika mēra krēslā. Ātri sashēmoja. Un tas viss aizgāja līdz valodu referendumam.
  Jautājums, kāda mūsu atbildība Latvijas priekšā. Mūsu katra atbildība.

 19. “… cik ļoti mums paveicies, ka ir sabiedrisko diskusiju un vārda brīvība, un demokrātiska procedūra, kā tikt pie Valsts prezidenta.”
  90 – 91. g. mēs “…ņēmām visu savās rokās, ticējām saviem spēkiem, pārliecībai, pieprasītajai neatkarīgajai valstij un rīkojāmies. ”
  Pieļauju, ka šī kundze to ir teikusi ar ironiju, jo neviens prezidents vēl mums nav demokrātiski ievēlēts, protams, ja par demokrātiju neuzskata aizkulišu tirgošanos un zoodārza pieredzi.
  Tāpat par to “visa ņemšanu savās rokās”. Ja tas ir teikts pārkrāsotās kompartijas vārdā, tad tam es piekrītu. Deviņdesmitajos gados tiešām visu savās rokās pārņēma pārkrāsotais padomju režīms un viņš arī Latvijā rīkojas vēl līdz šai dienai. Tāpēc jau mēs esam tur, kur mēs esam.

Draugiem Facebook Twitter Google+