Kādu siltumsūkni izvēlēties 0

Būvniecībā ir savi nerakstīti likumi. Jo lielāka top māja, jo vairāk naudas jātērē apkures sistēmai. Aprēķinot tās izmaksas, izmanto koeficientu 1 : 10, tas nozīmē, ka apkures sistēma veido apmēram desmito daļu no mājas vērtības. Kā rīkoties saimniekam?

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins 124
Lasīt citas ziņas

Apkures sistēmas cenu veido telpa, katls, kurināmā tvertne, cauruļvadi, radiatori un uzstādīšana. Piemēram, vienkārša gāzes apkure izmaksā virs Ls 5000, tāpēc viegli izrēķināt, ka tā piemērota vismaz Ls 50 000 vērtām ēkām. Ģeotermālais siltumsūknis izmaksā, sākot no Ls 6000. Līdz ar to nelielās mājās vai renovējamos dzīvokļos ierīkot kārtīgu klasisko centrālapkuri ir samērā dārgi. Ko darīt? Elektriskie eļļas sildītāji izmaksā lēti, bet negausīgi rij elektrību. Tāpat jonu katls. Savas problēmas ir taupības krāsniņām, kuras visu laiku jākurina.

Šādā situācijā interesanti kļūst gaiss-ūdens klases siltumsūkņi, kuri labi piemēroti nelielu mājokļu apsildīšanai un kuru cenas svārstās Ls 1000 – 3000 robežās. Gaisa siltumsūkņiem nav pat vajadzīga kurtuve, kurināmā tvertne, dūmvadi un apkope, tie ir droši, bet saražotais siltums – lēts.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Siltumsūkņi ir daudzfunkcionāli, tos var izmantot apsildei, karstā ūdens sagatavošanai un telpu dzesēšanai. Tie aprīkoti ar daudzpakāpju attīrīšanas sistēmu – filtriem un jonizatoru, ļaujot atbrīvot gaisu no putekļiem, dzīvnieku spalvām, ziedputekšņiem, pelējuma sēnītēm, baktērijām un nepatīkamām smakām.

 

Lietderīga funkcija ir minimālās gaisa temperatūras (ap +10 °C) uzturēšana mājās ilgstošas prombūtnes laikā. Sezonas sākumā Inverter siltumsūkni var ieslēgt un, automātiski variējot jaudas pakāpes, darbināt līdz sezonas beigām. Sākoties vasarai, to var arī ieslēgt dzesēšanas režīmā un darbināt līdz rudenim. Latvijā izplatīti “Panasonic”, “Mitsubishi”, “Toshiba” un “LG” markas siltumsūkņi, pasūtīt var arī citas iekārtas.

Siltumsūkņi kā moderno tehnoloģiju produkts ir stabili iekarojuši vietu pasaules tirgos. Gaiss-gaiss siltumsūkņi ir arī paši lētākie un ātrāk uzstādāmie. Tie telpas iekšpusē uzsilda gaisu, kas tālāk apmaiņas ceļā izplatās pa visu māju. Atkarībā no tās siltināšanas pakāpes normālas apkures sezonas laikā mūsu klimatiskajos apstākļos gaiss-gaiss tipa siltumsūknis spēj pieražot līdz 90 – 97 % no nepieciešamās siltumenerģijas, pārējo nosedz papildapkure. Mājiņā ar nelielu krāsniņu šāda iekārta lieliski nodrošina komfortu visu gadu. Pēdējā laikā visstraujāk gan tehnoloģiski pilnveidojas gaiss-ūdens tipa siltumsūkņi, kuri atšķirībā no iepriekšējiem silda ūdeni savā iekšējā blokā. No tā siltumnesējs (karstais ūdens) nonāk radiatoros vai siltajās grīdās un arī boilerī saimniecības vajadzībām. Gaiss-ūdens siltumsūkņi spēj iztikt bez papildapkures un telpas paši piesildīt, jo iekšējā blokā atrodas arī papildspirāle. Tas var būt vienkāršs elektriskais tens, kas ieslēdzas, āra gaisa temperatūrai noslīdot zem kritiskās (-10…-15 °C) robežas. Tomēr tas patērē samērā daudz elektroenerģijas. Ekonomiskākā variantā siltumsūkni savieno ar cita apkures veida, piemēram, gāzes vai granulu automātisko katlu. Tikko gaisa temperatūra nokrīt zem -15 °C, ieslēdzas šis katls un izslēdzas siltumsūknis. Šādā salikumā mājā iespējama ļoti ekonomiska un pilnīgi automātiska apkure.

Reklāma
Reklāma

– Visizplatītākā siltumsūkņa modeļa SPLIT vienu daļu stiprina ārpusē, otru – iekšpusē. Privātmājā sūkņa ārējo daļu stiprina pie fasādes saulainā vietā aptuveni 60 cm no zemes, lai to nenosegtu sniegs, un ne mazāk kā 10 cm no sienas. Daudzstāvu mājās, ja dzīvoklī ir balkons, siltumsūkni var uzstādīt arī tur. Lai gan darbi ir vienkārši, tos labāk uzticēt speciālistam, kuram ir pieredze un aprīkojums, – iesaka firmas “Commodus” instalāciju vadītājs Sandis Ainārs.

Tabula 1. Dažādu apkures veidu salīdzinājums (pēc SIA “RIKON AC” datiem)

Degvielas veids Mērvienība

Siltum­ietilpība,

kWh/mērvienība

Degvielas cena,

Ls/mērvienība

Iekārtas lietderības

koeficients, %

Siltuma izmaksas

Ls/kWh

Apkures cenu

salīdzi­nājums

Elektrība kWh 1
0,1074 100 0,1074 300 %
Dīzeļdegviela litrs 9,83 0,60 90 0,0678 189 %
Sašķidrinātā gāze kg
12,87 0,75 90 0,0648 181 %
Dabasgāze m3
9,45 0,407 90 0,0479 134 %
Gaiss-ūdens siltumsūknis 40/45 kWh 3
0,1074 100 0,0358 100 %
Gaiss-ūdens siltumsūknis
 30/35 kWh
3,5
0,1074 100
0,0307 86%
Granulas t
4885 105 80
0,0269 75%
Malka (mitrums 25 %) m3
1250 23 75
0,0245 68%
Zemes siltumsūknis, COP=4 kWh
4
0,1074 100
0,0269 75 %


 

Jauns pētījums

Siltumsūkņi ar katru paaudzi kļūst efektīvāki un ekonomiskāki. Lai salīdzinātu to izmantošanas efektivitāti, pagājušajā apkures sezonā veikti testi ar 30 dažādu modeļu Panasonic AQUAREA gaiss-ūdens siltumsūkņiem, kas izvietoti visā Latvijā. Ko tie parādīja?

Testu laikā konstatēts, ka apkures sezonā 97 % dienu āra temperatūra turējas virs -10 °C. Tas liecina, ka visā šajā laikā pilnīgi pietika ar siltumsūkņa darbību, un papildapkures elementu vajadzēja ieslēgt tikai 3 % šī laika (skat tabulu Nr. 2). Tāpat noskaidrojās, ka energoefektivitātes koeficients COP (saražotā siltuma attiecība pret patērēto elektroenerģiju) siltumsūkņiem visā ziemas garumā turējās 3 – 3,5 robežās, kas ir ļoti labs rādītājs. Pētījumu laikā vēl salīdzinātas gaiss–ūdens siltumsūkņu apkures izmaksas ar centrālapkuri daudzdzīvokļu mājās Rīgā, Purvciemā (skat. tabulu Nr. 3.).

– Izrādās, apkure ar siltumsūkņiem izmaksā vidēji 35 % – 40 % lētāk nekā “Rīgas siltumam”, – pētījuma rezultātus komentē SIA “RIKON AC” valdes priekšsēdētājs Andris Dancigs.

 

Tabula 2. Āra gaisa temperatūra apkures sezonā un izmērītie efektivitātes koeficienti COP Panasonic AQUAREA gaiss-ūdens siltumsūkņiem.

Āra gaisa temperatūra apkures sezonā Procentos (%) sezonas laikā Siltumsūkņu COP, izmainoties āra temperatūrai
+7…0 °C 50
4,7 – 3,2
0…-5 °C 26
3,2 – 2,9
-5…-10 °C 21
2,9 – 2,6
-10…-15 °C 2
2,6 – 2,4
-15…-20 °C 1
2,4 – 1,9

 

Tabula 3. Āra gaisa vidējā temperatūra apkures sezonas laikā un izmaksu salīdzinājums Panasonic AQUAREA siltumsūkņiem ar SIA “Rīgas siltums”

Mēnesis Gaisa vidējā temperatūra °C

Apkures izmaksas lētāk

nekā SIA “Rīgas siltums” (%)

novembris +5
43
decembris +2
37
janvāris -3
40
februāris -9
40

 

 

Svarīgi

Ekspluatācijā svarīgas arī kurināmā izmaksas. Tabulā redzams, ka lētākā joprojām ir malkas apkure, kurai tuvojas zemes siltumsūkņa izmantošana. Tomēr tā ierīkošana ir dārgāka, bet malka prasa lielus pūliņus.

Padoms

– Siltumsūkni labāk pirkt ar 30 % jaudas rezervi, kas noder neparedzētiem gadījumiem, turklāt tad tas mazāk jādarbina ar maksimālo jaudu. Tomēr iegādāties pārāk jaudīgu siltumsūkni arī nav izdevīgi. Pērkot jāpapēta, pie kādas temperatūras (standarts +7…-10 °C) aprēķināts to efektivitātes koeficients, darbojoties pie nominālas (50 % jaudas) noslodzes. Dažreiz mazāk zināmi uzņēmumi manipulē ar gaisa temperatūrām, lai uzlabotu savus energoefektivitātes rādītājus. Jānoskaidro, vai gaisa siltumsūknis darbosies, ja ārā būs – -15…-20 °C grādi, – iesaka SIA “N.K.” tirdzniecības vadītājs Aleksandrs Aksinovičs.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.