Mobilā versija
+11.5°C
Viesturs, Viestards, Kitija
Trešdiena, 28. jūnijs, 2017
10. marts, 2016
Drukāt

Māris Antonevičs: Kādu spēli spēlē VID? (10)

Foto LETAFoto LETA

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ināra Pētersone

Kur tas laiks, kad ar televīzijas palīdzību Latvijas iedzīvotāji iepazina spēli “Parlaments pret mafiju”, ko vēlāk nereti mēdza izmantot arī kā intelektuālu izklaidi dažādās ballītēs. Īss noteikumu skaidrojums – visiem spēles dalībniekiem tiek izdalītas kārtis. Trīs no dalībniekiem kļūst par “mafijas” darboņiem, viens par “izmeklētāju”, bet visi pārējie ir “parlaments”. Jo vairāk dalībnieku, jo interesantāka spēle. Vispirms klātesošajiem tiek piedāvāts izvērst debates par kādu aktuālu jautājumu, taču pēc brīža spēles vadītājs paziņo: “Pienākusi nakts, visi spēlētāji aizver acis. Pamostas mafija…” Šajā brīdī acis paver trīs “sliktie”, kuri ar skatieniem vienojas, kurš no “parlamenta” būtu jānovāc. Tad “mafija” noslēpjas un spēlē iesaistās “izmeklētājs”, cenšoties uzminēt, kuri no spēles dalībniekiem varētu būt “mafijā”. Tad spēles vadītājs paziņo, ka atkal pienācis rīts, un pamodinātais “parlaments” atkal atsāk debates par to, ka kaut kas taču jādara, lai to “mafiju” beidzot atklātu un apturētu.

Kāpēc pēkšņi atcerējos par šo piemirsto spēli? Tāpēc, ka ārēji tā ļoti atgādina to, kas šobrīd notiek Valsts ieņēmumu dienestā (VID) un tā publiskajā komunikācijā. Lūk, tikai daži no pēdējā mēneša virsrakstiem ziņu lentē: “VID “melnajā sarakstā” iekļauti 173 iestādes darbinieki”; “No amata atbrīvots VID vadītājas vietnieks”; “Viens no “melnajā sarakstā” iekļautajiem VID darbiniekiem pats iesniedzis atlūgumu”; “Vērtē iespēju VID darbiniekus pārbaudīt ar melu detektoru”…

Scenārijs būtu tīri piemērots kādai televīzijas spēlei, bet te ir runa par valsts iestādi, kura neslēptās mokās mēģina atrast “mafiju” savās rindās. Atšķirība tikai tā, ka TV ekrānos to vērot bija izklaidējoši, bet ieņēmumu dienesta refleksijas veicina sabiedrības neapmierinātību. Kā reiz teicis Francijas karaļa Ludviga XIV finanšu ministrs: “Nodokļu iekasēšana ir māksla noplūkt no zoss pēc iespējas vairāk spalvu, saceļot pēc iespējas mazāku troksni.” Te nu troksnis ir sacelts arī bez plūkšanas. Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektore Ināra Pētersone nesen žurnālistiem žēlojās, ka esot pieaugušas negācijas no nodokļu maksātājiem. Piemēram, tiekot rakstītas neķītrības maksājumu uzdevumos, trafarētajai VID automašīnai esot uzgāzta miskaste. Nerunājot nemaz par anonīmiem komentāriem internetā.

Varētu jau teikt, ka jāatbalsta VID centieni pašattīrīties, lai cik neveikli tie izskatītos. Tomēr te rodas jautājums – kas tāds ir noticis, ka tas viss sācies tikai tagad? Ja runa ir ne tikai par atsevišķiem negodīgiem darbiniekiem, bet par “sarakstu” un tiek pieļauta pat melu detektora izmantošana, tad skaidrs, ka kaite ir pamatīgi ielaista. Un te nevar apiet politisko atbildību. Tāpēc atgādinājumam saraksts ar politiķiem un partijām, kas pēdējos 15 gadus bijušas atbildīgas par Finanšu ministriju un līdz ar to arī VID darbību: Valdis Dombrovskis, “Jaunais laiks” (2002. gada 7. novembris – 2004. gada 9. marts), Oskars Spurdziņš, Tautas partija (2004. gada 9. marts – 2007. gada 20. decembris), Atis Slakteris, Tautas partija (2007. gada 20. decembris – 2009. gada 12. marts), Einars Repše, “Jaunais laiks” (2009. gada 12. marts – 2010. gada 3. novembris), Andris Vilks, “Vienotība” (2010. gada 3. novembris – 2014. gada 5. novembris), Jānis Reirs, “Vienotība” (2014. gada novembris – 2016. gada februāris).

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

  1. ................ Atbildēt

    naudas spēli………nelikvidēs taču ēnu ekonomiku, smejaties

  2. negodīgā pielīdēja,manuprāt!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  3. Kā viņus vēl zeme nēsā – un tas viss ir noticis legāli, zem jumta.

  4. Antonevičam ir problēmas ar pamatskolas matemātiku 2016 – 15 = 2001. Vai varbūt nevēlēšanās atcerēties tautpartijieti Gundaru Bērzinu?! Un TP aizstāvēto Andreju Sončiku, ar kuru sākās daudzas problēmas VID?!

  5. Šis gadījums būtu jāziņo ES parlamentam.

  6. Klausoties visu šo,paliek slikta dūša.Valsts netiek galā ar visiem šiem (kukuļa ņēmējiem).Toties ļoti labi zina,kā (cilvēkam ar minimālo algu,kura apgādībā ir divi mazi bērni)nobloķēt Bankas karti,par nodokļu parādu,Taisnības nav un nebūs

  7. Ja jātiek galā ar lapseņu puzni – aiztaisa izejas un pielaiž uguni. Kā ar VID ? Tad 170 aizdomīgi, tad 29 , tad tikai 1 ( cik sapratu). Tad kāpēc tas troksnis un vai pašai priekšniecei nav ”lētāki” auto un mantojumi…? Ja ir, tad sakiet, ja nav, kāpēc darbību nav?

  8. Visi minēti preses virsraksti ir Jūsu kolēģu, žurnālistu, intelekta auglis. Šie virsraksti un fakti ne vienmēr līdz galam pārbaudīti un atbilst patiesībai, bet, kā smejas, presei jau tās nevajag vairāk par 5 %, lai honorārs būtu kabatā. Tā kā visas pārmijas saslēgt uz VID ir nepareizi. Tieši žurnālistu misiju redzu, kā objektīvu graudu atšķiršanu no pelavām.

Māris Antonevičs: Pirmais eksāmens KNAB vadītājam. Pagaidām teorētisks... (11)Par "oligarhu sarunām" vairāk taisnošanās nekā pārliecības par rīcību.
Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Pie domes durvīm manītas lāča pēdas

Vakar Daugavpils pilsētas domes priekšsēdētāja amatā ievēlēts partijas “Saskaņa” saraksta līderis Andrejs Elksniņš. Arī Rēzeknes pilsētas domes priekšsēdētāja amatā atkārtoti ievēlēts “Saskaņas” saraksta līderis Aleksandrs Bartaševičs. Līdz ar to šobrīd “Saskaņa” nonākusi pie abu Latvijas lielāko pilsētu – Rīgas un Daugavpils, kā arī Rēzeknes vadības grožiem. Jūrmalā “Saskaņa” veido koalīciju ar ZZS.

Partija “Saskaņa” maksimāli izmantojusi to, ka atrodas opozīcijā un nepiedalās valsts pārvaldē, tādēļ partijas nākšana pie varas lielākajās Latvijas pilsētās ir likumsakarīga, šādu viedokli aģentūrai LETA paudis politologs Filips Rajevskis. Viņš gan to neuztver kā nopietnu atspēriena punktu gaidāmajās Saeimas vēlēšanās: “”Saskaņa” ir bijusi ļoti konsekventa, jo nelauž līgumu ar partiju “Vienotā Krievija”, aktīvi uzstāj uz attiecībām ar Krieviju un nemainīgi negatīvi attiecas pret Latvijas līdzdalību NATO. Šī būs tā robeža, kas “Saskaņai” kā kreisajiem neļaus pilnīgi izpausties, jo, lai gan cilvēkiem varētu patikt kaut kādi ideoloģiski punkti viņu programmā, tomēr nedomāju, ka vairākums cilvēku ir tik prokrieviski orientēti.”

Ko sagaidāt pēc noklausīto oligarhu sarunu publicēšanas?
Juris Jansons: Valodu lielu dara cilvēki (4)Man ir patiess gods būt starp tiem dažiem miljoniem, kuri var domāt, runāt un klausīties latviešu valodā.
Juris Lorencs: Globālo sasilšanu gaidot (6)Cīņā par zaļajām idejām aktīvi līdzdarbojas arī dažādu interešu lobiji
Draugiem Facebook Twitter Google+