Foto – Zanda Birze

Kādu žogu izvēlēties? 0

Pēc būvniecības orģijām gadsimtu mijā, kad privātmāju žogos parādījās pat kalti metāla dekoratīvie raksti, atkal atgriežas universālie pītie stiepļu laidumi vai klasiskie koka vairogi. Skaidrs, arī tie ir pietiekami glīti un droši, un, pats galvenais, salīdzinoši lēti!

Reklāma
Reklāma

 

Pītie žogi

“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Atradusies pirms 13 gadiem pazudusi meitene, kura savulaik neatgriezās mājās no skolas 15
Lasīt citas ziņas

Pītie žogi top ātri, jo sevišķi piemēroti nelīdzenai teritorijai, jo iespējams viegli piemēroties reljefa īpatnībām. Tie var būt dažādās krāsās: vietējā tirgū dominē zaļie, retāk brūnie toņi, Igaunijā un Skandināvijā redz arī zilus, dzeltenus, baltus un sarkanus. Pīto žogu ražošanai izmanto 1,6 – 3,0 mm diametra cinkotu vai ar PVC pulverkrāsu pārklātu tērauda stiepli, kuru ar speciālu mašīnu sapin 50 x 5 vai 60 x 60 mm rombos no viena līdz četrus metrus platā sietā.

Sietu ar speciāliem turētājiem stiprina pie kvadrātveida vai apaļiem attiecīgā augstuma metāla stabiem, kurus izgatavo ar metru garu pazemes daļu. Stūros tos betonē 300 – 500 mm platās bedrēs, rindu stabiem pietiek ar mazākām. Attālums starp stabiem – 2,5 – 3 m. Vispirms ielej betonu, tad ar līmeņrādi ieregulē. Stūros un pagriezienos izmanto arī atsaites stabus, lai atvieglotu žoga nospriegošanu. Betons kalst vairākas dienas, tikai tad var stabus noslogot. Kad siets ar turētājiem piestiprināts, to vēl maksimāli nospriego ar vairākām stieplēm (augšā, apakšā un vajadzības gadījumā arī vidū, izmantojot speciālus spriegotājus.

CITI ŠOBRĪD LASA

– Dažreiz cilvēks, nopircis vienā vietā dažas pītā žoga detaļas, vēlas citā iegādāties trūkstošās, un tad ir pārsteigts, ka nesakrīt izmēri. Tādēļ iepriekš jāaprunājas ar speciālistu, kāds žogs konkrētajai teritorijai ir piemērotākais, un jānoskaidro, kādas detaļas nepieciešamas pilnai komplektācijai, – iesaka SIA “Žogu fabrika” izpilddirektors Gints Švalkovskis.

 

Koka vairogi

Tradicionālais koka vairogu žogs ar betona stabiem jau ir nopietnāka investīcija teritorijas norobežošanā, taču praktiskums un labais izskats ir to vērts, jo šāds variants ļauj savienot sirdij tuvo kokmateriālu ar ilgmūžīgo betonu. No tā izgatavo ne tikai stabus, bet arī tā saucamās pasētas, kuras novieto zem vairogiem un daļēji (vismaz par 10 cm ) iegremdē zemē. Parasti tās ir 20 cm – 50 cm augstas un ap 7 cm biezas plātnes, kuras stiprina īpašās rievās stabu sānos. Tās palīdz izlīdzināt pagalma līmeni un neļauj arī mājas mīluļiem caur žoga apakšu tik ātri izrakties brīvībā.

Kvalitatīvus žoga stabus ar labu sala un nodilumizturību un nepieciešamajiem stiprinājumiem daudzviet izgatavo arī pēc individuāliem klientu zīmējumiem. Parasti tie nopērkami 125 – 200 cm augstumā (standarts 170 cm), neskaitot pazemes daļu, un 13 – 50 cm platumā. Pie tiem stiprina 250 – 300 cm platus koka vairogus (standarts ap 280 cm), kurus gatavo no gludi ēvelētiem skujkoku dēļiem un krāso, piemēram, ar Tekstūrdekoru vai Remersu. Viena vairoga cena ir starp Ls 35 – 80, betona staba – Ls 10 – 75, tāpēc kopējās izmaksas mēdz ļoti atšķirties. Ja žoga koka daļas ar laiku zaudē savu labo skatu, tās var pārkrāsot, remontēt vai nomainīt. Ja vēlas, arī pret metāla žoga laidumu, kas, protams, izmaksā dārgāk, nekā koka vairogs – no Ls 80 līdz Ls 250. Ir firmas, kas piedāvā paveikt visus darbus – gan vecā žoga demontāžu, gan jaunā projektēšanu un uzstādīšanu.

– Žogu projektējot, vērts padomāt par tā saskaņošanu ar pagalma iekārtojumu un, piemēram, tādas dārza detaļas kā soliņus vai puķu kastes izgatavot līdzīgā stilā. Mūsu uzņēmums pat piedāvā pašu veidota dizaina lauvu galvas no betona, lielās (Ls 75) var likt uz staba, mazās (Ls 15) stiprināt stabu vai krēslu sānos, – stāsta SIA “Laba sēta” valdes loceklis Otis Vanags.

Reklāma
Reklāma

 

UZZIŅA

Lai uzbūvētu 50 m garu 150 cm augstu stiepļu žogu, vajadzīgi 17 stabi (Ls 5,75 x17 = Ls 97,75), 5 ruļļi sieta (Ls 16,14 x 5 = Ls 80,70), 51 sieta turētājs (Ls 0,19 x 51 = Ls 9,69), 9 spriegotāji (Ls 0,46 x 9 = Ls 4,14), 4 atsaites (Ls 5 x 4 = Ls 20), 150 m stieples (Ls 5). Kopējās žoga materiālu izmaksas – Ls 217, 28.

 

PADOMS

Daži lauku ainavas cienītāji arī pie pilsētas mājas kā pastāvīgo vai pagaidu žogu izmanto lauksaimniecības sietu, kuru stiprina pie virpotiem koka stabiem. Ar antiseptiķi piesūcinātos baļķēnus dzenot zemē, vienmēr ir risks uzdurties akmeņiem vai koku saknēm, un pat ar metāla stieni līdz metra dziļumam visu atklāt nevar. Drošāk to darīt, iepriekš ar zemes urbi izurbjot mazāka diametra caurumu.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.