Praktiski
Dārzs

Kafijas koks devis pirmo ražu. Kad novākt augļus, lai baudītu aromātisko dzērienu?0

Foto-Sandra Ruska

Man kafijas koks dod pirmo ražu. Vēlos uzzināt, kad to novākt, lai varētu baudīt aromātisko kafiju. RUDĪTE ALOJAS NOVADĀ
Kā mēslot kafijas koku? Tam ir gaišas lapu dzīslas. ANNA

Kafijkoki ir rubiju dzimtas augi, kas savvaļā sastopami tropu apgabalos Āfrikā un Āzijā. Mūžzaļie augi telpās parasti aug kā krūmi, bet var izveidot arī kā kokus. Kafijkoki aug lēni, sasniedz 1–2 m augstumu, ir bagātīgi zaroti, klāti ar tumši zaļām, spīdīgām, vidēji lielām lapām. Zied no februāra līdz jūnijam vai arī citā laikā. Telpās visbiežāk audzē Arābijas kafijkoku (Coffea arabica), kas zied sniegbaltiem, smaržīgiem zvaigžņveida ziediem un ražo ķiršiem līdzīgus augļus, kas nogatavojoties iegūst brūnsarkanu nokrāsu. Auglī atrodas sēkla – kafijpupiņa.

– Ja kafijkokam ir gaišas lapu dzīslas, iespējams, trūkst slāpekļa, magnija vai mangāna, varbūt augsnē mainījusies pH reakcija. Lai augs atkoptos, to vajag reizi divās nedēļās piebarot ar komplekso mēslojumu 0,2% koncentrācijā. Noteikti jālaista ar mīkstu, siltu ūdeni, – pamāca Nacionālā botāniskā dārza Oranžērijas augu nodaļas vadītāja Zane Purne.

Kafijkoki visu gadu jālaista vienmērīgi, tos nedrīkst ne pārlaistīt, ne iekaltēt, citādi nobrūnē lapu gali. Izņemot 1–2 mēnešus ziemā, krūmus regulāri mēslo. Augiem nepatīk sauss gaiss, tāpēc ieteicams bieži rasināt.

Kafijkoki aug gaišā, labi vēdināmā vietā, bet noteikti jānoēno no tiešiem saules stariem. Visu gadu nepieciešams siltums, nav izteikta miera perioda, bet vasarā ārā nenes.

Kafijkoku stāda trūdvielām bagātā augsnē ar skābu reakciju (pH 5,5–6,5). Pārstāda pavasarī vai vasarā, kad vajadzīgs, bet ne katru gadu, jo augam ir ļoti jutīga, smalka sakņu sistēma. Ja augam kaut kas atgadījies, tas kļuvis neglīts, var apgriezt pat pusi krūma, jo noteikti ataugs.

LA.lv