Kultūra
Māksla

Kaila Mona Liza? Luvras eksperti uzskata, – tas ir da Vinči darbs 0

Foto: Wikimedia Commons un Kondē muzejs.

Luvras muzeja (Parīzē) eksperti pēta, vai ogles tehnikā darināta kailas sievietes skice, kas ļoti atgādina slavenāko Leonardo da Vinči gleznu “Mona Liza”, tiešām pieder šī mākslinieka rokai, vēsta “Artnet.com”.

Līdz šim zīmējums, kurš kopš 1862. gada glabājas Kondē muzejā, ticis uzskatīts par citu Leonardo studijas mākslinieku darbu. Jaunie atklājumi par darba autorību radušies pētniecības iniciatīvā, ko rosinājusi Luvra, gatavojoties 500 gadiem kopš da Vinči nāves veltītai izstādei, ko atklās 2019. gada jūnijā Parīzē un Šantiljī.

Pēc vairākām nedēļām zinātnisku pārbaužu pētnieki uzskata, ka ogles zīmējumu vismaz daļēji veidojis pats da Vinči un tā bijusi sagatave eļļas gleznojumam, kurš nav saglabājies līdz mūsu dienām.

Saistītie raksti

Ja zinātniekiem izdosies pārliecinoši apstiprināt Leonardo da Vinči autorību, tas būtu nozīmīgs pavērsiens mākslinieka daiļrades pētniecībā un ļautu precīzāk izprast gan mākslinieku, gan laiku, kurā viņš strādāja.

Kondē muzeja kurators Matjē Deldiks skaidro, ka šobrīd zīmējums uzdod jautājumus, uz kuriem nav īsti iespējams atbildēt. Svarīgākais no tiem: kādēļ mākslinieks izvēlējies gleznot kailas sievietes attēlu. “Vai tā ir erotika? Vai tas ir portrets, dievietes portrets? Vai tā ir auglības, mīlestības alegorija? Vai skaistuma un iedomības,” kurators min dažādus iespējamos skaidrojumus.

LA.lv