Latvijā
Politika

Kaimiņam kā drošības līdzeklis noteikta uzturēšanās noteiktā dzīvesvietā8


 Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa atbrīvošana no īslaicīgās aizturēšanas izolatora
Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa atbrīvošana no īslaicīgās aizturēšanas izolatora
Foto LETA

Kriminālprocesā par iespējamu nelikumīgu partijas “KPV LV” finansēšanu aizdomās turētajam parlamentārietim Artusam Kaimiņam kā drošības līdzeklis noteikta uzturēšanās noteiktā dzīvesvietā, to deputāts apliecināja intervijā televīzijas kanālam “TV 24”.

Jau vēstīts, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) ceturtdien informēja, ka šajā lietā aizdomās turētajām personām piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi. Pēc atbrīvošanas no Valsts policijas izolatora, kur Kaimiņš atradās kopš trešdienas vakara, parlamentārietis apliecināja, ka viņam nav piemērots aizliegums ieņemt Saeimas deputāta amatu.

Intervijā “TV 24” Kaimiņš klāstīja, ka uzreiz pēc aizturēšanas viņš ticis nogādāts KNAB, kur veikta sākotnējā pratināšana. Pēc tam deputāts kopā ar KNAB devies uz viņa īrēto dzīvokli Rīgas centrā, kur notikusi kratīšana. Kaimiņš teica, ka tās laikā tikušas izņemtas vairākas lietas. Viņš arī norādīja, ka KNAB darbinieki meklējuši pierādījumus “kukuļu saņemšanai”.

Kaimiņš arī pauda, ka procesa virzītāja Anita Ringo uzstājusi uz Kaimiņa mātes un vecmātes māju pārmeklēšanu. Pēc kratīšanas Kaimiņa īrētajā dzīvoklī esot braukts uz viņa deklarēto adresi, kur tagad dzīvojot deputāta vecmāmiņa. Pēc tam esot apmeklēta mātes dzīvesvieta.

Pēc kratīšanām Kaimiņš nogādāts atpakaļ KNAB telpās, kur notikusi “dokumentu rakstīšana”, pēc tam viņš aizvests uz īslaicīgās aizturēšanas izolatoru, kur pārlaidis nakti.

Deputāts apgalvoja, ka neesot pārbaudīts ne viņa birojs, ne darba dators, ne automašīna, ne arī partijas “KPV LV” birojs.

Kaimiņš arī teica, ka viņam aizvien neesot saprotams KNAB lēmums.

Kā ziņots, KNAB ceturtdienas vakarā atbrīvoja kriminālprocesā par iespējamu nelikumīgu partijas “KPV LV” finansēšanu aizturētās personas – Kaimiņu, viņa partijas biedru Ati Zakatistovu un uzņēmēju Viesturu Tamužu, noskaidroja aģentūra LETA.

Neminot personu vārdus, KNAB paziņojumā presei rakstīja, ceturtdien procesa virzītājs pieņēma lēmumu personas atbrīvot no īslaicīgās aizturēšanas izolatora, piemērojot tām aizdomās turēto statusu.

KNAB rakstīja, ka pagājušā gada jūnijā sāktajā kriminālprocesā divas personas atzītas par aizdomās turētām par politiskās organizācijas nelikumīgu finansēšanu lielā apmērā, kas izdarīta personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, kā arī par krāpšanu, kas izdarīta personu grupā un lielā apmērā.

Tāpat vēl viena persona atzīta par aizdomās turēto par politiskās organizācijas nelikumīga finansējuma pieņemšanu lielā apmērā un par nepatiesu ziņu norādīšanu deklarācijā.

Balstoties uz KNAB preses paziņojumā un aģentūras LETA rīcībā esošo informāciju, no kriminālprocesa materiāliem izriet, ka 2016.gada pavasarī Tamužs vienojās ar politiskās organizācijas valdes locekli, ka personu grupā izkrāps finanšu līdzekļus lielā apmērā no kāda uzņēmuma, ko KNAB apzīmējis ar burtu “B”, nolūkā tos novirzīt politiskās organizācijas nelikumīgai finansēšanai.

Uzņēmuma padomes priekšsēdētājs paziņojis uzņēmuma “B” valdes priekšsēdētājam, ka vēlas nolīgt kādu personu stratēģisku konsultāciju sniegšanai personīgi viņam kā padomes priekšsēdētājam. 2016. gada 1.jūnijā tika noslēgts līgums starp uzņēmumu “B” un uzņēmumu “Per capita” par konsultāciju sniegšanu. “Firmas.lv” dati liecina, ka “Per capita” pilnībā pieder Zakatistovam.

Analoģisks līgums par konsultāciju pakalpojumu sniegšanu tika noslēgts arī 2016.gada 30.decembrī. Saskaņā ar līgumu, ik mēnesi uzņēmums “B” pārskaitīja naudas līdzekļus 2000 eiro apmērā un pievienotās vērtības nodokli uz “Per capita” bankas kontu.

Tas turpinājās līdz 2017.gada jūnijam, kad plašsaziņas līdzekļos parādījās ziņas par Saeimas deputāta, Zakatistova un Tamuža sarunām.

Sarunās Zakatistovs paziņojis, ka saņem no uzņēmēja 2000 eiro mēnesī. Savukārt uzņēmējs jautājis par viņam iegūstamo nosacīto labumu, vai tā būs nauda, vai vara, vai ekonomikas ministra postenis.

KNAB uzskata, ka minētie finanšu līdzekļi tika novirzīti maksājumu veikšanai, kuru rezultātā, pamatojoties uz noslēgtiem līgumiem, politiskajai organizācijai bija iespējams bez maksas izmantot partijas biroja telpas.

Krāpšanas rezultātā iegūtie finanšu līdzekļi lielā apmērā tika izmantoti “KPV LV” finansēšanai.

Tāpat KNAB uzskata, ka Saeimas deputāts kārtējā valsts amatpersonas deklarācijā par 2015.gadu norādīja nepatiesas ziņas par ienākumiem lielā apmērā.

LA.lv