Latvijā
Politika

Kaimiņu izslēdz uz vienu sēdi. Pirmais gadījums Saeimas vēsturē 16

Foto – Karīna Miezāja

Deputāts Artuss Kaimiņš (“KPV LV”) savos izteikumos par parlamentārieti Valdi Kalnozolu (ZZS) pārkāpis Saeimas deputāta ētikas kodeksu un tiks sodīts ar aizliegumu apmeklēt vienu Saeimas sēdi. Šādu lēmumu pieņēmusi Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija. Tas ir līdz šim bargākais sods, kādu šī komisija piešķīrusi.

Disciplinārlieta tika ierosināta pēc deputāta Kalnozola iesnieguma, kurā viņš lūdza izvērtēt Kaimiņa rīcību Saeimas debatēs, nosaucot Kalnozolu par traku, vainojot viņu sievas sišanā un citādi viņu aizvainojot. Uz lietas izskatīšanu abi strīdnieki bija ieradušies labi sagatavojušies un sēdē pagāja savstarpējos apvainojumos. Deputāti viens otram pārmeta attieksmi pret sievietēm. Kalnozols atgādināja, Kaimiņa vēršanos pret žurnālisti Ingu Spriņģi, savukārt Kaimiņš norādīja uz Kalnozola attieksmi pret sievietēm – tiesnesēm.

Deputāts Kalnozols uz komisijas sēdi bija ieradies kopā ar savu sievu Kristīni Kalnozolu lai “viņa varētu ieskatīties Kaimiņam acīs”. Kalnozola kundze aicināja Kaimiņu atsaukt viņas ģimeni aizvainojošos izteikumus. Savukārt Kaimiņš bija sagatavojis izdrukas no deputāta Kalnozola konta sociālajā tīklā “Facebook”, kurā deputāts ar necenzētu leksiku vēršas pret kādu personu.

Debatēs Ētikas komisijas deputāts Ivars Brīvers (LRA) ironiski norādīja, ka Kalnozols mīl slēpties aiz sieviešu brunčiem. Tomēr vienlaikus Brīvers atzina, ka Kaimiņš rīkojies neētiski, tādēļ aicināja kolēģus viņu sodīt ar mutvārdu brīdinājumu. Tomēr Ētikas komisijas vairākums nolēma piešķirt Kaimiņam vienu no bargākajiem sodiem, kāds piemērojams par ētikas pārkāpumu – izslēgšanu no vienas Saeimas sēdes.

Šī ir pirmā reize, kad Ētikas kodeksa pārkāpējs tiek sodīts ar izslēgšanu no Saeimas sēdes.

Saeimas vēsturē gan arī agrāk bijuši gadījumi, kad deputātiem liegts apmeklēt sēdes, bet tas bijis par debašu ierobežojumu pārkāpšanu nevis kolēģu aizvainošanu. Piemēram, 8. Saeimas laikā, 2004. gadā, uz sešām sēdēm tika izslēgts “PCTVL” deputāts Vladimirs Buzajevs, kurš debatēs par Nacionālo bruņoto spēku dalību Irākā runāja tikai par krievu skolu problēmām un ignorēja Saeimas priekšsēdētājas Ingrīdas Ūdres (ZZS) aizrādījumus. Sākumā Buzajevs tika izslēgts uz vienu sēdi, bet tā kā deputāts atteicās pamest sēžu zāli, sods tika pagarināts uz sešām sēdēm.

Saskaņā ar Saeimas kārtības rulli deputātam, kurš izslēgts no Saeimas sēdes jāmaksā arī soda nauda, kas tiek ieturēta no viņa mēnešalgas – 20% no mēnešalgas par katru neapmeklēto sēdi. Šīs ceturtdienas sēdē gan Kaimiņš varēs piedalīties, jo komisijas lēmums vēl jāapstiprina Saeimā.

Deputāts Kaimiņš pauda bažas, ka Kalnozola iesniegums ir bijis tikai iegansts, lai viņam neļautu piedalīties tieši tajā Saeimas sēdē, kur tiks vērtēts Oligarhu lietas parlamentārās izmeklēšanas komisijas darbs. “Ētikas Komisijas lēmums ir daļa no apzinātas shēmas, lai mani apklusinātu! Lai es nevarētu piedalīties Saeimas sēdē, kad tiks apspriests oligarhu lietas parlamentārās izmeklēšanas komisijas galaziņojums. Sudraba man neļāva runāt šīs komisijas sēdēs un tagad pēc Vucāna ierosinājuma mani izslēgs arī no debatēm par galaziņojumu. Šāds lēmums ir arī bīstams precedents, jo koalīcijas vairākums būtībā ikvienu deputātu par viņa kritisku viedokli var neitralizēt,” lēmumu par savu izslēgšanu komentēja Kaimiņš.

Galerijas nosaukums
LA.lv