Kultūra
Teātris un kino

Kairišs spelgonī pabeidzis filmēšanu Latgalē0

Agneses Zeltiņas foto

“Visi dzīvi, deguni un ausis arī nevienam nav atlūzuši,” priecājas režisors Viesturs Kairišs, noslēdzot savas jaunās spēlfilmas “Pilsēta pie upes” pirmo filmēšanas posmu, kas iegadījās līdz šim aukstākajās 2018. gada dienās. Vairākas filmai svarīgas epizodes uzņemtas Krāslavā un Ludzā, piedaloties vairāk nekā 300 masu skatu dalībniekiem.

Februāra pēdējā nedēļā Latgalē, līdz šim aukstākajās 2018. gada dienās, noritēja Viestura Kairiša filmas “Pilsēta pie upes” ziemas ainu filmēšana, uzņemot vairākas svarīgas un ietilpīgas epizodes – piemēram, ebreju kāzas un padomjlaika parādi 1940. gadā. Visās ziemas ainās kopumā piedalījās vairāk nekā 300 masu skatu dalībnieki, kam filmas veidotāji ir ļoti pateicīgi par izturību.

Atskatoties uz aizvadītajām filmēšanas dienām, Viesturs Kairišs secina: “Apstākļi bija ekstrēmi, taču ļoti piemēroti filmas garam – cīņai ar neiespējamo. Aizsalušās upes dēļ pat nāksies mazliet koriģēt scenāriju, jo šādu ziemu prognozēt nebija iespējams.”

Anša lomas izpildītāju Dāvi Suharevski režisors raksturo kā “ārkārtīgi jautru un inteliģentu pilsoni, kurš nemitīgi izstaro “breineigu” (brīnišķu) enerģiju. “Būs interesanti sekot, kā viņš attīstīsies, lomai attīstoties līdzi,” teica Kairišs.

Krāslavā filmēšanas grupai viss bijis jauns, bet Ludzā jutušies kā mājās, jo dzīvoja tajā pašā viesnīcā, kur nakšņoja, filmējot ziemas epizodes filmai “Melānijas hronika”. “Tolaik arī tieši uz ziemas filmēšanām bija uznācis milzīgs aukstums, tad jau laikam jāgaida arī trakais karstums vasarā. Tikmēr mums atliek rūpīgi analizēt uzņemto materiālu un virzīties uz priekšu. Pagaidām izskatās, ka diezgan pārdrošie risinājumi gan aktieru atlasē, gan filmas vizuālajā risinājumā izskatās pārliecinoši un pareizi,” secināja Kairišs.

Filmas aktieri, kuru ansambļa centrā ir Dāvis Suharevskis, Agnese Cīrule, Gundars Āboliņš un Brigita Cmuntova no Čehijas, bija tie, kam ziemas spelgonis sagādāja vislielākos pārbaudījumus, nemaz nerunājot par daudzajiem masu skatu dalībniekiem – nereti visai plānos vēsturiskos kostīmos bija stundām ilgi jāgaida, kamēr tiek izmēģinātas un uzfilmētas plānotās ārskatu ainas.

Filma ir traģikomēdija, kas top pēc Gunara Janovska tāda paša nosaukuma romāna motīviem. Galvenajam varonim Ansim ir nevainīga profesija – daiļkrāsotājs –, un viņš ir pieprasīts pie visiem režīmiem. Vispirms visas pilsētas šiltes jākrāso zaļā krāsā, tad komunistiem viss jāpārkrāso sarkans, nacistiem atkal sarkanais jākrāso ciet ar brūno. Neskatoties uz to, ka stāsta vēsturiskais fons ir traģisks, tajā valda vieglums, jaunu cilvēku attiecību jutekliskums un humors.

Saistītie raksti

Spēlfilmu “Pilsēta pie upes” līdz šim atbalstījis Nacionālais kino centrs, Čehijas valsts kino fonds, Ludzas, Krāslavas un Rēzeknes pašvaldības, kā arī privātie atbalstītāji Merrild, Salmo, Norfin un citi.

Filmas uzņemšana turpināsies šā gada vasarā – jūlija un augusta mēnešos Latgalē.

Galerijas nosaukums
LA.lv