×
Mobilā versija
Brīdinājums +24°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
5. janvāris, 2017
Drukāt

Kaislības par medībām: iespaids, ka mums ir ļoti daudz “svēto” (126)

IMG_0516_1024

Raksta autors ir Jānis Bārs,Zemkopības ministrijas Meža departamenta medību eksperts

Šobrīd sabiedrībā atkal uzvirmojušas kaislības un emocijas par medībām. Ja vadās pēc principa “lai tas, kurš bez grēka, pirmais met akmeni”, tad pēc komentāriem internetā rodas iespaids, ka mums ir ļoti daudz “svēto” un katram no viņiem vēl biologa diploms kabatā. Lasot komentārus un priekšlikumus, brīžiem gribas vaicāt – cienītie, kur jūs esat ieguvuši zināšanas par dabu un tajā notiekošajiem procesiem?

Var saprast cilvēku nezināšanu, ņemot vērā apstākli, ka vairāk nekā 2/3 Latvijas iedzīvotāju jau trešajā paaudzē ir pilsētnieki. Bet nevar saprast – kā var tik radikāli publiskajā telpā uzstāties ar viedokli par tēmu, kurā nav zināšanu, bet tikai emocijas. Turklāt tēmā, kurā emocijām nav vietas – medības nav nedz dzeja, nedz glezniecība.

Lai varētu labāk izprast tālāk rakstīto, ir jāņem vērā trīs lietas. Pirmkārt, arī cilvēks ir tikai viena no dzīvbūtņu sugām. Suga, kura nākusi no tās pašas dabas, bet šobrīd attīstījusies tiktāl, ka aizmirsusi savu izcelšanos un zaudējusi apziņu par savu vietu dabā – nejūtas tās sastāvdaļa. Dabā sugai nav raksturīgi noliegt sevi par labu citām sugām. Otrkārt, dabas likumi ir pārāki un darbojas neatkarīgi no cilvēku pieņēmumiem par to, kas ir labs un kas slikts. Tāpēc, treškārt, emocijas ir jānoliek pie malas. Ja to varam, tad ir vērts lasīt tālāk.

Pievienot komentāru

Komentāri (126)

 1. Paldies Dr.Akpada lai palīdzētu man apvienot savas attiecības tieši laikā 48 stundu laikā. Es joprojām atceros šos periods, kad man bija problēmas ar manu mīļāko, bet šodien, izmantojot palīdzību Dr.Akpada Man ir prieks manas attiecības. Un, ja jums ir problēmas ar jūsu attiecībām īsto vietu, lai saņemtu to atrisināt, ir: (akpadatemple@hotmail.com). Ar viņa palīdzību visas jūsu problēmas tiks atrisinātas 48 stundu laikā

  Luca
  GRIEĶIJA

 2. tad, ko šeit dari, ja šī problēma tevi neinteresē? Ir taču daudz, daudz citu problēmu, kurām tev labāk pievērsties un izteikties, vai ne? Tiem, kas ir pārliecināti par šīs nodarbes ārprātu šajā valstī, turpinās uztraukties, komentēt, un rīkoties!

 3. Man liekas, ir lielaakas probleemas vlstii par kkaadaam tur mediibaam. Lai medii un dod citiem ar eest. 🙂

 4. Krimuldas tragēdija Atbildēt

  Te nu esam nonākuši pie traģiska iznākuma ar Bāra rakstā minētās īpašās sabiedrības grupas blakusnodarbi
  _ _ _ _ _
  mednieku orģijas
  Saimniecība var teikt paldies medniekiem, kuri, tā vietā, lai mobilizētu spēkus un strauji, bez žēlastības izšautu visas meža cūkas jau pirms 2 gadiem, kad ĀCM tikko parādījās Latvijā, lēni čammājās, vīzdegunīgi noliedza, ka mēri nespēj kontrolēt, un vēl dižojās ar nošautiem lūšiem, nevis čakli likvidēja mēra perēkļus un pārnēsātājus.
  Te nu rezultāts, – cieš nevainīgie, tie, kas ražo cūkgaļu, kas nav saistīti ar mežu, kas iegulda darbu un līdzekļus savās fermās. Jau atkal iestāžu bezdarbība padomju stilā.

 5. Jautājums VMD un ZM Atbildēt

  Varbūt tomēr ir vērts papulēties noskaidrot, kāds patiesībā ir lūšu blīvums un izvietojums Latvijas reģionos un kartē atbilstoši šiem mežu tipiem un struktūrai? Cik adekvāti skaitļi un fakti atspoguļoti VMD un tā ģenerāldirektora Anda Krēsliņa parakstītajā (sagatavotājs Valters Lūsis) 28.11.2016. rīkojumā nr.157 “Par pieļaujamo lūšu nomedīšanas apjomu 2016./2017.gada medību sezonā”?
  Te jāatzīmē, ka pat “Eirāzijas lūša (Lynx lynx) aizsardzības plānā” minēts, ka Latvijā dzīvojošie lūši, kas pieder Baltijas populācijai, ir nevienmērīgi izplatīta. Latvijā lūši biežāk sastopami valsts ziemeļu daļā, īpaši Igaunijas un Krievijas pierobežā, bet samērā reti gar Lietuvas un Baltkrievijas robežu.
  Kas to visu uzskaita un kā uzskaita, un vai skaitļi, kas tiek pasniegti medību argumentācijai, tiešām ir ticami?
  Visubeidzot. Zinot, cik strauji pasaulē samazinās lielo zīdītāju īpatsvars, varbūt arī Latvijas daudzskaitlīgā mednieku sabiedrība varētu pārskatīt savas prioritātes un metodes, un no brutālas izšaušanas pievērsties dabas harmonizācijai?

 6. VMD melo sabiedrībai! Atbildēt

  Latvijas valsts mežzinātnes institūta “Silava” Medniecības un faunas menedžmenta zinātniskā asistente Agrita Žunna, reaģējot uz publiskajā telpā izskanējušajiem viedokļiem, savā “Facebook” profilā publicējusi informācijas apkopojumu no zinātniskiem avotiem, skaidrojot, kā un kāpēc lūšu mazuļi šajā vecumā izdzīvot nevarētu. Arī “MansDraugs” viņa apstiprina, ka jāsaprot galvenais: “Lūsēniem šajā vecumā ir ļoti nelielas izredzes izdzīvot. Šobrīd lūsēni sava izmēra un svara, kā arī zobu attīstības un medību pieredzes trūkuma dēļ nespēj pilnvērtīgi medīt.”
  Paliekot pāragri bez mātes, jaunie lūsēni reizēm spiesti patērēt nepiemērotu barību. Piemēram, Latvijā decembrī un janvārī nomedītu, visticamāk, bez mātes palikušu lūsēnu kuņģos ir atrastas vistu kājas no fermas atkritumu izgāztuves, skaidas un pat gumijas gabali,” skaidrojusi Žunna.
  Rakstā var izlasīt identiskus viedokļus, ko par lūsēnu tālāko likteni saka zoologs Vilnis Skuja un speciāliste Velga Vītola.
  (Delfi, Lūšu medību skandāls: mazuļi savā vaļā neizdzīvos, pārliecināti speciālisti”, 29.12.2016)

 7. Tā kā medības ir saimnieciska nodarbošanās, mednieku klubi varētu būt dzīvesstila uzņēmumi. Legalizēt savu biznesu, maksāt nodokļus.

 8. Paklau, gribēju tev uzpasīt vēl vienu lietu. Varbūt tev tur laukos no tādas tālākas vietas labāk redzams. Pasaki man, vienam pilsētniekam, nemedniekam, nebiologam, sugu neselekcionāram, un bez atkarības nogalināt, kā tu domā, – kāpēc šī raksta autors, kurš, kā var spriest, no medībām brīvajā laikā piestrādā arī vēl par eksperyu ministrijā, uzskata, ka visa Latvijas sabiedrība ir stulba? Vai tik pat neizglītota kā viņš? Nu pasaki man, kur tas suns ir aprakts?

 9. kas un kā viss notiek Atbildēt

  Zinoši cilvēki saka, lūk, ko:
  Lai saprastu situāciju ar medniecības nozari Latvijā, sabiedrībai patiešām jāparzina korumpētais lēmumu pieņemšanas process Latvijā. Sabiedrībai jāizprot, ka mednieki šēž „Latvijas valsts mežu” valdē, Valsts meža dienesta, Zemkopības, Vides aizsardzības un reģionālās ministrijas amatos. Mednieki ir pašvaldības vadītāju, izpilddirektoru krēslos, medību koordinācijas komisijās. Kasīties ar likumu pasūtītāju „Latvijas valsts meži” par mūsu dabas un medību resursu apsaimniekošanas pieejas maiņu, tajā skaitā lūšu un vilku populācijas izšaušanas ierobežošanu, nosauktie neies, tā kā ir fiansiāli atkarīgi no pasūtītāja un lēmumi tiks pieņemti LVM interesēs.
  Kas atliek sabiedrībai? Turpināt atļaut „kapāt” mūsu dabas resursus, pretēji mūsu interesēm, un gaidīt kamēr Brisele iejauksies?

 10. Vot šito gan tu man izskaidro! Tu te teici vakar – “To, ko brieži nodara manām jaunaudzēm, cūkas labībai, …” Saprotu, ka tie ir milzīgi kaitējumi taviem laukiem. Bet nu tu saki man te, lai aiznesu stirnām uz mežu sienu un burkānus! Ja tu nesīsi un vēl arī es nesīšu tos burkānus un graudus, kā kārtīgi mednieki dara, kā tu saki, tad taču tās stirniņas, briedīši un cūciņas vairosies ģeometriskajā progresijā un tavi lauki beigās būs izēsti tukši un pilnībā nopostīti! Izskaidro gan man šito lietu!
  Jebšu tu baro tāpēc, ka, ja tu nebarosi, kaimiņu klubs vienalga baros, un tās stirniņas, briedīši, cūciņas no tava mežiņa aizies pie kaimiņa un tos vienkārši nokniebs kaimiņu klubs?

  • Tipiska pilsētnieka domāšana, piedod. Tās jau ir sekas. Zvēru ziemā nepiebaro lai viņš vairotos, bet gan lai nemirtu bada nāvē. Zini, kā ir mežā dziļā sniegā un sersnā? Tāpēc jau vajag to mednieku, kas selektīvi kopj genofondu. Izņem slimos un tos, kas savairojušies par daud. Un tas zvērs necieš ilgas mokas, kad no bada nevar paiet un klaiņojoši suņi to ir nodzinuši līdz spēka izsīkumam dziļajā sniegā un dzīvam jau kož gaļu nost. Tā ir tealitāte. Tapēc Iemā piebarojam un pārējā laikā regulējam sugas skaitu.

   • bet, ko tad tu iepriekš vaimanāji, ka tev cūkas norok laukus, brieži apēd jaunaudzes, ja esi tik prasmīgs zvēru pieskatītājs, sugu regulētājs, genofonda izkopējs?! Izvārgušos ziemā pabaro, lai nemirst bada nāvē (pret lūsēniem gan tev droši vien sirds nav tik mīksta, atšķirībā no “tipisko pilsētnieku” sirdīm), slimos apšauj, tā teikt – noteicējs pār dzīvajiem un mirušajiem savā mežiņā! Tad jau pēc tevis teiktā tavā saimniecībā nevarētu būt nekādu nekārtību, nevienas sugas ne par daudz, ne par maz – viss zem kontroles! Kā tad nu sanāk, ka tev var rasties vispār kādi postījumi, par kuriem te sūdzies?
    Kaut kas tavā regulēšanas stāstā, manuprāt, īsti neštimmē, piedod.

    • Neesmu ne mednieks ne regulētājs, bet man ir pazīstami mednieki un arī dzīvojot laukos ar to visu ikdienā sastopies. Jā zvēri nodara postu un neko nenonāku pretrunās. Tas nenozīmē ka jābūt cietsirdīgam kā vairums pilsētnieku, kuri solas izvarot un nosist un jāļauj zvēram mocīties. Runa par to, ka Jums šie procesi nu nav zināmi, bet Jūs gribat ko aizliegt, nezinot par lietām, kuras notiek jau sen un līdz šim visas medījamās sugas ir saglabājušās.

     • lauksaimniekam

      Neesi mednieks regulētājs, un stāsti mums te par genofonda regulāciju???
      Nu, paklau, palaid, lauksaimniek, tās cūkas ārā no savas kūts, nolenc ar draugiem, nošauj, uzsēdies virsū, nofotografējies un izkarini mums priekšā to bildi! Redzēsim reakciju.

     • lauksaimniekam

      Minorsss

      Pēdējais laiks rīkot medības uz tā saucamajiem ”medniekiem”, kuri ar savām tālšāvēju karabīnēm, aprīkotām ar optiku un nakts redzamības ierīcēm, gatavi apšaut visu dzīvo. Pat suņus un kaķus pie mājām, kas pieguļ viņu medību teritorijai. Regulatori? Nenormālie slepkavas! Apdzerās un bliež uz visām pusēm.

   • lauksaimniekam- genofonda uzturētājam Atbildēt

    bet varbūt to slimo, novārgušo zvēriņu medīšanu varēji atstāt tomēr tās lūšu mātes ziņā, ne? Mednieks, bez attiecīgas izglītības … par zvēru selekcionāru…nav tā kā par augstu paņemts?

 11. Vai neesi uzdevis sev jautājumu, kāpēc ir tik mežonīgas cīņas starp mednieku klubiem par medību palatībām? It sevišķi pirms 2105.gada nogalē Saeimā izblēdītajiem Medību likuma grozījumiem? Rāva ārā kumosu viens otram no rīkles, lai tik tiktu pie vairāk platībām! Kāpēc tas tā būtu vajadzīgs, lauksaimniek? Kāpēc tik ļoti no sabiedrības tiek slēpta informācija par medību platībām? Kāpēc VMD to tur kā valsts noslēpumu un slēpj pat no medību tiesību lietotājiem? Kas šajā informācijā varētu būt tik slepens? Kā tu domā? Varbūt pastāvi sava lauka malā un padomā. Kad būsi izdomājis, tad pastāsti arī mums – nemedniekiem.

  • Pastāvēju, padomāju… katrs klubs grib sev vairāk teritorijas, lai būtu lielāks zvēru limits, tas loģiski, ne? Un kas tiek slēpts? Mūsu puses medniekiwm or zināmas gan savas gan kaimiņu ter. Platības. Domāju, ka slēpts nekas netiek, vai esi gājis interesēties kaut tajā pašā vmd? Gan jau tādas ziņas ir viņiem. Protams, ka arī te visu nosaka nauda. Kam biezāks maks, tam vairāk zemes. Un protams tādi mednieki, kā tas mērs u. c. Ir mērgļi. Bet pēc to nevajag spriest par medniekiem kopumā. Nu mums arī politiķi taisa biznesu un zig, bet tāpēc mūs kā tautu jānosoda vai jaāaizliedz eksistēt..?

   • Ilgi gan stāvēji lauka malā un domāji Nu kamdēļ tad, pēc tavām domām, klubam vajadzīgs, lai būtu lielāks zvēru limits? Gaļai? Gaļas tirdzniecībai? Izlaidei? Selekcijai? Kam? Bārs te, redz, rakstā saka, ka medības viņa izpratnē esot tāda kā blakusnodarbe Nu, re, sanāk, ka mēs laikam dzīvojam katrs savā valstī Tev liekas, ka VMD stāsta visu, par ko cilvēki grib zināt par platībām, u.c., bet šajā valstī, kur dzīvoju es, VMD informāciju no cilvēkiem slēpj! Raugi, dienestam neesot pēc likuma jāsniedz nekādas uzziņas par platībām pēc sabiedrības pieprasījuma. Tā teikt, likumos nav norādīts, ka iestādes kompetencē būtu sarunāties ar sabiedrību, tieši tāpat, kā nošautās lūšu mātes gadījumā vaicāts par ētiku, Medību daļas vadītājs Valters Lūsis, medijiem noskaldīja – VMD kompetencē nav runāt par ētikas jautājumiem. Likums to neparedz! Un ejiet jūs visi tālāk… Laikam jau tu, dzīvo ļoti, ļoti tālos laukos, piedod.

 12. Nu ok pārlasījos..:) zinu gan globusu gan strīpu, bet ja tu būtu kaut reizi iegājis mežā( ja vispār zini kas tas ir) un aiznesis stirnām sienu vai burkānu tad zinātu, ka mums ir normāls skaits šobrīd gan lūšu gan vilku mežā. Nekas nav izšauts. Nekas svēts tas nav, bet nekas drausmīgs arī ne.

  • tas labi, ka tavā mežā viss ir kārtībā, ka tur ir arī lūši un vilki. Bet, acīmredzot, tev nav nojauta vai informācija par to, kas notiek mūsu valstī kopumā. Nav zināšanu, kāda ir medniecības nozares politika mūsu valstī. Tie dati, kurus devis ir Mareks par mūsu plēsīgo dzīvnieku izmedīšanas politiku, liek sabiedrībai uztraukties – nopietni uztraukties. Liek prasīt no nozares sistēmiskas izmaiņas. Un vispirms jau atklātību un caurskatāmību.

 13. Domājošajiem, rakstošajiem, runājošajiem Atbildēt

  Vai ir noticis kaut kas ārkārtējs? Jā, patiešām, ir notikusi sensitīvas informācijas noplūde. Kas tad ir šī sensitīvā informācija? Izrādās, šī sensitīvā informācija ir medības Latvijā. Visai mūsu sabiedrībai piederošo dabas resursu apsaimniekošana Latvijā. Rūpīgi noslepenota informācija, šauras ļužu grupas iekšējai lietošanai, bet nezināma un nepieejama šī resursa īpašniekiem – visai sabiedrībai. Arguments no ministrijas puses – sabiedrība neko no šī procesa nesaprot un tāpēc tai nav jāiejaucas. Bet kā izrādās, sabiedrībai tomēr nav vienalga un tā ir iejaukusies.
  Jautājums, kāpēc nozares ministrijai nepatīk, ka sabiedrībai nav vienalga un tā ir iejaukusies?

 14. Padomā pats – ir taču atšķirība vaktēt tavu lauku no cūkām, vai sarīkot fantastisku lūša nošaušanu?

  • Jā, bet Jūs te tagad nolejat visus medniekus un viss ir jāaizliedz. Bet nu nevaram laukos bez medībām iztikt. Tie zvēri mums “izēdīs” acis. Jau tagad bieži var redzēt klīstam jenotus bez spalvas kā tos pilsētas kaķus. Tas viss ko stāstīja tas cilvēks krustpunktā ir fuflo. Tu cīnies ar sekaam ja liec aitu vilnu, el ganus un vel nez ko, bet tie Vēri pierod pie visa un nu un jācīnās ar iemeslu, zvēra paarāk lielo daudzumu. Un kā es varu vairākiem simtiem ha aplikt vilnu? Tad tai jābūt ik pa 10m. Bet mednieks, kad no 30 cūku bara noņem vienu, tad tās aizklīst uz meŽu. Un nebūt nav tā, ka viņš cūku pamet sapūt vai pārsod. Viņš to lieto uzturā un arī man tiek kāds gabals no seva lauka barotām cūkām;) un iestāstīt ka visiem jāēd zāli arī ir…

   • lauksaimniekam- medniekam-kolhozniekam Atbildēt

    “Latvijas vidusmēra mednieks pat ar medību vadītāja kvalifikāciju noteikti nav profesionālis savvaļas populāciju apsaimniekošanā”, jo mednieku ‘izpratne’ aprobežojas ar apgalvojumu, ka vilki un lūši apēdot ‘viņu’ briežus, stirnas, mežacūkas. Medniekiem nav izpratnes ne par vilku, nedz arī pārnadžu dzimstību un mirstību…”

  • Un neko fanātisku es tur nesaskatīju. Normālsa medības. Nolenkti lūši nošauta lūsene. Ne jau viņa kopā ar bēsniem nāca un tie tagad staigā melnā kažokā. Droši šobrīd pa sniegu medī un plēš stirnas un zaķus. Un ne jau mednieks izdomā cik šaus. To nodaka VMD. BET fanātiski ir tie komentāri.. kā Tu cilvēk vari vienalga kam novēlēt lai viņu izvaro, nogalinaviņa bērnus un nolādēt? Tagad paši(tfu tfu tfu) iedomājieties tādu situāciju savā ģimenē? Neiedomājams ļaunums valda starp mums un. Vēl pie tam no “humānajiem” pilsētniekiem. Vai bērna nogalināšana vai sievietes izvarošanu varētu aizstāt ar kaut 5 lūšiem..?

   • Ak tā? Neko fanātisku tu nesaskati?! Pirmkārt, tekstā ir teikts “fantastiskām” ne “fanātiskām”.
    Otrkārt, ja tas tev ir “normāli”, tad nedomā, ka arī citiem tas, ko izdarīja, ir darījuši un dara mūsu plēsīgo zvēru populācijas patvaļīgi izšāvēji, pirmām kārtām pašas amatpersonas no VMD un ministrijas, skaitās NORMĀLI.
    Sabiedrība, kā redzi, nedzīvo tā kā dzīvo tu.
    Tu brīnies par negaidīto reakciju par nodarbi, ko tu uzskati par svētu?
    Tad te tev būs atbilde, ko nupat “Zelta Globusa” pasniegšanas ceremonijā (saprotams, ja vispār zini, kas tas ir) teica kāda pasaulē atzīta un cienīta autoritāte:
    “Necieņa vairo necieņu. Vardarbība provocē vardarbību. Kad spēcīgie izmanto savu pozīciju, lai uzbruktu citiem, zaudējam mēs visi. ..”

   • Ak tā? Neko fanātisku tu nesaskati?! Pirmkārt, tekstā ir teikts “fantastiskām” ne “fanātiskām”.
    Otrkārt, ja tas tev ir “normāli”, tad nedomā, ka arī citiem tas, ko izdarīja, ir darījuši un dara mūsu plēsīgo zvēru populācijas patvaļīgi izšāvēji, pirmām kārtām pašas amatpersonas no VMD un ministrijas, kas paši nosaka limitus un izdod normatīvos aktus, skaitās NORMĀLI!
    Sabiedrība, kā redzi, nedzīvo tā kā dzīvo tu.
    Tu brīnies par negaidīto sabiedrības reakciju par dzīvas radības nogalināšanas cildināšanu, ko tu uzskati par svētu?
    Tad te tev būs atbilde, ko nupat “Zelta Globusa” pasniegšanas ceremonijā (saprotams, ja vispār zini, kas tas ir) teica kāda visā pasaulē atzīta un cienīta autoritāte:
    “Necieņa vairo necieņu. Vardarbība provocē vardarbību. Kad spēcīgie izmanto savu pozīciju, lai uzbruktu citiem, zaudējam mēs visi. ..” Tas ir stāsts par vērtībām, lauksaimniek.

 15. Un vajadzētu vēl vairāk mednieku. To, ko brieži nodara manaām jaunaudzēm, cūkas labībai, lapsas kaimiņa vistām un vilki Andra aitām, šiem dīvānā prdējiem kā lūsene nesaprast. Viņi noteikti arī maizi pelna ar klaviatūras klabināšanu. Bet man, kas maizīti pelna no zemes augļiem, tas ir posts. Vienīgais glābiņš ir mednieks. Ja prasītu šiem gudrajiem pilsētniekiem( 99%, ka visi “zaļie” te ir pilsētnieki, jo laukos dzīvojošs nekad tādu sviestu nedzītu) sargāt manus laukus, tad diez vai te kāds atrastos.. hallo!!! Attopieties!! Mežā zvēru ir daudz, pat paarāk daudz. Un vai Tu esi ko darījis lietas labā, lai dabā būtu normāls zvēru līdzsvars? Nedomāju… arī tie, kas apgalvo, ka daba jau pati regulē skaitu, nekļūdās, protams buus tonnām briežu, tad uznāks kāds mēris, būs pilns mežs pūstošu zvēru un nāvē mokošu. Bet pie datora jau nesmird….

  • nu tad nesēdi, lauksaimniek, un neklabini te taustiņus, bet izej sava lauka malā un padomā, KAS tos zvērus, kas tā posta tavus laukus, ir savairojis? Barojis, barojis, piebarojis, savairojis gan pie tava, gan pie mana lauka???!!! Savairojis savam biznesam!!!!!!! Savairojis, lai varētu šaut ne tikai pats, bet arī uzaicināt vēl arī savus ārvalstu “draudziņus” brangās dzinējmedībās ar visām ekstrām!!!!! Par ko arī iekasē naudu. Smuku naudu!!!!
   Pārlasi vēlreiz, kas gan te, gan “Krustpunktos” ir skaidri pateikts par pilnīgi perverso situāciju ar medībām Latvijā.

   Citāts no Mareka apjomīgā materiāla: Latvijā pēc medību sezonas ir 200-300 vilku (Latvijā ir mazāks vilku blīvums nekā Polijā, Vācijā), bet briežu, aļņu un stirnu skaits ir tuvs maksimālajai vides ietilpībai, bet rijīgajiem resnuļiem vienalga nepietiek – jo viņiem skauž, ja kāda stirna vai briedis tiek arī vilkam un lūsim, tāpēc šie vecie pamuļķi mācīs Dabai kas pareizi un kas nepareizi!

   Secinājums – mednieks problēmas nevis risina, bet gan rada. Turklāt radot miljoniem eiro lielus zaudējumus. Un tā katru gadu.

   Nav slimāka un trulāka lopiņa mežā par mednieku, kurš nošauj dzīvnieku pie barotavas vai kad trokšņotāju bars dzīvniekus trenc pretim šāvēju rindai. Latvijā mednieki nav cilvēki, kas no civilizācijas nošķirtos nostūros medī iztikai, bet gan truli miesnieki.

   Neslinkojiet, lauksaimniek, pacentieties izlasīt visu meteriālu!

   • Nezinu, varbūt ir tādi indivīdi, jā. Bet LIELĀKĀ daļa mednieku( vismaz pie mums) ir mirstīgie, kas tiešām dara pieklājīgi sev uzticētos uzdevumus. Nav ne smaka no komercijas. Un es pat esmu priecīgs, ka viņi ir izveidojuši barotavu mežā, jo cūkas labprātàk uzturas tur, nevis nāk mieloties uz mana lauka.

    • Tas labi, ka pateici – Nezinu, varbūt ir tādi indivīdi. Bet es zinu!! Nevis ir tādi atsevišķi indivīdi mūsu valstī, bet šādi klubi ir valstī ļooooti daudz. Šie indivīdi, kā tu tos sauc, ir mednieku klubu īpašnieki, arī pārvaldītāji, kam medības ir saimnieciska nodarbošanās, biznesa veids. Šis stāsts jau ir stāstīts un stāstīts gan “Krustpunktos”, gan citās lapās, gan saistībā ar nenormālībām ar mūsu mežu apsaimniekošanu, medību komisijām pašvaldībās, jo tas viss iet roku rokā ar medību resursiem un to apsaimniekošanu mūsu valstī. Ņem tik un seko informācijai, par ko tauta cepas!

     • Nu vai tad tā sieviete bija no elitāra kluba? Es atkal zinu daudzus klubus, kur ir kārtība. Veči ziemā zvēriem taisa barotavas. Arī tādas, pie kurām nešauj zvērus. Ir selektīvas medības, šauj kroplos zvērus. Ciena medījumu, pasakās Diānai. Viss ir pieklājīgi. 🙂

     • atbilde lauksaimniekam

      sieviete, par kuru tu runā un, par kuras darbība izraisīja šoku sabiedrībā, ir Valsts meža dienesta darbiniece. Tā sava dienesta stāvokļa dēļ skaitās priviliģēta grupa attiecībā uz medību resursu piekļuvi. Tas nu ir vienreiz jāsaprot.

     • Nu lūk atkal nezināšana. Lūšu atļaujas iedala pa reģioniem, piem., 14 Iemeļkurzemei 25 latgalei. Un jebkurš mednieks var medīt to skaitu, kamēr limits izsmelts. Vmd dienestam nav nekādu privilēģiju;)

     • lauksaimniekam

      nu, lūk, atkal nezināšana par valsts civildienestu un dienesta ierēdņu interešu konflikta riskiem. Ir valstī sarakstīti steriem dokumentu un manuāļu. Valsts meža darbiniekam, turklāt, ja perona ir mežkopis, pēc definīcijas jau ir priekšrocība šādas licences saņemšanā, tā kā tā ir viņa darba vieta. Vēl jo vairāk tādas iestādes, kas nosaka šaušanas limitu. Vēl jo īpašak tādas iestādes, kurai ir deleģēta uzraudzības funkcija!
      Un vēl – vai esi lasījis Valsts meža dienesta ierēdņa Ētikas kodeksu? Diezgan apjomīgs un nopietns dokuments, lai saprastu, ko sabiedŗībai ir tiesības sagaidīt no Valsts meža dienesta darbinieka!

     • lauksaimniekam

      Tas labi, ka Lūša kungs no VMD šitās mūsu vēstules lasa, vai ne? Ja ar runāšanu nevedas, ar rakstīšanu vispār purvā, tad varbūt ar lasīšanu kaut cik:))….. bet, kā tu domā, vai ir jelkāda cerība, ka sapratīs, kas te uzrakstīts?

  • Paldies par tik daiļiem epitetiem, ar gāzu apmaiņu organismā gan man viss kārtībā un ar pieklājības normu ievērošanu arī, atšķirībā no Jums. Laukos laikam tādas lietas nemāca, ne? Lai gan, ja ir interneta pieslēgums, tam nevajadzētu būt par šķērsli vai attaisnojumu.
   Lauksaimniecība ir tāds pats bizness kā jebkurš cits. Kādēļ Latvijā cilvēkiem ir tāda dīvaina domāšana, ka, nodarbojoties ar biznesu, tam automātiski ir jābūt vienīgi peļņu nesošam, nekādi zaudējumi un riski nav pieļaujami, un ja tādi rodas, tad aši vajag atrast kādu vainīgo, par ko pasūdzēties un pie reizes, ja iespējams, iznīcināt? Galvenais, lai pats vienmēr būtu balts un pūkains. Jūsu gadījumā vainīgie ir meža zvēri – izbradā jaunaudzes, noplēš aitas. Pretjautājums – KO Jūs esat darījis, lai tā nenotiktu? Uzcēlāt žogu apkārt jaunaudzēm? Uzslējāt elektrisko ganu apkārt aitām? Droši vien neko vairāk. Atklāšu Jums nelielu noslēpumu – elektriskais gans NAV domāts, lai atturētu vilkus no aitām, tas ir domāts tikai, lai atturētu aitas no klaiņošanas apkārt. Un jā, es zinu no ilgu gadu praktiskas pieredzes, esmu pašrocīgi būvējusi elektriskos ganus līdz apnikšanai, un zinu visu ar to lietošanu saistīto problemātiku (tagad tikai nenokrītiet no sava iesmaržinātā dīvāna, ja esmu sagrāvusi jūsu priekšstatus par to, ka medību kritiķi ir tikai dīvānos sēdoši pilsētnieki) – pirmkārt, gans ir pareizi jāizveido, nepietiek novilkt striķīšus 2 kārtās (jo reti kurš jau ies tērēties 40mm lentai, ja 0.5m striķis ir 3x lētāks), ļaut tiem ieaugt zālē un krūmos, un tad bļaut, ka vilki nāk plēst aitas. Vilkam tie jūsu 2 diedziņi nav nekas, ja vien tas gluži neieskrien ar degungalu iekšā un ja elektrība tiešām labi sit (kas ziemā bieži ir liela problēma); inteliģents dzīvnieks būdams, viņš atradīs ceļu arī caur lentām. Tas ir JŪSU pienākums nodrošināt, lai jūsu bizness būtu pienācīgi pasargāts, un PATS vien esat vainīgs, ne lūsis, ne vilks, ne stirna, ja jūsu biznesam rodas zaudējumi paša slinkuma un neizdarības pēc. Tāpēc beidziet te gausties, ka viss nekrīt no gaisa un negrozās tikai ap jūsu vajadzībām.

 16. Atbildīgajiem par nozari Atbildēt

  Tieši jums – ZM, VMD un jūsu mednieku organiziācijām adresēti fakti un sabiedrības viedokļi ”Krustpunktā”, 4.01.2017, (Latvijas radio1/raksts/krustpunkta/Medības vaļasprieks vai nepieciešamība/)

  Būs ko apstrādāt, ja nedzīvojiet gluži ar maisu galvās. Sašņorējiet kurpes un sāciet strādāt, kungi!

 17. Skaists attaisnojošs raksts!Paredzēts tiešam pilsētniekiem.Es pazīstu 4 vīriešus ,kuriem hobijs ir medības,un neko labu par viņiem kā par cilvēkiem pateikt nevaru.Vismaz 3 no viņiem mierīgi pamedītu i cilvēkus ja “par to nekas nebūtu.”

 18. Taisnība jau ir kādā gudra vīra teiktajā, ka tie , kas savu cilvēcisko laimi un piepildījumu nav atraduši ģimenes vai sabiedriskajā dzīvē, ir tie, kas iet to savu laimi meklēt medībās. Laime nogalināt. ..ar un bez biologu diplomiem kabatās.. Nožēlojami un vēlreiz nožēlojami.

 19. kāpēc tiek zibenīgi liki aizvākt savu satīrisko kompilējumu prom no laužu acīm? Diriģents lika?:) Pieņemu, ka vēl daudziem būtu gribējies pasmieties par zemkopības ministrijas ekespertu līmenīti:)))

 20. un blakus rakstā mēs redzam,ka Latvijā klusi un mierīgi izzūd vesela dzīvnieku suga(nevis pāris īpatņu)-dzeltenā cielava cilvēku darbības dēļ,un nav neviena sirdi plosoša komentāra izšaut lauksaimniekus,aizliegt herbicīdus un insekticīdus,nolādēt lapsas un jenotsuņus

  • Paldies Tev, ka Tu to aktualizēji! Arī tā ir ļoti nopietna problēma – herbicīdi, pesticīdi. Ne tikai putnu sugas izzušanai.

 21. Kā Jūs, Jāni, spējāt atrauties no “ģimenes pienākumu pildīšanas” un kaut ko tādu sacerēt?:)

 22. Būt pieņemamai visiem nav patiesības sūtība. Diemžēl.
  Būtu jāapzinās, cik dzīvo radību tiek nobendētas, lai pastāvētu kaut vai pieminētās industrijas – autobūve, ceļu būve un degvielas ražošana. Vai esat gatavi atteikties no auto? Un cik dzīvības nobendētas dēļ apģērbu (īpaši sintētisko) ražošanas? Cements, plastmasa, bitums krīt no gaisa? Vai medību kritizētāji staigā ar kājām, dzīvo pliki zem klajas debess un ēd smiltis? Sāciet domāt.
  Ja medības būtu ar nelabvēlīgu ietekmi, tad neviena savvaļas sugu populācija nebūtu pieaugoša, tās “ietu uz leju”. Būtu derīgi pierunāt medniekus vismaz gadus desmit nemedīt vispār – lai uzskatāmi pierādītu medību kritiķiem nepieciešamību pēc medībām. Bet žēl, ka pirmie ciestu tie, kuri medību nepieciešamību neapšauba un tikai noslēgumā tiktu apēsti (vai nomirtu badā) tie, kuri sēž mūra mājās, paši neko neaudzē un ir dāsni kritikas ziņā. Vai tiešām pie saprašanas nekādi citādi nenonākt?

 23. Piekrītu šim: “Izprieca asiņainu piedzīvojumu meklētājiem ar akmens laikmeta intelektu un noslieci uz vardarbību. ”
  Jaa … nāve vecuma un slimību dēļ nav nekas patīkams. Ņemam stroķi un šaujam nost visus, kas vairs nav ārstējami – esam taču dabas daļa. Un bez izvēles tiesībām. (Sk. par dabas daļu.)
  Par ētiku. Izsakoties pieklājīgi, “kundze ar olām” izlielās pa visu valsti, kā nobendējusi dzīvnieku māti, atstājot mazuļus. Tiešām ētiski. Vētraini aplausi varonei!
  Noslēgumā. Mūsdienās ir tik daudz dažādu zinātnisku pētījumu un bioloģisku, ekoloģisku, saimniecisku u.c. terminu, ka, demagoģiski argumentējot ar tiem, var pierādīt gan ka zeme ir kubveida/plakana, gan ka melns ir balts un balts ir varavīknes kusanas temperatūra..

  • nenormāla situācija Atbildēt

   un pats traģiskākais, ka šīs asiņainās vienas cilvēku grupas atkarības tiek apmaksātas par visi mūsu nodokļu maksātāju naudu!!!!!!!!!!!!!!! vienas nelielas grupa ir uzsēdusies uz kakla pārējai sabiedrībai un izrij tās resursus!!!!!!!!!!!!

 24. Mums ir gana daudz SVĒTO – to, kas nosaka, vai dzīvai radībai dabā dzīvot tālāk, vai ne. Tiesa, tā misija nav lēta. Džipi, plintes, raibi ancuki, krietnas pusdienas – nu jūs jau paši zināt …

 25. Šis ierēdnis, raksta autors ir tik nenormāli apmāts, vai varbūt izmisis, ka mēģina mums iebarot reālu sviestu! Medniecība neesot nekāda nozare, bet blakusnodarbošanās veids!:) Šī °blakusnodarbošanās veida° politikas veidošanai valstī Zemkopības ministrijā Meža departamentā izveidota atsevišķa Meža resursu un medību nodaļa. Tā nodarbojas ar medību politikas plānošanas dokumentu izstrādi, medību resursu apsaimniekošanas un pārvaldības normatīvo dokumentu izstrādi!!!! Vai ir vēl kādi jautājumi par Bāra kunga profesionālismu?
  Tikai ņemiet vērā Latvijas sabiedrība – šo valsts ierēdņu profānismu apmaksājam mēs visi no savām kabatām!!!!!!!

 26. Mums ir nevis ļoti daudz “svēto”, bet gan kaislīgu cilvēku! Un tas patiešām ir labi Izskatās, ka tik bezcerīgi nemaz nav ar mūsu sabiedrību, kā likās. To ir pierādījis šis gadījums ar lūšu mates nošaušanu. Kad sabiedrības muļķošanas process aiziet par tālu, nāk atsitiens varai. Šoreiz tas skāris veselu valstī “ielaistu” biznesa nozari, jeb blakusnodarbošanās veidu.

  • Loģiskā proporcija Atbildēt

   Nweliek aizdomāties, kāpēc šadas histeriskas linča tiesas netiek medijos uzrīkotas kādam masu imigrācijas atbalstītājam vai mežu izciršanas atbalstītājam? Kas ir nesalīdzināmi apjomos bīstamāksa parādības vienā gadījumā mūsu dabai otrā – visai mūsu tautai?
   Tām jau sen bij jābūt. Bet vara tajā nav ieinteresēta.

   • par meža un medību resursu izsaimniekošanu Atbildēt

    Par mežu izciršanu ir tieši tas pats, kas ar medību resursu izsaimniekošanu. Tie ir mūsu dabas resursi. Un te nu vietā ir kāda sabiedrībā zināmas personas izteikums:
    Uzdodiet tikai vienu jautājumu sev! Tikai vienu vienīgu jautājumu sev – kas Latvijā pārvalda mūsu valsts dabas resursus? Atbildiet uz šo jautājumu paši sev. Un jums viss kļūs skaidrs.

 27. Kuram tad nu, lai tic, kungi? Atbildēt

  Jāni, nu patiešām.. kā tā var! Jūs uzdrošināties iet pat tik tālu, ka savā apcerējumā pataisat Valsts meža dienesta Medību daļas vadītāju par meli!
  J. Bārs: “Nezinātāji bieži jauc divas atšķirīgas lietas, bet nav pieļaujami jaukt savvaļas sugu apsaimniekošanu ar mājdzīvnieku labturību.”
  V. Lūsis, VMD Medību daļas vadītājs:
  “..Medību saimniecība pēc būtības ne ar ko neatšķiras no zemnieku saimniecības. Mednieks audzē mežacūku tāpat kā zemnieks audzē savas cūkas – gan seko līdzi to populācijas attīstībai, gan piebaro.
  .. Un, tiklīdz mednieks izšķiras, piemēram, par dzīvnieku piebarošanu, viņam jāapzinās arī atbildība. (Avots: Latvijas Avīze, 21.09.2014: )
  Bet ja jūsu preteunas ir tik dziļas un un apšaubāt viens otra kompetenci, tad ko mums – nezinātājiem par jūsu “sugas fizioloģiju”, iesākt?

  • Neputrojiet mājdzīvniekus ar lauksaimniecības dzīvniekiem. 🙂

   • un lauksaimniecības dzīvnieku labturībā būtu kādas radikālas atšķirības no mājdzīvnieku labturības? Varbūt jūsu ērtību labad nodalīsim atsevišķi vēl arī cirkū izmantojamos dzīvniekus, lai vēl detalizētāk runātu par dzīvnieku labturības dažādajiem aspektiem?

   • Un kā tad ar trusi? Vai tas ir lauksaimniecības dzīvnieks vai mājdzīvnieks Jūsu ieskatā? Mēs taču zinām, ka pat mūsu eksprezidentam trusis bija mājdzīvnieks un mīļdzīvnieks, ģimenes draugs. Un tā tas ir ļoti daudziem cilvēkiem. Kā ar Jūsu labturības noteikumiem un iedalījumiem? Varbūt teiksiet, ka pat augstākās valsts amatpersonas kaut ko putro vai nesaprot? Bēdājies, ka nekonsultējas ar Jums par labturību?

 28. Valsts amatpersona Atbildēt

  Normatīvo aktu ieviesēja un kontrolētāja pārstāvis atklāti lobē mednieku intereses… Nožēlojami…

 29. Jautājums ļoti būtisks Atbildēt

  “Medniekam jāvar sadzīvot ar visiem – ar sevi, ar dabu, ar zemes īpašniekiem, ar citiem medniekiem, ar kontrolējošajām institūcijām, ar radikāli noskaņotiem indivīdiem, kuri sevi uzskata par “dabas sargiem”, un ar sabiedrību kopumā.”
  To es spēju saprast. Jo mednieks bez tās savas nodarbes nespēj dzīvot. Kā Jūs sakāt –“ mednieki grib medīt, grib būt dabā, grib būt dabas sastāvdaļa. Šī griba ir paaudžu paaudzēs nodots mantojums gēnu līmenī un pie tā neviens nav vainīgs.”
  Jautājums ļoti būtisks – vai man kā dabas draugam un nevardarbīgas dzīves veida piekritējam ar pilnīgi atšķirīgu izglītību, dzīvojošam, kā var saprast, atšķirīgā informatīvajā un dzīves telpā, un laikam pat sabiedriski ekonomiskajā formācijā, ir pienākums sadzīvot ar radikāli noskaņotiem indivīdiem, kuri sevi uzskata par “medniekiem”? Tikai tāpēc, ka šai nelielajai sabiedrības daļai (2%), ir tāds gēnu līmenī nodots mantojums un griba, pie kā neviens nav vainīgs? Mums nav neviena zinātniska pierādījumu tam, ka mednieks būtu dabas sastāvdaļa un kā dabas sastāvdaļu pārējai sabiedrības daļai viņš būtu jāuzlūko. Taču par atkarībām gan mums ir pētījumi. Un, ja lielākajai sabiedrības daļai gēnu līmenī ir dzīvības aizstāvēšanas instinkts, tad mazākajai gribi, negribi būs jāpakļaujas. Tā ir dialektika.

  • Mums nav neviena zinātniska pierādījumu tam, ka mednieks būtu dabas sastāvdaļa un kā dabas sastāvdaļu pārējai sabiedrības daļai viņš būtu jāuzlūko.

   +++

   😀
   😀

   tieshi taa.

   turklat nevis 2% no sabiedribas kopskaita, bet 1% uz papira (20 000) – videjais vecums ir ~ 55 gadi un vairums izsauj reizi vairakos gados. Lielu dalu nosauj reali maniaki, kuriem ir atkariba kadu noshaut jeb “es bez medibam nespeju dzivot”

   • Paldies, Marek, par Jūsu loti labi noargumentēto viedokli komentāru sadaļā pēc šīsnedēļas diskusijas par medību biznesu un ētiku Latvijas radio1 raidījuma “Krustpunktā”! Arī dati par patieso situāciju saistībā ar plēsēju medībām Latvijā daudziem liek aizdomāties. Ļoti nopietna un plašākai sabiedrībai neapjausta problēma! Iesaku visiem, kam tēma interesē, tajos ielūkoties. Paldies, Jums! Vairāk tādu, drosmīgu un godprātīgu cilvēku kā Jūs! Mēģināsim visi mūsu dabas resursu civilizētā un humānā apsaimniekošanā nevis iztirgošanā ieinteresētie ļaudis, atbalstīt viens otru!

  • Teicams komentārs, kā naglai uz galvas! Kā savulaik teica kāds ļoti godājams profesors – demokrātija nav tad, kad ieklausās un ņem vērā visu viedokļus, demokrātija ir tad, kad vairākumam ir taisnība.

   • Paldies, Lūsenei! Arī Jūsu komentāriem sekojam un priecājamies par drosmi, atklātību un pilsonisko stāju.

 30. Autoram, ZM ekspertam Atbildēt

  Jūs nonākat pats pilnīgā pretrunā ar sevis sacīto. Kā “mehāniskā” līmeņa mednieks var būt izglītots un apzināties savu pienākumu, kur nu vēl sabalansēt un respektēt?!
  Jūs sakāt:
  “Attiecīgi nav racionāli celt zināšanu slieksni mednieku kandidātiem un nākas dot apliecību par zināšanām mehāniskajā līmenī, cerot, ka pieredze pieliks pārējo.”
  Turpat tālāk Jūs apgalvojat:
  “Tomēr medību saimniecība var darboties ekonomiski efektīvi, vienlaikus ievērojot vides un saimnieciskās intereses, ja vien mednieki apzinās savu pienākumu (nevis hobiju), lomu dabā un sabiedrībā, kā arī ir pietiekami kvalificēti, izglītoti un ar izpratni ne tikai medību jomā, bet arī saistītajās nozarēs, vienlaikus prot sabalansēt un respektēt citu interešu grupu tiesības.”

 31. Citāts no raksta:”…Starp citu – šāviens ir tikai niecīga daļa no medībām, bet saistībā ar to ir vesela virkne ētikas nosacījumu.”
  Jautājums: Kura ar šiem ētikas nosacījumiem var dokumentāli iepazīties? Lūdzu izdariet tādu servisu sabiedrībai un, kā valsts amatpersona, iepazīstiniet sabiedrību ar šiem ētikas nosacījumiem, kas attiecas uz Jūsuprāt “niecīgo daļu no medībām” – šāvienu. Ētikas nosacījumu neesamība ir tikai niecīga daļa no tā medību fenomena Latvijā, kas nule kā uzspridzināja sabiedrību saistībā ar valsts dienesta darbinieces veikto lūšu mates nošaušanu. Kā valsts amatpersonai Jums būtu pienākums šo servisu mums nodrošināt.

 32. raksta autoram, ZM ekspetam Atbildēt

  Jūs apgalvojat, ka “medības pēc būtības ir vienas interešu grupas serviss visai sabiedrībai.” Es arī tā to saprotu. Es arī gribēju maksāt par šo servisu vai pakalpojumu zināmam medniekiem. Kad viņam to piedāvāju, viņš uz mani tā jocīgi raudzījās. Vēlāk kāds cits mednieks griezās pie manis un piedāvāja man samaksu, lai ļautu viņam veikt šo servisu manā īpašumā.

 33. un ko cilvēkam iesākt tad, ja viņa hobijs ir resursu pārvaldīšana, politika un vēl arī sauļošanās dārzā? Vairāki hobiji. Kuram dot priekšroku? Kuru aizstāvēt no īenaidniekiem? Kuram prasīt finansējumu?

 34. sakiet, lūdzu, vai par hobiju var uzskatīt arī mednieku medības tāpat kā sauļošanos dārzā?

 35. Man pret medniekiem kādreiz bija absolūti indiferenta attieksme, līdz kādam gadījumam. Tas notika Alūksnes pusē, pirms gadiem 16. Tur notika 2 dienu sporta pasākums. 1. dienas vakarā tika sarīkots paliels rauts. Savācās gana raiba publika. Starp viesiem bija arī kāds mednieks, kurš bija paņēmis līdzi VHS kaseti. Teica, ka esot medībās nofilmējis unikālus kadrus, kas noteikti visiem ir jāredz. Ņēmās tik ilgi, kamēr tika ieslēgts TV un videomaģis. Sākās kino. Izrādās, cilvēks bija nofilmējis lapsas aizšaušanu un apmēram minūtes 10 ilgstošu agoniju. Sajūta bija pretīga. Ne man vienīgajam. Varonis bija neizpratnē, kāpēc nav ovāciju. Notika kaut kāds klikšķis. Kopš tā laika pret medniekiem kopumā izturos ar aizdomām, kamēr konkrētais indivīds, kurš sauc sevi par mednieku, nav pierādījis savu adekvātumu. Pēdējo dienu notikumi soctīklos pierāda, ka pēdējo 16 gadu laikā nekas īpaši nav mainījies. To skaits, kuri lepojas ar nogalināšnu tīras izpriecas un sporta pēc, ir pieaudzis. Skumji.

  • Bail domāt, cik tādas kasetes vai video ieraksti glabājas privātos arhīvos. Ja tādi nonāktu klajā, domāju, ka sabiedrība saviļņotos krienti vairāk nekā gadījumā ar beigtā lūša selfiju, jo vairs nebūtu pamata slēpties aiz mednieku ētikas un citām cēlām frāzēm.

  • jums vajadzētu paskatīties tajās mednieku lapās, kur viņi viens otram izrāda arī, kā viņi apgāna medījumu! Kad palaiž, piemēram, aizšautai meža cūkai virsū suni. Asinis visapkārt sniegā, suns ņemas ar apdullušu, aizšautu meža zvēru… un “mehāniskie” vai kā viņus tur Bārs nosaucis, priecājas.

   • tie droši vien ir tie “ar biologu ekspertu diplomiem” kā Bāra kungs,kuram nav ne jausmas par to,kur ir cilvēka vieta biloloģiskajā barības ķēdē….un varētu domāt,ka Bārs ir vienīgais dižākais no biologiem-ekspertiem un pārējā sabiedrībā viņam un pseidomedniekiem nav līdzvērtīgākas vai pat parākas zināšanas un izpratne par dabas noteikto kārtību…FUI!!!!KAUNA NEMAZ NAV!Un,kurai mātei tādi radušies ar tādu zemisku izpratni?

 36. nav runa par “svētumu”, bet gan par cilvēku drausmīgo asinskāri, kura nerimst pat 21.g.s. vēršu cīņas, medības,varbūt atdzemdināsim arī gladiatoru cīņas , lai adrenalīnu uzsistu, kaut gan pilnigi pietiek ar kariem, kuros viens otram bliež virsū Dieva vārdā!

  • Es neesmu mednieks, un spētu nogalināt tikai nepieciešamības gadījumā, taču pilnībā izprotu un piekrītu rakstam. Taču, acīm redzot daudzi komentētāji pat virspusēji neizprot rakstā pieminēto un tik turpina malt un brēkt savu!
   Par asinskāri -jums acis ar vilnu aizaugušas? KĀPĒC, SASODĪTS, JŪS NEPROTESTĒJAT PRET KARU? CIK GREIZĀ/NETĪRĀ SPOGULĪ JŪS SKATĀTIES!?!

   • vispirms izaudzini savu izpratni līdz “medību” nosodīšanai, tad varēsi pakāpties uz nākamo pakāpienu – protestēt pret kariem! Izskatās,ka ar izpratni neesi ticis tālāk par primitīvo pseidomedniecību kā izklaides veidu mūsdienās…

 37. Cik ilgi var stulbi komentēt pat nesaprotot par ko. Un to dara gan mednieki, gan dzīvnieku aizstāvji. Nekas slikts nav medībās. Arī lūšu medībās. Kā teikt medījiet veseli. Lieta ir citur, ka tika nošauta lūšu mammīte kurai bija bērneļi, kuri jādomā neizdzīvos.
  Viss. Un kā reizi tā arī ir tā mednieku ētika !

 38. Pēc šī raksta var secināt,ka pašpasludināto dabas resursu apsaimniekotāji no VMD,ZM,PUD,LVM…..nepārzin reālo situāciju.Kāpēc Jūs izliekaties neredzam,ka ir mednieki kas joprojām neatgriezeniski bojā dabas resursus savtīgās intresēs?Un vai tiešām nezinat,ka lielākajā daļā Eiropas valstu lūšus ir aizliegts medīt.Pavisam!Pie tam nav dzirdēts,ka lūši būtu baigi savairojušies vai kādu postu nodarījuši.
  .Ja ir interese palasīt ko vairāk, te daži avoti:
  Breitenmoser U. et al. 2000. Action Plan for the Conservation of the Eurasian Lynx in Europe (Lynx Lynx). Council of Europe Publishing, Strasbourg.
  Kossak S., 1989: Multiple hunting by lynx and red fox and utilization of prey by some carnivores. Acta theriol., 34, 36: 505—512.
  Ozoliņš J, Bagrade G, Ornicāns A, Pupila A, Vaiders A. 2007. Eirāzijas lūša (Lynx lynx) aizsardzības plāns. Latvijas valsts mežzinātnes institūts “Silava”, Salaspils.
  Sunquist M. & Sunquist F. 2002. Wild cats of the World.
  Wallach, A. D., Izhaki, I., Toms, J. D., Ripple, W. J. and Shanas, U. (2015), What is an apex predator?. Oikos, 124: 1453–1461. doi:10.1111/oik.01977

 39. Ak, Jāni, Jāni! Kas ar Jūsu izglītību? Kā Jūs varat runāt par sievietēm, ja neesat sieviete?:)

 40. ak, Jānīt, Jānīt! Atbildēt

  Ak, tavu izglītību! Kā tu vari runāt par sievietēm, ja neesi sieviete?:)

 41. Medniecība jāvērtē kā tautsaimniecības nozare, mednieki kā sabiedrības daļa ir bījuši, ir un būs neatkarīgi no zilzaļirozo vēlmēm un ķengāšanās. Netērējiet enerģiju mūs medniekus macot dzivot, iztiksim bez nelabvēļu stulbajiem padomiem un pseidomorāles, dzīvojiet savā vidē un mācieties paši ievērot cilvēcigu saskarsmi un komunikāciju. Medniekiem jasaprot , ka nevajag pat ieklausīties šo medību noliedzēju vankšķešanā, viņi nav uzmanības vērti.

  • Protams! Turpiniet vien dzīvot pēc saviem neandertāļu atavistiskajiem principiem, kam jums progress un attīstība, kam izglītība un jaunas zināšanas? Mednieki tiešām nav uzmanības vērti, to jūs pareizi pateicāt.

  • Pilnīgi piekrītu medniekam! Kas man var liegt papildināt savu cilvēku ādu un skalpu kolekciju. Mēs tak visi esam dabas daļa.
   Un arī tautsaimniecībai labums – pārapdzīvotības regulēšana. Un pamēģiniet man kāds aizrādīt, es jums uzmanību nepievērsīšu, ja nu vienīgi man vajadzēs kaut ko no jums – trofejai.

 42. LAtvijas Avīze ir palikusi nu tik uzkrītoši medības aizstāvošs medijs, ka jāsāk šaubīties par žurnālistu objektivitāti. Šādi raksti ir nevajadzīgi, jo tikai pielej eļlu ugunī jau tā uzkurinātājā sabiedrībā, it īpaši, ja raksts ir pilns ar demagoģiju un sagrozītiem faktiem, baltu pasludinot par melnu, ja tā vajag savas nostājas attaisnošanai. Tikko jau Zandbergs vienā intervijā izgāzās kā veca sēta, kādēļ jālasa vēl viens šāds murgojums? Atkal sanāk, ka tikai mednieki ir tie labie, ka visi pārējie ir duraki, neko nesaprot, jo viņiem nav doktora grāds bioloģijā, dzīvo pilsētā, un tādēļ viņiem nav nekādu tiesību spriest par dzīvnieku nogalināšanas morālajiem aspektiem? Atkal vecā leijerkaste grab – vienas atrunas, neviena zinātniska pamatojuma, pat statistika nepareiza izmantota.
  Un trakākais visam ir šis citāts “Mednieki grib medīt, grib būt dabā, grib būt dabas sastāvdaļa. Šī griba ir paaudžu paaudzēs nodots mantojums gēnu līmenī un pie tā neviens nav vainīgs”. Pirmkārt, dabā būt var dažādos veidos, nenodarot dabai pāri, kā to dara mednieki. Otrkārt, kāds mantojums gēnu līmenī, kas tie par slima suņa murgiem? Tad jau mums būtu jāpārmanto gēnu līmenī tieksme nogalināt arī līdzcilvēkus, jo gadsimtiem ilgi cilvēki ir nogalinājuši viens otru vai karos vai izklaides (piemēram, rīkojot gladiatoru cīņas), un varam lepni teikt, ka slepkavas mūsdienās ne pie kā nav vainīgi, viņiem tak tas ir gēnos???? Pārstājiet vismaz apkaunot sevi un gvelzt tādas muļķības!

  • Lūsen pati beidz gvelzt, ja kas nav tev pa pratam, tad tas ir stulbi un noliedzams, nelien tēmās no kurām tev nav pat niecīgākās saprašanas, gribētu tev veltīt kādu epitetu ,bet neesi tā vērta. Dzīvo laimīgi ar savu dubultmorāli.

   • Smiekls par tevi nāk, medniek! Ne tev norādīt, kurās tēmās man līst un kurās nelīst. Ja nepatīk mans viedoklis, neviens neliek to lasīt! Kamēr vien jūs šausiet dzīvniekus, lai piekārtu ragus pie sienas vai ādu izklātu uz grīdas un tad bradātu pa to, tikmēr es rakstīšu vēl un vēl. Ne jums, jo jums tieši nav ne mazākās saprašanas par dabu un to, ko iznīcināt, tādēļ varat pat nepūlēties lasīt, tāpat nesapratīsiet. Viss, ko jūs redzat, ir stobra gals un mērķis, vai tas lūsis, cūka vai kaimiņu suns. Galvenais, ka var nobliezt un ir beigts. Protams, grūti jau ir nokāpt no sevis uzstādītā pjedestāla un iedomāties, ka varbūt neesi tāds radības kronis, kā sadomājies, jo nekā cita jau nepaliek vairs, ar ko sev spalvas spodrināt. Bet gan jau viendien dzīve iemācīs, tā vai citādāk…

    • Lūsen, nu sis raksts ir daudzkārt korektāks un loģiskaks nekā dzeltenajos izklaides portālos celtās brēkas par vienas atsevišķas mednieces privātās dzīves dažādām epizodēm. Tā bij apzināti histerizēta komunikācija.
     Manurpāt jārunā ir mierīgi un pamatoti, ja trib kaut ko kādam pierādit. Histerijas mani nepārliecina.
     Lai arī īsti nepārliecināja arī šis raksts, šis saziņas tips man sķiet inteliģentaks, korwektāks un pieņemamāks.
     Un japublicē protams ir visu puši argumenti. Tā ka pārmetumi LA ir pilnīgi nevietā.

  • Pilnīgi piekrītu Lūsenei! Jānis Bārs ar šo rakstu ir ne tikai apkaunojis sevi, bet visvairāk jau savu iestādi -Zemkopības ministriju. Ja šāda ir ministrijas ierēdņu kompetence un šis ir nozares eksperta viedoklis, tad tā jau ir katastrofa!

 43. Eu, ko Tu pīpē? Medijiet alņus, cūkas, bebrus un klaiņojošus suņus kas stirnas izkož pa sērsnu skriedami. Vilki ir aizsargájama suga, lūsi vispār tikai multenēs var ieraudzīt.
  Jebkuram normālam cilvēkam medības dēļ trofejas šķiet amorālas.

 44. No vienas puses labs raksts. Domāju, ka šīs sabiedrības lielais nosodījums pret medniekem un medībām ir vairāk izvērsies dēļ šitiem hobiju pilsētas medniekiem. Kas diemžel ir lielākā un redzamākā daļa sociālajos tīklos. Nedomāju, ka kārtīgs mednieks sāks rakstiņus ķengājoties par vegānistiem un pilsētniekiem, kas neko nesaprot no medībām. Un ja arī nesaprot, tad centies izskaidrot, izstāstīt.( Kā šinī rakstā cilvēks centies to darīt.) Un tie kas daudz maz domā, es domāju sapratīs. Nevis kā te viss aizgāja ,lūša lietā. Viens otru ķengājot. Ta kā cienijamie mednieki , domāju ,ka vajag pašiem parevidēt savas rindas. Un apliecību dot nevis pēc maciņu biezuma vai stāvokļa sabiedrībā. Lai mazāk veidotos šitādas situācijas.

  • Mežkopi ši histerija noteikti ir varas uzrīkota. 100punkti. Tur ir apakšā lielā politika.

  • Mednieki jau paši nez cik gadus atklāti pasaka- medības ir ELITĀRS atpūtas veids… Tas ir ļoti dārgs, un MĒS- mednieki esam īpaša kategorija, kas to varam atļauties, un tāpēc visiem jādanco pēc mūsu stabulēm. Tieši medībās jau visas ģēlas arī bīda, ne jau darba kabinetos….

 45. Izskatas ka sie cil veki savass izdaribas aiziet lidz idiotizmam.Vai vini kaut riezi ir bijusi daba,bet vevulo visadas mulkibas,ieteicu viniem aiziet uz konsultaciju psixiatra,jo tasjau kautkas lidzigs sizofrenijas simdromiem!

 46. Savārstījums vien liecina par individa garīgo līmeni, bet interesanti, ka daļa ir tīrākā patiesība. Cilvēks ir dabas sastāvdaļa kā jebkuras citas sugas pārstāvis, kas vēsturiskā ritējumā nepārtraukti attīstās. Starp dzīvnieku sugām dēļ barības notiek konkurence un līdz ar to populāciju regulācija. Pašregulācija notiek arī vienas sugas pārstāvju vidū gluži kā pie cilvēkiem Mūsdienu cilvēki vienojušies, ka pat noziedzniekam (slepkavam) nedrīkst atņemt dzīvību, bet ja kādai grupai (valstij, valstu savienībai) šķiet, ka citiem ir daudz naftas, lielas teritorijas, dabas jaukumi, tad likumīgi tos drīkst iekarot, sabumbot, apšaut (medīt) uz nebēdu Tā ir tā mednieku morāle un populācijas nepieciešamā regulācija. Mans raksts sanāca mazliet īsāks.

 47. Šī bezjēdzīgā piecu lappušu garā vāvuļošana par visu un neko ir sacepta nezin kāpēc. Par LŪŠU mātes nošaušanu, ko veikusi sieviete, izsmeļoši un precīzi ir izteicies Slīteres zoologs Vilnis Skuja. Tur viss aprakstīts tā kā ir, bet te savervelēts visskas, tikai ne Latvijas realitāte. Ja tēmu nepārzina, nevajadzētu ķerties pie skribelēšanās,,,.,,

  • Kur ir atzinums, ka Slīteres zoologs ir 100 procentīgi nekļūdīgs?

  • Kāpēc tik daudz negativisma Jūsos. Pasmaidiet, un arī Jums Īles ļaudis uzsmaidīs!

   • Par ko tad smaidīt?
    Par to, ka mans zināmais klasesbiedrs skolā likās tīri normāls cilvēks, bet tagad, kā izsaka jēdzienu: LŪSĪTIS, tā viņam siekala sāk tecēt un lūpa aiz uztraukuma raustīties tieši kā manam kaķim, kas ierauga zarā putniņu?
    Jā, esmu redzējusi lūsi, patiesi skaists dzīvnieks, bet man vēl ne reizi mūžā nav ienācis prātā, ka šis lielais kaķis ir skaists tikai tad, ja tas ir beigts un es uzvaroši tupu uz tā līķa….

 48. …ja būtu runa par izdzīvošanu, tad medībām būtu attaisnojums. Mūsdienās var iztikt ar pilnvērtīgu veģatāro pārtiku un ne gaļas lopu audzēšanai ne medībām nav attaisnojuma. Dzīvnieku populācijas skaita regulēšanai ir citi līdzekļi.

  • Ja vēlaties, ēdat savu veģetāro pārtiku, bet ar to nebāžieties virsū citiem. Ir arī normāli cilvēki, kas nevēlas pārtikt no zāles!

  • Starp citu, arī veģetārisms nav attaisnojams īstam dzīvnieku tiesību aizstāvim. Ir jākļūst par vegānu. Der zināt atšķirību tiem, kas rūpējas par dzīvnieku tiesībām.
   Tad kad kļūsi par vegānu, tad runāsim tālāk.

  • Krišjānis Eihmanis Atbildēt

   Kādi ir šie konkrētie paņēmieni?

  • Karojošie veģetārieši un vegāni neko daudz neatšķiras aicinātājiem doties praida gājienā. Apbruņojas ar vienu saukli un ir pārliecināti, ka viņu taisnība ir vienīgā uz zemes iespējamās.

 49. Ja ticet rakstitajam,ka LV ir ap 20 tukst.,mednieku,tad jus man gribat teikt ka viniem visiem ir biologu izglitiba,beidziet,tas ir smiekligi,parmest nemedniekiem nebiologisku izglitibu,smiekligi,uzskatit nemedniekus par “lohiem”,kuri neko nesaprot,nekorekti.daudzas eiropas valstis ta “aizregulejusas” ar regulesanu,ka tadi dzivnieki ka luusi jau pasiem tagad javed ieksa no citam valstim,kur tie vel pagaidam sastopami.ja,drosi vien viena dala spriez tikai emociju vadita,bet atvainojiet,vai viniem to var parmest???Emocijas virmo no abam pusem,ka nemednieki izsakas nekorekti,ta mednieki ari,abi labi.

  • Kad vīrietis, sieviete ir nolēmuši kļūt par mednieku,tie tiek apmācīti!un Lielaka daļa,šo topošo mednieku nāk no ģimenes kur medības jau ir kā dzīves neatņemama sastāvdaļa,respektīvi zināšanas par dabu,dzīvniekiem,riestiem,daudzumu,utt jau ir zināmas!Tāpēc pilsētnieki,vegāni un pārējie kas tipa kautko saprot no meža,zvēriem,utt paklusejat!Jums mežs tas it zoo kur dzīvnieki un pāris koki!
   Mans vectēvs bija mežsargs,tētis mednieks,es pati un mana gimene tā pat!bērni nāk līdzi par dzinējiem!iepazīst mežu,kokus,vidi kāda dzīvo meža zvēri!Redz kartupeļu lauku pēc cukue mielasta,redz kviešu laykus kas noguldīti!Viņi visu to apgūst!Savas zināšanas papuldina skatoties raidījumus par dabu,lasot medību žurnālus!un kad uzdevu jautājumu puikam 13gadi kāds tavs viedoklis par šobrīd notiekošo saistībā ar to Lūsi?Viņš pasmaidīja un teica;”man ka var cilvēks saprast to ko nedara,neredz?!”Tad kad edat karbonādes kotletes, saslikus ka Jums luekas tā nav gaļa?vai aizbraucor uz laukiem pie vecmammas un ieraugot galdā celtu truša smori,vai vistu,vai nedod dievs asinsdesu!Bet ruksa Robisa kūti vairs nav!Vai trusis vārda Mika, taf jau tas ir taspats!!!!tikai tas lyk ir ka JuJūs uzskatas nežēlīgi,katru dienu barot glaudīt aiz auss un vēl vārdu iedot,lai jau mazbērniem prueks,un tad uz svētkiem bams un nav!
   Mīlīši purms Jūs taisat smaku sabiedrībā pirmkārt taisat to yur kur kautko no tā saptorat,otkart neuzspiezat savu nepareizo viedokli,treškārt dzīvojat savā vide,ja jums tā tik ļoti tik un nelienat tur kur nespējat izdzīvot!Amen

   • Kopš kura laika lauksaimniecība būtu vērtīgāka un svarīgāka par savvaļas zvēru? Nav jēgas te neko audzēt, ja to pašu citās valstīs var novākt ražā 2-3 reizes gadā. Globalizācija ļauj pacelt ētiku un dabas aizsardzību jaunā līmenī. Ar slimībām un dabisko atlasi zvēri paši izregulēs savu skaitu labāk par medniekiem. Atliek tikai vienlaidu mežu masīvus veidot un saglabāt. Medniekiem laiks pārkvalificēties par “rendžeriem”, kas dabu un savvaļas zvērus sargā un rāda tos pilsētniekiem un tūristiem to dabīgajā vidē dažādos pārgājienos. Tieši tāpat kā Āfrikas ciltīm nācās pārkvalificēties no zvēru slaktēšanas uz saglabāšanu un maliķu apkarošanu. Tīri lai būtu vispār ko darīt un kāds zvērs arī ilgtermiņā.

   • nu, jau gan, mamma mednieces kundze! Atbildēt

    un kā tad ar tām viltotajām medību apliecībām tiem Rīgas domes deputātiem, u.c. par ko kriminālziņās bija rakstīts. Tie arī visi bija “nākuši” no mednieku ģimenēm??? Tas tika praktizēts 12 gadu garumā!!!

   • Ne gluži medniece... Atbildēt

    Beidzot izlasīju kaut ko prātīgu…

 50. Diemžēl raksta autors ar savu augstpātīgo attieksmi nav sapratis šī “skandāla”svarīgāko daļu – sabiedrība ir sašutusi par konkrēto gadījumu – sieviete sociālajos tīkos ielikusi informāciju, no kuras izriet, ka viņa lepojas ar nogalināšanu. Viņa tīksminās par to. Un gaida no sabiedrības atzinību (ja negaidītu reakciju, tad tak neliktu netā). Un tagad viņai nav tiesību apvainoties, ka citi nav tik garīgi slimi.
  Neviens kautuves darbinieks tak neliek sava darba augļus netā ar saukli -“kāds es esmu kruts”.
  Kaut kas nav kārtībā ar šīs sievietes un daļas mednieku vispār morālajām vērtībām. Medības ir vajadzīgas tāpat kā asenizātora pakalpojumi, taču ar to nav jālepojas.

  • Sieviete pati neielika soc tīklos bildi, bet kāds skandāla meklētājs izņēma to no medniekiem paredzēta portāla un uztaisīja klikšķufermu. Sabiedrības sašutumu var izteikt arī pieklājīgi, nevis publiski veicot linča tiesu par likumīgām medībām!

   • klaji meli!es to bildi redzēju kaņepes facebook profilā.un vēlāk arī pārējie mednieki,aizstāvot kaņepi,savos profilos ievietoja tikpat vardarbīgas bildes.

  • Es atvainojos,bet šī sieviete neievietoja sociālajos tīklos savu nomedīto trofeju,bet gan mednieku specializētā forumā,kas nav pieejams ikvienam indivīdam.

  • Sieviete ielika bildi, jo lepojās ar mednieku veiksmi. Viņa nevilka no būra ārā mājas trusi, lai pārgrieztu tam rīkli, nelika uz bluķa vistu Klāru, lai noskaldītu tai galvu. Kas ir nežēlīgāk – nogalināt ar lodi no tāluma likumīgās medībās, vai rakstīt nolādējošus komentārus internetā? Es teiktu tā – komentāros ir daudz vairāk potenciālu slepkavu kā jebkurā mednieku kolektīvā.

  • “Diemzēl” tas nav par konkrēto gadijumu. Zem šī ir apakšā tas, ka vara grib izdarīt speidienu uz medniekiem.
   Es ari neatbalstu hobiju medības, bet vienalga šī lieta nav tīra. Tai ir apakšā lielā politika un ar pilsētas mamzeļu emocijām tiek tikai manipulēts.

  • piekrītu "diemžēl" viedoklim Atbildēt

   par morālām vērtībām nevar būt ne runas! Ja kāds sāk runāt par morālajām vērtībām, šie radikālie medību demagoģijas speciālisti, uzreiz sāk operēt ar vārdu “emocijas”. Tas tā, lai sajauktu kārtis un samulsinātu jūs. Tālāk sākas bioloģijas piesaukšana, process tiek noreducēts uz instinktu, un finālā šo pašapmānu – “es – mednieks kā dabas daļa” tad paceļ gaisā un tad nu plivina, plivina, plivina.. Jūs – lielāka sabiedrības daļa esat vientiesīši un pamuļķīši, mēs – īstie dabas pazinēji, regulētāji! Bez mums jau nekā! Patiesībā izlikties pašiem par pamuļķiem medību procesa uzturētājiem ir izdevīgi.

 51. Nu tad – medinieki – tieciet galā ar saviem mehāniskajiem muļķiem ar stroķiem, tādiem kā tā blondā dāmītē pēdējā skandālā.

  • Paldies medniekiem par pašaizliedzīgo darbu un lai veicas medībās!
   Bet tais pilsētniekos neklausieties, jo viņiem laukos un pie mežiem nav jāaudzē labība vai jātur lopi.
   Pilsētnieks joprojām domā ka piens uzreiz ir pakās, gaļa un dārzeņi aug lielveikala plauktā, bet maizi iegūst ceptuvē!

 52. “Ko gūst mednieks pats? Iespēju sekot savam iekšējam aicinājumam”
  kādam iekšējam aicinājumam? nogalināt? tā neko aicinājums…

  • paēst šiem griboties!! Šķiet, ka Medību žurnāla galvenā redaktore, bija tā, kas kaut kur komentāros teica, ka lūša gaļa esot delikatese.

 53. studejis bioloģiju Atbildēt

  Pilnīgi piekrītu, vienīgi varēja īsāk un vienkāršākā valodā. Tur jau tā problēma, ka lielākā daļa no medību pretiniekiem tik garus tekstus nelasīs un ja jau līdz šim bioloģiju nav studējuši diez vai to darīs tagad. Un nevar jau to prasīt. Tāpēc medniekiem ieteiktu rēķināties ar šo faktu, nevis sašust. Mans priekšlikums:
  1. stingri nodalīt medniekus- apsaimniekotājus, hobija medniekus, medniekus- izklaidētājus, medniekus sportistus. Tās patiešām ir absolūti atšķirīgas lietas.
  2. plašai auditorijai skaidrot šīs lietas vienkāršākā valodā
  3. nepiekopt fotografēšanos ar medījumu vai vismaz neievietot šīs bildes soc.tīklos.

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +24
Alūksne +22.7
Daugavpils +23.5
Saldus +22
Liepāja +23.8
Jelgava +23
Ventspils +16.7
Limbaži +22
Madona +22
Rēzekne +22
Draugiem Facebook Twitter Google+