×
Mobilā versija
+15.1°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
3. marts, 2014
Drukāt

Kašķis – kaite, no kuras kaunamies (6)

Foto - Stock.XCHINGFoto - Stock.XCHING

Pēc pārnākšanas mājās vienmēr rūpīgi nomazgājot rokas, pastāv mazāka iespēja dabūt kašķi, tomēr reizēm no šīs kaites neglābj pat ideāla tīrība. Turklāt, neārstējot laikus, palielinās saslimšanas risks apkārtējiem.

Nepatīkamo infekcijas slimību izraisa kašķa ērcīte, kas vakaros izlien uz ādas un, veidojot ejas, rada kņudinošu sajūtu. Parasti pilnīgi veselā ādā tā neiedzīvojas. Risks pastāv pārmērīgi tīrīgajiem, kuri lieto neatbilstīgus mazgāšanās līdzekļus, tādējādi pārsausinot ādu, izjaucot tās mikrofloru un noārdot dabisko aizsargbarjeru.

Ar nelāgo kaiti var inficēties, saskaroties ar slimo cilvēku vai arī pielaikojot veikalā apģērbu, lietojot kopīgus dvieļus un palagus, pieskaroties durvju un sabiedriskā transporta rokturiem.

Latvijas Jūras medicīnas centra dermatoloģe Aija Rajevska savā praksē ar kašķa slimniekiem sastopoties itin bieži un novērojusi, ka kaite ne vienmēr izpaužas tieši tā, kā rakstīts literatūrā. Visbiežāk mikroskopiskās ērcītes iekārtojas pirkstu starpās, uz plaukstu locītavām, vēdera, krūšu rajonā un uz augšstilbiem. Izveidojas sīki pūslīši, parasti divi blakus: pa vienu ērcīte lien iekšā, pa otru – ārā.

Nieze pastiprinās vakaros, naktīs un svīstot, kad mazinās ādas aizsardzības spējas. Īpaši stipri kņud, mazgājoties siltā vannā un dušā, jo kašķa ērcītēm, tāpat kā cilvēkam, patīk siltums un komfortabli apstākļi.

Lai noteiktu šo kaiti, visbiežāk ārstam pacients tikai jāaplūko. Laboratoriskus izmeklējumus, lai noskaidrotu, vai ādā nav iemitinājusies kašķa ērcīte, veic tikai tad, ja slimība ir ielaista, āda ļoti sakasīta, iekaisusi, sastrutojusi un attīstījusies infekcija. Diagnozes noteikšana ir apgrūtināta, ja kašķis radies psoriāzes vai atopiskā dermatīta slimniekam.

Dažkārt kašķi mēdz jaukt ar iekaisīgām un alerģiskām ādas slimībām. Teiksim, ja ārsts nospriedīs, ka pacientam ir atopiskais dermatīts, un izrakstīs hormonus saturošu ziedi, iekaisums uz laiku mazināsies, taču ērcītes netiks iznīcinātas un problēma atrisināta.

Daktere Rajevska neiesaka izmantot sen zināmo sēra ziedi, kas sausina ādu. Mūsdienās ir daudz efektīvākas zāles, kas nav jālieto ilgstoši, turklāt nopērkamas bez receptes, piemēram, Permetrīna ziede.

Atbilstīgi ārstējot, kašķi var ātri uzveikt. Svarīgi ar ziedi nosmērēt visu ķermeni, nevis tikai niezošās vietas, un paturēt uz ādas 24 stundas. Ja kaite ielaista, zāles lieto divus vakarus pēc kārtas un nenomazgā 36 stundas. Slimības pazīmes gan uzreiz neizzudīs, taču ērcītes būs iznīcinātas.

Noteikti jādezinficē gultasveļa un jāmaina apģērbs. Citādi kašķis uz laiku var pierimt, bet vēlāk uzliesmot no jauna.

Apģērbu ieteicams mazgāt par +65 °C augstākā temperatūrā, taču, ja to nedrīkst pakļaut tik augstai temperatūrai, – iespējami karstākā ūdenī. Pēc tam apģērbs rūpīgi jāizgludina un jānoliek uz divām nedēļām. Šajā laikā ērcītes būs aizgājušas bojā. Nevar gan droši apgalvot, ka tās tiks iznīcinātas, aiznesot tērpu uz ķīmisko tīrītavu.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. Nesaprotu: kādēļ izmazgāts un izgludināts apģērbs jāizolē uz 2 nedēļām, ja ērcīte bez barības iet bojā 72 st laikā?

  2. šausmīgi kaitina,kad lasu nepatiesu informāciju,kašķis dzīvo visur,gan galvas ādā un uz sejas,ja ievērot zāļu lietošanas instrukcijas,nesmēret uz sejas un arī uz galvas ādas matainā daļā,tad var tērēt naudu un ārstēties mūžīgi…tas no personīgās pieredzes

  3. nu dīvains radījums,tik sīks,bet iztur gan ķīmiju,gan karstu ūdeni,gan gludināšanu un vienalga divu nedēļu laikā nobeidzas….un arī ārstu viedokļi klaji atšķirasun pazīmes tāpat…

  4. mana gimene atkartoti slimo ar so briesmigo slimibu.

  5. netiek pieminēts, ka kašķis strauji izplatās un nav tik vienkārši ar tām ziedēm, permetrīns un benzotol ziedes daudziem nepalīdz, bet ir viens ļoti labs līdzeklis – SPREGAL (ražots Francijā), kas LAtvijā vairs netiek ievests, pateicoties nezinu kam. Šis sprejs SPREGAL ārstē kašķi 12 stundu laikā, tikai jāievēro pārējie noteikumi, kā piem. mainīt apģērbu un pārējo veļu, grīdas tīrīšana utt., ja tas būtu pieejams, kašķa attīstība LAtvijā mazinātos un atrisinātu daudziem tūkstošiem cilvēku sāpīgo problēmu.

Draugiem Facebook Twitter Google+