Kājas jākopj arī vēsā laikā 0

Kad pazeminās gaisa temperatūra un vieglus apavus nomaina slēgti, par kāju kopšanu atceramies retāk. Tā gan nevajadzētu darīt!

Reklāma
Reklāma

 

Laika maiņas

Notriektā tautumeita 6
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Lasīt citas ziņas

Vasaras karstajā, sausajā un putekļainajā gaisā, ciešos vai neelpojošos apavos vai pat staigājot basām kājām, pēdu āda izžuva daudz ātrāk, un tajā radās plaisas, tā kļuva raupjāka nekā tagad, pazeminoties āra temperatūrai. Vēsam laikam piemērotos apavos pēdas jūtas komfortablāk, āda izbauda mazāk stresa.

Kad nākas daudz staigāt, kājas ne vien nogurst, bet arī uz pēdām iedarbojas daudz nelabvēlīgu faktoru, īpaši – vaļējos apavos. Tādēļ vasarā pedikīrs bija ieteicams reizi 10 – 14 dienās, tagad rudenī šo periodu var pamazām pagarināt, kamēr ziemā procedūru varēs veikt jau apmēram reizi mēnesī. Tas īpaši attiecas uz pēdiņām, kas dienas pavada birojā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Taisnības labad gan jāpiebilst, ka pedikīra periodiskumu nosaka veco šūnu pārragošanās, epidermas atjaunošanās un nagu augšanas ātrums. Ja āda drīz vien kļūst raupja, pedikīrs jāveic pat reizi nedēļā. Savukārt, ja tā ir maiga, plāna un sausa, – ne biežāk kā reizi 3 – 4 nedēļās, citādi ādas šūnu intensīva nolobīšana var veicināt nevajadzīgu kairinājumu un bojājumu rašanos.

Ja pēdu āda ātri atjaunojas un pat cenšas sabiezēt, pedikīrs vēlams reizi 10 – 14 dienās. Jāuzmanās, ja ir tulznas – tad tam jābūt saudzīgam un ārstnieciskam.

Lai kājas vienmēr gan izskatītos glītas, gan būtu veselas, starp pedikīra procedūrām nepieciešama pēdu pastāvīga kopšana. Katrreiz pēc vannas vai dušas tās jāapstrādā ar pumeku un jāieziež ar krēmu. Pa laikam nepieciešamas nomierinošas sāls vannas.

 

Zelta likumi

Kāju mazgāšanai var izmantot ziepes ar neitrālu pH vai tās, kas paredzētas bērnu higiēnai. Katru dienu gan lietot nevajadzētu, jo daudzas sausina pēdu ādu un izmaina tās dabīgo mikrofloru, proti, baktērijas pierod pie ziepju sastāva un… izdzīvo!

Pēc mazgāšanas kājas kārtīgi jānosusina, īpašu uzmanību pievēršot pirkstu starpām, citādi tās sasūt un palielinās sēnīšu infekcijas risks.

Barojošs un atjaunojošs krēms piemērots vakarā, mitrinošs un atsvaidzinošs – no rīta. Krēms palīdz kājām uzturēt nepieciešamo mitrumu. Sausu un saplaisājušu papēžu apkopšanai nepieciešams intensīvi mitrinošs krēms.

Izvēloties jaunus apavus, jāpārliecinās, ka tie ir labi elpojoši, ērti, mīksti un nebūs ilgi jāievalkā.

 

Ar saudzību un pacietību

Tomēr reizēm arī visērtākie apavi mēdz uzberzt tulznu. Ja ir uzmeties ūdeņains pūslītis, to drīkst maigi nomazgāt ar ziepēm. “BENU aptieku” farmaceite Maira Logina pamāca, ka, izmantojot dezinficētu adatu, sānā to var pārdurt un izspiest šķidrumu. Pēc tam tulznu apstrādā ar antiseptisko brūču krēmu Bepanthen Plus vai Curiosin gelu un uzlīmē plāksteri. Tulznu nekādā gadījumā nedrīkst noplēst, un jāuzmana, lai tajā neiekļūst netīrumi, kā arī jāizvairās no atkārtotas traumas.

Reklāma
Reklāma

Īpaši sausas pēdu ādas normalizēšanai farmaceite iesaka izvēlēties Bepanthen vai Panthenol ziedi. Piemēroti arī Linola-F vai Essex barojošie krēmi, Eucerin un Alpresan kāju kopšanas līnija. Sausu papēžu ārstēšanai noderīgs propolisa šķīdums eļļā, bišu vaska ziede Evija vai siltā rīcineļļā samērcētas marles kompreses uz nakti.

Sabiezējumus nedrīkst nogriezt, jo tā var iedzīvoties infekcijās. Atbrīvošanās no šī kultūrslāņa prasa pacietību un laiku.

Lai mazinātu pēdu pastiprinātu svīšanu, tās vanno 5 – 10 minūtes 37 – 38 °C karstā ūdenī, kam pievienots kumelīšu vai ozolmizu novārījums vai speciāla sāls ar atsvaidzinošām un mīkstinošām lavandas, rozmarīna vai eikalipta eļļām.

Pretsviedru dezodoranti ar dziedniecisku efektu ir Latvijā ražotais Amicos aerosols, kas nomāc sēnītes un baktērijas, un “Silvanola” ražotais Fungi spray. Pieejami arī Gehwoll sērijas sausie pūderi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.