Tehnika
Tehnoloģijas

Kaķi nav tik dumji, kā izliekas
 0

Foto – AFP/LETA

Savas paklausības dēļ suņus dēvē par cilvēka labākajiem draugiem. Cilvēks priecājas, ka četrkājainais mīlulis viņu klausa uz vārda. Taču, kā izpētījuši Tokijas universitātes zinātnieki, arī kaķi pietiekami labi saprot viņiem sacīto, jo īpaši, ja viņus uzrunā saimnieks.

 

Atšķirība vien tā, ka kaķis bieži nepūlas veltīt savu dārgo laiku saimnieka norādījumiem un labprātāk izvēlas tos ignorēt, raksta interneta vietne “Discovery News”.

“Kaķi spēj atšķirt sava saimnieka balsi no cita cilvēka balss. Viņi sacītajam pievērš uzmanību,” ar savu pētījumu iepazīstinājusi japāņu zinātniece Atsuko Saito. Pētījuma gaitā tika ierakstītas gan kaķu saimnieku, gan svešu cilvēku balsis. Kad tās tika atskaņotas, mājdzīvnieki reaģēja, kustinot galvu un ausis skaņas avota virzienā. Turklāt dzīvnieku acu zīlītes paplašinājās, kad viņi izdzirdēja sava saimnieka balsi, kas liecina par sajūsmas emocijām, raksta japāņu zinātnieki.

“Ne tikai suņi, bet arī kaķi saprot saimnieka sacīto. Tiesa, suņiem ir tieksme sekot sava saimnieka norādījumiem. Kaķiem tādas nav, tādēļ šie dzīvnieki biežāk izvēlas nesocializēties. Viņiem ar saviem saimniekiem ir īpašas attiecības,” spriedusi Saito.

Viņa arī skaidrojusi, ka kaķiem nav vēlmes izrādīt savas emocijas, un tā viņi dara, izdzīvošanas instinkta mudināti. “Viens no piemēriem ir slimība, ko kaķi mēģina slēpt. Savvaļā slimus dzīvniekus neviens neglābj, un arī plēsoņas šādiem vājiem dzīvniekiem pievērš lielāku uzmanību,” kaķu dabu skaidrojusi Saito. “Kopā ar cilvēkiem nodzīvojuši desmit tūkstošus gadu, kaķi attīstījuši spējas ar mums sazināties. Tas pats jāsaka par cilvēkiem – arī mēs esam iemācījušies saprasties ar saviem mājdzīvniekiem.”

Jāpiebilst, ka pirms pāris nedēļām ASV Ziemeļarizonas universitātes zinātnieki paziņoja, ka sākuši izstrādāt ierīci, kas spēs pārveidot prērijas suņu rejas cilvēku runā. Šo ierīci, kas būs līdzīga mobilajam telefonam, zinātnieki kādu dienu cer attīstīt tiktāl, ka tā ļaus cilvēkiem sazināties ar saviem mājdzīvniekiem.

LA.lv