×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
3. oktobris, 2012
Drukāt

Kaķiem patīk rotaļlietas, kas ripo vai taisa troksni

Foto - Rūta LipskaFoto - Rūta Lipska

Lai istabas kaķis saimnieka prombūtnē nebūtu pārlieku garlaikots, viņam jāsarūpē dažādas interesantas mantas patīkamai laika pavadīšanai. Tad dzīvniekam neatliks laika blēņām. 


 

“Vislabāk, ja kopā dzīvo vismaz divi kaķi,” atzīst kaķu audzētavas “Minkuparks” īpašniece Baiba Lapinska no kluba “Rēbuss”, “jo tad viņi spēlējas viens ar otru.” Bet, ja tas nav iespējams, var pagatavot vai iegādāties rotaļlietas. Koka spolīti var pakārt gaisā tā, lai kaķis var aizsniegt. Var ielikt kādā tukšā plastmasas pudelē pāris akmentiņu un korķīti aizskrūvēt. Viena no iecienītākajām rotaļlietām ir kartona kaste, kurā kaķis var ielēkt, izlēkt, to apgāzt, grauzt un pavadīt krietnu laiku, šādi spēlējoties, liecina B. Lapinskas pieredze.

 

Kaķiem jādeldē nagi

Svarīgi ir pielikt vismaz vienu nagu asināmo netālu no kaķu tualetes. “Arī dabā kaķu dzimtas dzīvnieki pēc dabisko vajadzību kārtošanas mēdz pieiet pie kāda koka, atslieties pret to, izstiepties, parādot savu lielumu, un tad iecirst nagus un vilkt uz leju, tā veicot teritorijas iezīmēšanu un vienlaikus arī nagu deldēšanu,” kaķu paradumus raksturo B. Lapinska. 
kakim2_Lipska_13

“Kaķim nagi aug tāpat kā cilvēkam, un to deldēšanai viņam nepieciešami nagu asināmie,” skaidro SIA “Zoo centrs” mārketinga projektu vadītāja un trīs kaķu īpašniece Santa Sizova. Veikalos nopērkami no dabiska materiāla sizala gatavoti dažādu formu priekšmeti, tāpat arī rotaļlietas. Ir viendaļīgi asināmie, piemēram, dēlis, kas piestiprināms pie sienas, un divdaļīgi – liekami uz stūra aptuveni sprīdi no zemes, lai kaķis, pieceļoties pakaļkājās, varētu visā augumā izstiepties, ieķert nagus un vilkt uz leju. “Tas kaķim ir patīkami un nepieciešami,” skaidro S. Sizova.

Vēl ir dažādā interjerā pieskaņojami asināmie ar spēļu elementiem – tie domāti mazuļiem. “Savam mīļākajam runcim Pitagoram nopirku asināmo ar peli uz atsperes, iekārtu bumbiņu. Visa ģimene smējāmies līdz asarām, skatoties, kā viņš skrēja, spēlējās un locījās,” atceras S. Sizova.

 

“Dzīvniekam parāda, kur var asināt nagus, paņemot kaķi un ar ķepiņām braucot uz leju pa asināmo, lai nadziņi ieķeras. Viņi ir apķērīgi un ātri saprot, ” stāsta Pitagora saimniece.

 

Asināmajiem parasti nāk līdzi kaķumētru maisījums, to ierīvē, lai būtu drošs, ka kaķis tur tiešām ies asināt nagus. Ar kaķumētras ekstraktu apsmidzina vai ieberzē arī citas lietas, piemēram, jaunu māju, lai vieglāk pie tās pieradinātu dzīvnieku.

 

 

Bumbiņas un 
inteliģentas rotaļlietas

No mazajām rotaļlietām kaķim patīk viss, kas pīkst vai grab un ripo. Tās saimniekam nākas iegādāties vairumā, jo dzīvnieks rotaļlietas nozaudē aiz skapja, zem gultas. Ik pa laikam nākas izcilāt, pārbīdīt mēbeles, lai atrastu šīs spēļu mantas, par savu pieredzi stāsta B. Lapinska. “Zoo centra” darbiniece stāsta, ka tieši mīkstās bumbiņas ir visvairāk pārdotā rotaļlieta.

 

Kaķis tajā var iekost, aizķert ar nagiem, pasviest gaisā, noķert, tad aizmest un skriet pakaļ, stāsta S. Sizova. Tā dzīvnieks var aizrautīgi spēlēties.

 

Ir arī mīkstās rotaļlietas – peles, zivis un citas, kas ir pildītas ar kaķumētru. Veikalos nopērkamas rotaļlietas uz kātiņa vai ar gumiju. Iespējams pat nopirkt vai izgatavot tādu kā makšķeri ar rotaļlietu galā, lai kaķis var skriet tai pakaļ un šādā veidā vienkārši izbaudīt rotaļu.

kakim1_Lipska_13Ražotāji piedāvā kaķiem arī īpašas, varētu teikt, inteliģentas rotaļlietas, piemēram, no trīs dažādu līmeņu traukiem ar caurumiņiem kaķim jāizdabū ieliktā rotaļlieta vai kārums, to stumdot dažādos virzienos, lai tas nokrīt zemāk un zemāk, līdz iekrīt apakšā esošajā traukā. Caurumiņu izmērus iespējams regulēt. Otra spēle atgādina galda futbolu – kaķis var bīdīt ar ķepu bumbiņu pa tuneli ar caurumiem, mēģinot dabūt bumbiņu ārā. S. Sizova stāsta, ka ir redzējusi divus kaķus spēlējamies ar šādu spēli un aizrautīgi padodam viens otram bumbiņu.

Uz nakti kaķu rotaļlietas nevajadzētu atstāt, jo dzīvnieks nakts vidū var sataisīt troksni. Tās izņem no rīta, ik pa laikam var pamainīt, nedodot visas rotaļlietas uzreiz, iesaka S. Sizova. Tas palīdz uzturēt dzīvnieka interesi par rotaļlietām, citādi tās ātri apnīk.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+