×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
7. jūlijs, 2016
Drukāt

Lins atgriežas jaunos veidolos, pārliecināta tekstilmāksliniece Iveta Deģe (1)

Foto - Andris OzoliņšFoto - Andris Ozoliņš
Vērtējums

Dizainere Anita Grase: "Latvijā audzēti lini un no tiem veidoti izstrādājumi ir zināmi, kopš apzināmies savu nāciju. Tomēr lins daudziem saistās ar maisu audumu, burzīgu apģērbu vai senatnīgi izšūtu dvieļu šarmu. Tekstilmāk­sliniece Iveta Deģe ir atradusi savu unikālu autortehniku un īpašu attieksmi pret lina lietojumu izsmalcinātās un tajā pašā laikā ļoti praktiskās lietās. Ivetas rokās lins, saglabājot vizuālo trauslumu, gūst visplašāko pielietojumu. Jāatzīmē, arī pati autore dzīvo saskaņā ar dabas norisēm un lins ir dabisks papildinājums viņas dzīvesstilam. 2009. gadā autore tika atzīta par labāko unikālā dizaina kategorijā konkursā "Gada balva dizainā" un ieguva Frankfurtes meses "Ambiente" pārstāvju atzinību. Krāsainās lina kaklasaites un balinātās lina šalles pārsteidza visus skates dalībniekus. Uzskatu, ka Iveta Deģe linam devusi otro elpu un jaunas iespējas."

Tam, ka lins atgriežas uz modes skatuves jaunos veidolos, jāpateicas arī tekstilmāksliniecei Mg. paed. Ivetai Deģei, kuras daiļrade demonstrē negaidītas lina spējas – veidot gan gaisīga šifona auduma šalles, gan ielauzties vīriešu apģērba konservatīvajā ložā – kaklasaišu izgatavošanā.

Un sākumā bija šalles

“Tā kā bērnībā daudz slimoju un biju piesieta pie mājas, mamma man iemācīja adīt jau četru gadu vecumā. Tā no bērnu dienām rokdarbi kļuva par iemīļotu nodarbi. Nesen kļuvu par Latvijas ātradīšanas čempioni…” atceras Iveta.

Radošu impulsu Iveta guva 2003. gada Brīvdabas muzeja gadatirgū, kur viņai uzplaiksnīja doma par savu tekstila dizainu. Un jau pēc gada Brīvdabas muzeja gadatirgū viņa ar lina šallēm piedalījās nevis kā apmeklētāja, bet jau kā dalībniece.

“Es visu darbu dizainu pati izstrādāju un veidoju, izmantojot tradicionālās aušanas metodes. Darbā lietoju dabiskus materiālus – pamatā linu kombinējot ar viskozi, kokvilnu, vilnu. Man tīk, kā raupjais lins spēlējas ar zīda eleganto spīdumu. Tekstildarbu kompozīciju balstu uz lineāru ritmu un vienkāršām krāsu, pamatā baltas un sudrabaini pelēkās, attiecībām, uzsvaru liekot uz materiālu un faktūru. Lielākoties izmantoju gaišas, pas­telīgas krāsu gammas. Esmu izstrādājusi vairākas dizaina sērijas – šalles, kaklasaites, cepures un lina tauriņus,” stāsta meistare.

Lina kaklasaite

Sākotnēji Iveta adīja šalles, bet pircēji jautāja: vai nav kaut kas arī vīriešiem? Piemēram, kaklasaites?

“Ķēros klāt! Tagad process ir šāds: izveidoju krāsu skici kaklasaitei. Tad noaužu 70 x 1,20 cm lielu, svītraina auduma gabalu. Pa diagonāli, slīpā diegā, to piegriežu pēc piegrieztnes. Pēc tam tiek iestrādāta viskozes odere. Aizmugurējā vīle 1,50 cm garumā tiek šūta ar rokām. Tad precīzi ar gludekli nopresēju. No ļoti rūpīga, akurāta darba un toņu salikuma atkarīgs kaklasaites izskats. Tagad tās ir ļoti dažādas un katrs var atrast sev atbilstošāko. Krāsu spektrs ir no gaiši zilām, pelēcīgām, zaļganām, oranžīgām līdz tumši zilām, melnām. Produkts radīts vienā eksemplārā, tas piešķir valkātājam vienreizīgumu un rada īpaši ekskluzīvu vērtību kontaktu veidošanā. Kaklasaites gatavojot, parādās jaunas vajadzības. Šobrīd meklēju veco profesionālo drēbnieku gludekli. Ja kāds man tādu var piedāvāt, parādā nepalikšu,” smejas Iveta.

Kā topošus projektus Iveta min lina lakatiņus, speciālus galvas lakatus ar vēzi slimām sievietēm, gan no ādas strēmelēm un lina diegiem austas jakas.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Ieinteresēja. Labprāt iegādātos dāvināšanai. Kur meklēt?

Draugiem Facebook Twitter Google+