Dabā
Zaļā dzīvošana

Kaktusu draugu eksotiskie lolojumi 16


Foto – Jeļena Samcova.
Foto – Jeļena Samcova.
Foto – Jeļena Samcova.

Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā no 17. līdz 25. septembrim būs tuksnešu augu izstāde “Supersukulenti – dzīvie akmeņi”. Tajā varēs skatīt Kaktusu un citu sukulentu draugu biedrības kolekcionāru eksotiskos lolojumus.

Savukāret sestdien, 24. septembrī – īpaši pasākumi Meksikas noskaņā – dzīves mākslinieka Havjera Garsijas priekšlasījums par kaktusiem, botāniķa uzburtā “Ekskursija Meksikas tuksnesī” lielajiem un mazajiem dabas draugiem un kaktusu pārstādīšanas demonstrējumi.

Tuksnešos augošie augi ir pielāgojušies augšanai vietās, kur trūkst mitruma, tādēļ tie uztver un saglabā sevī to nelielo ūdens daudzumu, kas ir pieejams augsnē, no rasas un retā lietus. Tos vieno apzīmējums – sukulentie augi. Izstādē būs skatāmi supersukulenti – litopši, jeb dzīvie akmeņi – pusdienziežu dzimtas (Aizoaceae vai Mesembryanthemaceae) augi. Absolūtais vairākums dabā to ir sastopami Dienvidāfrikā, kur miljonu gadu laikā litopši ir pielāgojušies Karru reģiona tuksnešainā, kalnainā apgabala raksturīgajiem apstākļiem: sausumam, tiešiem Saules stariem, karstumam, sāļai augsnei un tam, ka bieži vien vējš tos ieputina smiltīs. Pašlaik dzimtā ir vairāk nekā 1800 sugas. Augu izskats atgādina oļus. Atsevišķas sugas Latvijā var audzēt mājās kā telpaugus vai pat kā viengadīgos augus dārzā. Augiem patiks labs apgaismojums un kopējs, kurš aizmirst tos apliet.

Izstādi papildinās Oleandru dzimtas augi Adenium, jeb tā sauktā Tuksneša roze, kas ir Kaktusu un citu sukulentu draugu biedrības “Gada augs 2016”. Būs skatāmi arī kaktusi, kas ir viena no lielākajām sukulento augu grupām un dabā tie ir sastopami tikai Amerikā, jo īpaši bagātīgi – tieši Meksikā. Ņemot vērā, ka septembrī meksikāņi svin savas valsts neatkarību, izstādē būs parādīti Meksikā augošie kaktusi, bet viena izstādes diena – 24. septembris – būs veltīta Meksikas dabai un augiem.

24.septembrī plānots Havjera Garsijas priekšlasījums par kaktusiem, botāniķa uzburtā “Ekskursija Meksikas tuksnesī” lielajiem un mazajiem dabas draugiem un kaktusu pārstādīšanas demonstrējumi.

Galerijas nosaukums
LA.lv