Pasaulē
Vēsture

“Kaķu Godzilla” apgāž teoriju par superkontinenta Pangejas sadalīšanās laiku0

Adama Hatenlokera foto

Senais superkontinents Pangeja sadalījies miljoniem gadu vēlāk, nekā domāts, liecina jaunatklāts neliela zīdītāja skelets.

ASV paleontologi 2006. gadā tuksnesī Jūtas štata austrumos pētīdami dinozaura atlieku pārakmeņojumus, atraduši nezināma dzīvnieka galvaskausu. Tagad, to izpētījuši, zinātnieki secinājuši: tā ir sena pirmatnējā zīdītāja skeleta daļa, un tā īpašnieks dzīvojis aptuveni pirms 130 miljoniem gadu.

Līdz tam nezināmais dzīvnieks ieguvis nosaukumu ‘Cifelliodon wahkarmoosuch’ par godu ASV paleontologam Ričardam Sifelli un savam iespējamajam izskatam, jo “wahkarmoosuch” Jūtas štatu apdzīvojošo indiāņu valodā nozīmē “dzeltenais kaķis”.

Agrāk šāda tipa dzīvnieki atrasti Eiropā, Āzijā, Grenlandē triasa perioda slāņos. Triasa periodam sekoja juras laikmets, kad, kā līdz šim uzskatīts, Pangeja sašķēlās. Taču jaunatklājums datējams ar krīta periodu, kas sekoja juras laikmetam, tādējādi jāsecina – šajā laikā Pangejas kontinentam vēl bija jābūt veselam, citādi haramīdu sugas dzīvnieks nebūtu varējis nonākt Amerikas teritorijā.

Tādējādi Pangejas sašķelšanās, ticams, notikusi aptuveni 15 miljonus gadu vēlāk, nekā līdz šim uzskatīts, zinātnieki secina rakstā, kas publicēts žurnālā “Nature”.

Pirmās haramīdu skeletu daļas atrastas 20. gadsimta 20. gados Eirāzijas teritorijā un piederēja juras un triasa periodam. 2014.-2015. gadā tās atrada arī Ķīnā, radot jautājumus par haramīdu vietu evolūcijas kokā.

Ja uzskata, ka haramīdas pieder zīdītājiem, tātad zīdītāji parādījušies uz Zemes aptuveni pirms 220 miljoniem gadu, taču pārējie atradumi šķiet liecinām, ka tas noticis tikai aptuveni pirms 185 miljoniem gadu. Pagaidām lemts haramīdas tomēr pieskaitīt zīdītājiem.

“Balstoties šajā negaidītajā atradumā, mēs atzīstam, ka pastāvējusi jauna, plaši izplatīta agrīno zīdītāju kārta,” norāda vadošais pētnieks Ādams Hatenlokers.

Saistītie raksti

Zinātniekus arī pārsteidzis tas, cik labā stāvoklī bijis atrastais skelets, tā kā no zīdītāju skeletiem lielākoties saglabājušies tikai zobi. Zvēriņš bijis pēc mūsdienu zīdītāju mērogiem sīciņš – tā svars bijis tikai 1,1 kilograms, taču salīdzinājumā ar citiem primitīvajiem zīdītājiem tas ir bijis milzis, “īsts Godzilla”, norāda zinātnieki.

Apjomīgās nāsis un mazās actiņas liecina, ka dzīvniekam bijusi laba oža un salīdzinoši slikta redze, savukārt vienīgais žoklī saglabājies zobs pierāda, ka “dzeltenais kaķis” bijis augļēdājs.

LA.lv