×
Mobilā versija
+1.6°C
Tamāra, Dziedra, Gabriela, Gabriels
Ceturtdiena, 22. marts, 2018
7. marts, 2014
Drukāt

Kalcijs osteoporozes profilaksei (2)

Foto - SXCFoto - SXC

“Kalcijs profilaktiski būtu jālieto visiem cilvēkiem, kas ietilpst osteoporozes attīstības riska grupā, kā arī šo slimību ārstējot,” uzsver medicīnas sabiedrības “ARS” iekšķīgo slimību un osteoporozes speciāliste Sandra Černišova.

Kalcija rezerves organismā nepieciešams papildināt lielākajai daļai sieviešu apmēram piecus gadus pirms menopauzes sākšanās un šajā dzīves periodā līdz pat mūža galam, pēc kaulu lūzumiem, dažkārt strauji augošiem pusaudžiem, specifisku medikamentu glikokortikoīdu lietotājiem, jo tie veicina kalcija izskalošanu no kauliem u. c.

Lai apgādātu organismu ar kalcija dienas devu, būtu jāizdzer pusotra litra piena, jāapēd kilograms biezpiena vai 300 grami siera, kas izdosies reti kuram, taču arī dillēs, pētersīļos, kāpostos, brokoļos, zivīs un riekstos ir pietiekami daudz vērtīgās vielas. Tomēr, pat pietiekamā daudzumā uzturā iekļaujot kalciju saturošus produktus, no dienā nepieciešamās normas organisms uzņems apmēram pusi. Turklāt, lai kalcijs uzsūktos kuņģa un zarnu traktā, nepieciešams D vitamīns, ko organisms sintezē saules ietekmē. Kā liecina pētījumi, šā vitamīna pietrūkst vismaz 50% cilvēku. Īpaši tā daudzumam asinīs jāseko pēc 65 gadu vecuma, kad pasliktinās tā veidošanās process ādā.

Svarīgi zināt, ka kalciju nedrīkst arī uzņemt par daudz, tādēļ jāpārbauda D vitamīna līmenis asinīs, jāpārliecinās, kā darbojas vairogdziedzeris un epitēlijķermenīši, kas nosaka kalcija vielmaiņu. Ja tie ir pārāk aktīvi, tas pastiprināti izgulsnēsies nierēs, var veidoties mīksto audu apkaļķojumi, nierakmeņi. Lai to nepieļautu, reizi gadā jāapmeklē ģimenes ārsts un jāveic analīzes. Pastāvīgi jārēķina līdzi, cik daudz kalcija uzņemts ar uzturu un cik nepieciešams papildus.

Kalciju papildus uzņemšanai var iegādāties medikamentu un uztura bagātinātāju veidā. Uz medikamentu iepakojuma ir norādīts, kādu kalcija sāli un kādā devā viena tablete satur un iespējams prognozēt, cik daudz no tā uzsūksies kuņģī. Bet uztura bagātinātājā vienā tabletē var būt 500, bet citā – tikai 100 miligrami (mg) kalcija. “Gadās, ka pacients rāda kārbiņu, no kuras lieto pa tabletei divreiz dienā, taču izrādās, ka tās satur 100 mg kalcija, tātad vajadzīgas 10 tabletes dienā,” stāsta daktere Černišova.

Parasti labāk izvēlēties kalcija preparātu, kuram pievienots D vitamīns, iepriekš konsultējoties ar ārstu. Kalciju saturoši medikamenti ar standarta D vitamīna devu 400 – 600 SV (starptautiskajām vienībām) nopērkami bez receptes. Ja ar to nepietiek, kalcijs un D vitamīns jāiegādājas atsevišķi.

Kalcija preparāti satur neaktīvo D vitamīna formu, kas, slikti darbojoties nierēm un aknām, nespēs veikt savu uzdevumu. Šādos gadījumos nepieciešams aktivētais D vitamīns – kalcidiols vai kalcitriols –, kuru var iegādāties ar ārsta recepti.

Svarīgi arī raudzīties, kādu kalcija sāli preparāts satur. No kalcija karbonāta uzsūcas 30%, no kalcija citrāta – 40% nepieciešamās minerālvielas, taču kalcija karbonātā tās ir par 20% vairāk. Var iegādāties arī kalcija glukonāta tabletes, taču šis sāls ir vairāk piemērots ievadīšanai vēnā.

Gastrīta slimniekiem ar pazeminātu kuņģa skābes daudzumu kalcija karbonāta uzsūkšanās būs apgrūtināta. Šajā gadījumā, lai organisms saņemtu nepieciešamo daudzumu, labāk lietot kalcija citrātu.

Uzziņa


Kā lietot


* Lietojot visu kalcija dienas normu vienā paņēmienā, uzsūksies ne vairāk kā 300 – 500 mg, tādēļ vislabāk to lietot pa 250 mg četras reizes dienā. Reizes devu ieteicams samazināt, ja ir tendence uz aizcietējumiem, lai kalcijs nepaliktu zarnu traktā. Kalcijam kuņģī vajadzētu nonākt jau izšķīdušam, tādēļ tabletes ieteicams sūkāt vai sakošļāt.

* Kalcija preparāti jālieto pastāvīgi. Pēc trīs mēnešu lietošanas dažkārt var ieturēt pusotru mēnesi ilgu pārtraukumu, vislabāk vasarā, kad D vitamīns ādā veidojas saules ietekmē un ar zaļumiem un dārzeņiem uzņemam vairāk dabiskā kalcija.

* Lai šī minerālviela labāk uzsūktos, ieteicams uzdzert glāzi skābas sulas. Tā kā šo procesu kavē kafija, melnā un zaļā tēja, alkohols un saldumi, kalcijs jāuzņem ar stundas intervālu. To nevajadzētu lietot kopā arī ar citām zālēm, lai nemazinātos to iedarbība.

* Izteiktas osteoporozes gadījumā jālieto bifosfonāti vai citi specifiski medikamenti, kas ietekmē kaulu noārdošo šūnu darbību, taču papildus jāturpina uzņemt arī kalciju, citādi nevarēs notikt kaulus atjaunojošais process.

* Bērnam vecumā no viena līdz trīs gadiem nepieciešamais kalcija daudzums dienā ir 500 mg; 4 – 8 gadu vecumā 800 – 1200 mg; 9 – 18 gadu vecumā 1200 – 1500 mg; 19 – 50 gadu vecumā – 1000 mg; sievietēm pēc 50 gadu vecuma, ja lieto medikamentus pret osteoporozi, – 1000 mg, ja nelieto – 1500 mg; vīriešiem pēc 50 gadu vecuma – 1000 mg.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Ārsti liek dzert senjoriem jebkuras zāles visu mūžu,jo tā viņiem iestāstījuši zāļu ražotāji.Farmācijas bizness kopā ar ārstiem ir korumpēts-pēc iespējas palielināt ieņēmumu no katra patērētāja viņa mūža laikā .Noziedznieki!

Draugiem Facebook Twitter Google+