×
Mobilā versija
+8°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
11. februāris, 2016
Drukāt

Kalēja rotaļlietas lieliem bērniem: Ginta Haņecka meistarstiķi Tukumā (2)

Foto: Kristīne OzolaFoto: Kristīne Ozola

Tukumā, mākslas Galerijā “Durvis”, atklāta kalēja Ginta Haņecka izstāde “Rotaļlietas lieliem bērniem”, kura uzbur smēdes sajūtu, piedāvājot apskatīt un arī iegādāties dažādus kalumus – kamīna piederumus, svečturus, vēja rādītājus, durvju eņģes, rokturus un slēdzenes, kapļus, zvanus un naglas.

“Pārsteiguma momentu rada Ginta meistarstiķi. Viņu saista asprātīgas konstrukcijas un nestandarta risinājumi, teiksmaini tēli, kas šķiet, kā no filmas “Zvaigžņu kari” nākuši. Nedaudz agresīvi kalumi, lai nav tikai mīļi un pūkaini, bet lai nebūtu arī ļauni. Gintam patīk trīsdimensiju formāts, kas nav plakans, sauss, bet ir telpisks, apskatāms un baudāms no visām pusēm,” stāsta muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Kristīne Ozola.

“Viss notiek tā, kā tam jānotiek. Man pašam šis darbs patīk, un tas ir daudz no svara. Negribu būt viens no daudziem. Negribu, ka manu darbu liela, jo darbam jārunā pašam. Manuprāt, rūpnieciski ražotās lietas cilvēku neuzrunā. Man patīk raupjas lietas. Vienkārša metāla caurule, bet nedaudz saplacināta, tā pārvērtusies par svečturi ar senatnes noskaņu”, par saviem darbiem stāsta Gints un to viņam ir daudz.

Gints ir viens no retajiem kalējiem, kuram nodarbošanās ir gan vaļasprieks, gan maizes darbs, brīvākos brīžos var nodoties radošām izpausmēm – tieši tādi darbi vēlāk nonāk izstāžu zālēs. Neiebilst, ja dažkārt viņu patraucē kāds tūrists, kurš pats vēlas izmēģināt senā amata knifus.

Gints kalēja amata prasmi apguvis pašmācības ceļā, kā mantojumu no vectēva Jāņa Haņecka, kurš savulaik strādājis par kalēju dārzniecībā. Ieguvis Amatniecības kameras meistara diplomu un ir Latvijas Kalēju brālības biedrs. Saņēmis titulu “Dižais amatu meistars Kurzemē” un Kurzemes Tūrisma asociācijas balvu “Lielais Jēkabs”.

Par savu darbu Gints stāsta: “Kalēja darbu vienā dienā nevar apgūt. Tas ir rets amats. Meistarība aug līdz ar praksi. Turklāt kalēja amats ir ļoti vīrišķīga profesija, kur nepieciešama ne tik vien mākslinieciskā iztēle, amata prasme, bet arī daudz fiziskā spēka, jo kalšana nav viegls darbs. Kalēja darba pamats esot vienkāršs, tomēr šī profesija jāapgūst visu mūžu. Pasūtījumi laika gaitā bijuši dažādi, no visas Latvijas un arī ārvalstīm, kur vairs nav daudz šādu amatnieku, kas strādā ar rokām un no metāla taisa ne tikai detaļas, bet veselus priekšmetus, turklāt par viņu kalumiem jāmaksā barga nauda.”

Ieeja – bez maksas.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Veiksmi Gintam arī turpmāk,-iedvesmu un jaunu darbu radīšanā!

  2. Ļoti interesanti darbi.

Draugiem Facebook Twitter Google+