×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
25. februāris, 2014
Drukāt

Kālija magnēzijs tomātiem
. Kā to lietot? (1)

Foto - Mārīte GailīteFoto - Mārīte Gailīte

“Kā lieto kālija magnēziju tomātu audzēšanā?” 
I.L. Madonas novadā

Kālija magnēzijs ir kālija sulfāts, kas satur arī magnija sulfātu. Latvijā piedāvā Vācijā ražotu kālija magnēziju (Patentkali), kas satur 30% K2O, 10% MgO un 42% SO3. Augiem nepieciešamie elementi ir ūdenī šķīstošā formā un ir viegli uzņemami. Šis mēslojums neietekmē augsnes skābuma reakciju, tāpēc der visām augsnēm. Tas iegūts no dabiskiem iežiem un Vācijā atļauts lietošanai bioloģiskajā lauksaimniecībā saskaņā ar ES regulām 834/2007 un 889/2008.

Tomātiem kālijs un magnijs nepieciešams visā veģetācijas periodā, bet jo īpaši, nobriestot ražai. Tāpēc magnija trūkuma pazīmes uz tomātu lapām parasti parādās īsi pirms pirmās ražas vākšanas, kad augi ir augļu pārslogoti (sākot regulāri vākt augļus, noslogojums samazinās un kļūst daudzmaz stabils). Protams, kad barības elementa trūkuma pazīmes kļūst vizuāli redzamas, daļa ražas jau ir zaudēta. Labāk mēslot profilaktiski, pirms deficīts kļūst acīm pamanāms.

Tātad kālija magnēziju vērts lietot jau pamatmēslojumā kopā ar fosfora un slāpekļa mēslojumiem, piemēram, ar superfosfātu un kalcija vai amonija nitrātu. Precīzas devas atkarīgas no augsnes analīzes rezultātiem. Diemžēl amatieri augsnes analīzes veic ļoti reti, tādēļ lieto mēslojumu neprecīzi, nereti pārsniedzot vai arī nenodrošinot auga vajadzības.

Lai mazinātu pārdozēšanas risku, pamatmēslojumā nav vērts lietot vairāk par 100 g/m2
kālija magnēzija, drošāk iedot 50–70 g/m2 pamatmēslojumā un vēlāk trīs četras reizes pa 15–20 g/m2 papildmēslojumā. Jāņem vērā, ka pārmērīgs kālija un magnija saturs augsnē sakņu zonā var traucēt kalcija uzņemšanu augā un karstā laikā veicina augļu sausās galotnes puves rašanos, tādēļ karstā laikā šo mēslojumu nav ieteicams izmantot. Tāpat nav lielas jēgas lietot to vasaras beigās, sevišķi pēc augu galotņošanas, kad lapās ir pietiekami daudz magnija. Tiesa, vasaras beigās briestošiem tomātiem joprojām ir vajadzīgs kālijs, bet to labāk lietot hlorīda formā. Ir zinātniski pierādīts, ka hlors saprātīgās devas padara tomātus noturīgākus pret pelēko puvi. Augusta otrajā pusē var būt nepieciešamas divas trīs papildmēslošanas reizes ar kālija hlorīdu (10–15 g/m2).

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

Draugiem Facebook Twitter Google+