×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
30. novembris, 2013
Drukāt

Kaljass: Zolitūdes lielveikala būvinženieri neprot projektēt (8)

Foto-LETAFoto-LETA

Somijas kompānijas "Rak Tek Solutions" galvenais inženieris Tomass Kaljass preses konferencē pauž savu viedokli par to, kas izraisīja traģisko lielveikala sabrukšanu Zolitūdē.

Zolitūdes lielveikala jumta iebrukšanu varēja izraisīt tikai īpaši rupjas kļūdas projektēšanā, pie kā vainojamas fundamentālas problēmas izglītības sistēmā, kas sagatavo celtniecības konstrukciju inženierus, 30.novembrī preses konferencē uzsvēra Somijas kompānijas “Rak Tek Solutions” galvenais inženieris Tomass Kaljass.

Projektā iesaistītajiem būvinženieriem nav ne jausmas, kā projektēt šādas konstrukcijas, uzskata Kaljass, pēc kura domām, viņiem vajadzēja prasīt palīdzību projekta izstrādē. “Ēkas parasti sabrūk tad, ja to konstrukciju nestspējas aprēķinu kļūda pārsniedz divas reizes,” skaidroja Kaljass un pastāstīja, ka vairums ēku, kuru konstrukcijās ir pieļautas kļūdas, var pat ļoti ilgu laiku kalpot bez redzamām problēmām, bet tad pēkšņi un lavīnveidīgi sabrūk, kā tas bija redzams Zolitūdes “Maxima” veikala gadījumā.

Somijas kompānijas galvenais inženieris secinājis, ka projektā nav ņemta vērā divu tonnu papildu noslodze uz kvadrātmetru. Viņš demonstrēja skrūvi no Zolitūdes lielveikala ar norautu uzgriezni, ko viņam esot iedevis kāds no glābējiem. “Kā redzams, skrūve ir savu uzdevumu pildījusi daudz labāk nekā bija paredzēts un norauts ir tikai uzgrieznis,” norādīja Kaljass.

Kaljass kritizēja arī projekta dizainu, kas esot neloģisks un izšķērdīgs, un radīts tikai, lai izskatītos labi. Atsevišķas detaļas nesošajās konstrukcijās tikpat labi varēja tikt neiekļautas, jo uz tām nebija teju nekāda slodze. Konstrukcijas dizains radījis situāciju, kad slodze no jumta smaguma nevis izdalās vienmērīgi, bet gan koncentrētos punktos, savienojuma vietās, kas ar eksplozijai līdzīgu troksni padevušās pašas pirmās.

Uz jautājumu, vai un kā ir iespējams nonākt pie šādiem secinājumiem tikai pavērojot bildes no notikuma vietas, Kaljass atbildēja, ka savā darba pieredzē esot saskāries ar tūkstošiem līdzīgu konstrukciju, un viņš galvenos trūkumus esot pamanījis uzreiz. Tiesa, inženieris piebilda, ka pēc attēliem esot nedaudz kļūdījies un novērtējis, ka skrūvēm būtu jābūt divas reizes lielākām, nekā tika izmantotas – patiesībā tām esot jābūt pat trīs reizes lielākām.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Piekrītu igaunim, tur ir būvnieku kļūdas.
  Protams, Maxima vadības attieksme ir nosodāma, bet veikalu boikots var novest pie zaudēta darba to veikalu darbiniekiem, kas ir Latvijas iedzīvotāji. Smieklīgi bija dzirdēt no ekonomikas ministra vārdus par Maxima veikalu boikotu, jo tas neatbilst viņa specialitātei… Diemžēl mūsu ekonomiku silda visi šie veikali… tā nu tas ir…

  • Kādu ekonomiku viņi silda ?Kādi valstij zaudējumi visu to likvidējot,viss glābēju,mediķu darbs.
   Jā tā silda ekonomiku ,man skrien pāri šermuļi pat mazliet iedomājoties kādā mocekļu nāvē viņi nonāca .

 2. Tas gan ir nekaunīgs apgalvojums un mēģinājums ielīst mūsu būvniecības tirgū. Neesmu arhitekts, bet profesionālajā darbībā ir bijusi saskare un daļēja izglītība par materiālu izturību un aprēķiniem. Arhitekta izglītībā tādām lietām jābūt pirmajā kursā. Ir jābūt absolūtam idiotam, lai projektētu + apstiprinātu konstrukciju, zem kuras staigās cilvēki un izturībai drošības koeficients būs viens. Parādiet man vienu arhitektu, kas to nezina – viņa izglītības parakstītājs tad jānošauj. Nu neticu, ka tik stulbi cilvēki mums ir.

 3. tā projektē, vēl jau tizlā ceļu būvniecība. Kurš materiāls visvairāk uzsūc ūdeni un vislēnāk žūst? Dolomīts.
  Ceļi uz švammes pamatnes.

 4. “Uz jautājumu, vai un kā ir iespējams nonākt pie šādiem secinājumiem tikai pavērojot bildes no notikuma vietas, Kaljass atbildēja, ka savā darba pieredzē esot saskāries ar tūkstošiem līdzīgu konstrukciju”

  Tad jau gaidāmas tukstošiem līdzīgu nelaimju, arī Somijā?

 5. par ko šis projekts saņēma godalgu pirms 2 gadiem?????? Par ko?????
  Par to, ka varēs slaktēt cilvekus?????

Draugiem Facebook Twitter Google+