×
Mobilā versija
+10°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
7. novembris, 2013
Drukāt

Ābeles kaļķo vēlu rudenī (6)

Foto - LETAFoto - LETA

Sarkani āboli ābelē.

“Dzirdēju, ka ābeles esot jākaļķo jau rudenī. Vai patiešām tas jādara un kāds no tā būs labums? Vai jākaļķo tikai jaunās ābelītes?” 
Valdis S. Saulkrastos

 

Pūres Dārzkopības pētījumu centra pētnieks Jānis Lepsis atgādina: ja reiz ir plānots kaļķot, tad vajag apstrādāt visus augļu kokus, nevis izlases veidā. Kaļķošana pasargā kokus no bojājumiem ziemas otrajā pusē, kad dienā stumbrs saulē sasilst un naktī ir sals. Nebalsinātiem vecākiem kokiem tad veidojas mizas plīsumi, retāk arī plaisas koksnē. Jauniem kokiem iespējami mizas plīsumi un arī tā sauktie saules apdegumi, kad apsalst miza saules pusē.

Augļu koku stumbrus balsina ik gadu vēlu rudenī vai pašā ziemas sākumā (līdz janvārim). Atliekot šo darbu uz vēlāku laiku, tam zūd jēga, sevišķi pavasarī, kad briest pumpuri, tam būs tikai dekoratīvs efekts. Var pat apsvilināt ar kaļķi plaukstošos pumpurus un mizu jaunajiem, vēl rudenī stādītiem kociņiem.

Balsinot ar otu apstrādā visu stumbru un resnāko zaru pamatnes. Kaļķis ir sava veida dezinfekcijas līdzeklis. Ja kaļķošanas materiāls satur arī dzelzs sulfātu, apstrāde ierobežo arī sūnu augšanu uz vecāku koku stumbiem.

Kaļķot nevajag, ja augļu kokus apsien ar niedrēm vai skujkoku zariem – tie pasargā stumbrus gan no meža zvēriem, gan no saules.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+