Kalniete: Pārāk maz tiek skaidrots, kāpēc eiro ieviešana Latvijai ir tik svarīga 0

Pašlaik tie cilvēki, kuri saprot eiro ieviešanas nozīmi, Latvijā dara pārāk maz, uzņēmēju, kā arī dažādām citām profesionālajām asociācijām daudz aktīvāk būtu jāskaidro, kāpēc eiro ieviešana Latvijai ir tik svarīga, “Rietumu Radio” sacīja Eiropas Parlamenta (EP) deputāte Sandra Kalniete (V).

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 191
Lasīt citas ziņas

Kā uzsvēra Kalniete, eiro ieviešana Latvijā, neskatoties uz sabiedrības skeptisko noskaņojumu, ir tikpat liela izšķiršanās kā savulaik pieņemtais Latvijas lēmums par iestāšanos Eiropas Savienībā un NATO. “Pirmkārt, eirozona nav tik vāja, kā to mēdz pasniegt. Kopš eiro ieviešanas nemitīgi ir tādi kā Raiņa melnie kraukļi, kas visu laiku saka – tūlīt sabruks, tūlīt sabruks,” sacīja deputāte, norādot, ka Latvijas izvēle pievienoties eirozonai ir ne tikai ekonomiska, bet arī politiska izvēle.

“Būtībā jautājums ir par to, kur tad mēs piederēsim – pie eirozonas, kas, ja tā tagad vājāka, tik un tā ir viena no spēcīgākajām pasaules valūtām, vai arī mēs būsim atkarīgi no rubļa vai juaņas zonas. Tā ir būtiska izšķiršanās, jo runa ir par divām citām ekonomiskajām zonām, kur faktiski nevalda ekonomiskie likumi un tiesiskums Eiropas izpratnē,” uzskata Kalniete. Pievienošanās Eiropas kopējai valūtai, kā norāda deputāte, dotu arī ļoti labu signālu investīcijām un liecinātu par Latvijas ekonomikas un monetārās sistēmas stabilitāti.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Tas dotu iespēju Latvijai saņemt kredītus par daudz zemākiem procentiem. Pašlaik valsts par kredītsaistībām, ko esam uzņēmušies, maksā 200 līdz 300 miljonus latu gadā. Ja iestāsimies eirozonā, šī summa pazemināsies, un desmit gadu laikā valsts varētu ietaupīt gandrīz miljardu,” skaidro Kalniete.

Viņa atzīst, ka par pozitīvajiem ieguvumiem, ieviešot eiro, sabiedrībā pašlaik runā pārāk maz un diskusijai jānotiek ne tikai vienos vārtos – eiro ir slikts, lats labs, bet ir jābūt skaidrojumam, kāpēc Latvijai eiro ieviešana ir vajadzīga.

“Es domāju, ka pašlaik sabiedrībā tie cilvēki, kuri saprot eiro nozīmi, dara pārāk maz. Šobrīd ir tikai divas lielas [Valda] Dombrovska un [Andra] Vilka balsis, kas skan, bet arī uzņēmēju un dažādām citām profesionālajām asociācijām būtu jāskaidro, kāpēc eiro ieviešana Latvijai ir tik svarīga un vajadzīga,” uzskata Kalniete.

Jau ziņots, ka Latvija kļuva par ES dalībvalsti 2004.gada 1.maijā, pamatojoties uz sabiedrības balsojumu referendumā. Iestāšanās līgums ES paredz arī to, ka Latvijā tiks ieviests eiro. Taču, lai eiro ieviestu, Latvijai ir jāatbilst vairākiem ekonomiskiem kritērijiem, ko 1992.gadā Māstrihtā noslēgtajā līgumā noteikušas ES dalībvalstis.

Māstrihtas kritēriji paredz, ka valsts budžeta deficīts nedrīkst pārsniegt 3% no iekšzemes kopprodukta (Latvijā 2011.gadā tas bija 3,5% no IKP), valdības kopējais parāds nedrīkst pārsniegt 60% no IKP (Latvijā pērn – 44,7% no IKP), ilgtermiņa procentu likmes nedrīkst vairāk nekā par diviem procentpunktiem pārsniegt vidējo rādītāju trijās ES valstīs, kurās procentu likmes ir viszemākās, un inflācijas līmenis nedrīkst vairāk nekā par 1,5 procentpunktiem pārsniegt vidējo rādītāju trijās ES valstīs, kurās inflācija ir viszemākā (Latvijas gada vidējā inflācija šā gada martā bija 4,2%).

Reklāma
Reklāma

Eiro ieviešanas mērķa datums Latvijā pašlaik ir 2014.gada 1.janvāris.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.