×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
22. jūnijs, 2016
Drukāt

Kalupē pulcēsies novadnieki un atklās Znotiņa izstādi par Latgali

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Kalupes baznīca.

Kalupes pagasta pārvalde 1.-2. jūlijā, svinot pagasta pastāvēšanas 150 gadus, rīkos otro novadnieku saietu “Gaidom gostūs Kolupā”, LA.lv uzzināja Daugavpils novada domē.

Novadnieku saieta programmā plānotas vairākas nozīmīgas aktivitātes, kas guvušas finansiālu atbalstu Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Latvijai – 100” projektā “Kalupes pagasta kultūras zīmes Latvijas stāstā”.

Piektdien, 1. jūlijā plkst. 17 Kalupes pamatskolā tiks atvērta Kalupes novadnieka, ievērojamā Latvijas preses fotogrāfa un fotomākslinieka Ilmāra Znotiņa darbu izstāde “Latgales ļaudis”. Fotogrāfs secina: “Tas, ko labi zinām liekas tik parasts un ikdienišķs, ka nepamanām savdabīgo, unikālo un izzūdošo.”

Ierosmi fotografēt Latgalē Znotiņam devis drauga, dāņu fotogrāfa Siga Stasiga teiktais. “Viņš, viesojoties manās tēva mājās Logocku sādžā Kalupē 1992. gadā, teica: “Fotografē, drīz tā visa, pirmatnējā, unikālā nebūs, mums Dānijā vairs nav.” Mans foto projekts ir balstīts uz vizuālu stāstu par vienkāršajiem, jaukajiem Latgales ļaudīm, par viņu dzīves ritu, kurā svarīgu vietu ieņem ticība Dievam, gan tagad, gan arī tad, kad baznīcā iet uzdrošinājās ne katrs. Bet latgalieši gāja un joprojām iet. Cilvēks, Dievs, Darbs ir šo ļaužu dzīves pamats,” pauž Ilmārs Znotiņš.

Otrā Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas projekta aktivitāte saistās ar Kalupes Vissvētākā Altāra Sakramenta Romas katoļu baznīcas vēsturi un kultūras mantojumu. Baznīcas sānu jomās ir izvietotas trīs granīta plāksnes (epitāfijas) ar tekstiem latīņu valodā. Daugavpils Universitātes Latgales pētniecības institūts vēstures doktora Henriha Soma vadībā veicis šo plākšņu teksta izpēti. Epitāfijas veltītas Kalupes baznīcas cēlāju – grāfu Plāteru- Zībergu ģimenes piemiņai. Prāvests Andrejs Aglonietis ir pārtulkojis šos tekstus no latīņu valodas, un informatīvās plāksnes ar epitāfiju saturu latviešu valodā baznīcā tiks atklātas 2. jūlijā.

Savukārt arhitektes un novadpētnieces Ģertrūdes Rasnačes vadībā top izstāde “Kalupes pagasts laiku lokos”, kas pavērs daudzas Kalupes dzimtu un māju vēstures lappuses un stāstīs par Kalupes pamatskolu, izglītības iegūšanu, kalupiešu dienestu Pēterburgā 20. gadsimta sākumā, arī par dzīvi kolhozā. Īpaša ekspozīcija būs veltīta Kalupes pagasta darbībai pirmās brīvvalsts laikā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+