×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
19. oktobris, 2013
Drukāt

Kalvītis: mēs kā nācija esam diezgan liekulīgi (22)

Foto-LETAFoto-LETA

Ekspremjers un uzņēmējs Aigars Kalvītis.

Mēs esam liekuļi – esam savu tautu pakļāvuši visiem globalizācijas izaicinājumiem, bet tajā pašā laikā neko nedarām, lai izmantotu globalizācijas priekšrocības, uzskata bijušais politiķis un valdības vadītājs Aigars Kalvītis.

“Mēs kā nācija esam diezgan liekulīgi. Pēdējo 20 gadu laikā mēs darījuši visu, lai iekļautos globālajā tirgū un esam cietuši globālus zaudējumus šīs darbības rezultātā,” intervijā aģentūrai LETA sacīja Kalvītis. Globalizācijas rezultātā ir pazaudētas daudzas industrijas, pazaudēts teju pusmiljons iedzīvotāju, uzskaitīja bijušais politiķis.

Vienlaikus notiek norobežošanās no tiem globālajiem procesiem, kas ir atgriezeniski un no kuriem valsts tikai iegūtu. Piemēram, gadījumā, ja tik daudz cilvēku – darbaspēks – pamet Latviju, tad tie iedzīvotāji būtu jāaizvieto. “Ja ir acīmredzams eksakto zinātņu pārstāvju trūkums, tad viņi ir jāimportē, kā to dara citas attīstītās valstis. Piemēram, ASV neviens par to nediskutē, ir vienkārši nopirktas labākās smadzenes, kas pasaulē ir pieejamas,” rosināja Kalvītis. Viņš gan atzīst, ka Latvija šajā ziņā ar ASV nevar konkurēt, taču var no tuvējām valstīm piesaistīt pietiekami labas smadzenes, kas šeit varētu kādu materiālo vērtību radīt.

Viņš kritizē, ka, no vienas puses, Latvijā ir realizēta globalizācijas politika, bet, no otras puses, no tā ir ciesti zaudējumi un tie nekādā veidā nav kompensēti. “Tas, kā šobrīd politikā pietrūkst, ir diskusija, kā kompensēt tos milzīgos zaudējumus, ko Latvija globalizācijas rezultātā ir cietusi. Piemēram, vai vajag importēt 100 ārstus gadā.. Un par to visi baidās runāt, jo tas skaitās ļoti nepopulāri. Tā lielākā problēma ir liekulība politikā,” noteica kādreizējais valdības vadītājs.

Tāpēc viņam arī šķiet, ka nedrīkst būt diskusija par termiņuzturēšanās atļauju piešķiršanu – tādām ir jābūt un nevar būt runa par kaut kādām kvotām. Arī termiņuzturēšanās atļauju piešķiršana investoriem, viņaprāt, ir pašsaprotams globalizācijas rezultāts. Ja Latvijai būtu grūtības ieinteresēt vāciešus, kas izpērk īpašumus Zviedrijā, tad ir vesela rinda citu valstu, kur Latvijai ir augsta reputācija.

“Kāpēc visa Francijas Vidusjūras piekraste ir pārdota – tas ir tikai loģiski. Bet mēs atkal, no vienas puses, esam gatavi visus latviešus no Latvijas aizvest, bet ko darīt tiem pārējiem – kā nopelnīt pensijas, kā nopelnīt naudu valstī, ja nav uz ko to nopelnīt?” sprieda Kalvītis. Tāpēc viņš arī neatbalsta kvotu ieviešanu, jo ir jāpriecājas par katru, kas ierodas Latvijā un iegulda naudu, nevis izdara to citā valstī. Savukārt, ja notiks diskusijas par ierobežojumiem, tas tikai aizbiedēs investorus, kas izvēlēsies naudu ieguldīt citu valstu ekonomikas veicināšanā.

Pievienot komentāru

Komentāri (22)

  1. Tauta nav liekulīga, Aivar, bet Tu un Tavi draugi politiķi ir liekulīgi.
    Tā jau tas ir – katrs redzs citus pēc savas mērauklas

  2. Kalvītim 100% taisnība!!!

    • liekulīgai "cerībai" Atbildēt

      Par tevi viņam, acīmredzot, ir taisnība. Par latviešu tautu viņš nav kompetents runāt, tikai par sevi.

Draugiem Facebook Twitter Google+