×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
10. marts, 2016
Drukāt

Kam tiks gods kalpot Latvijai? (10)

Foto - LETAFoto - LETA

Andreja Požarnova partijas dibināšanas kongress norisinājās 27. februārī. Tiesības uz nosaukumu "Gods kalpot Latvijai" partijas līderis ir gatavs aizstāvēt arī tiesā.

Vai pieļaujams partijas nosaukumā izmantot vārdus, kas rada asociācijas ar valsts institūcijām? Uz šo jautājumu vakar atbildi meklēja Uzņēmumu reģistra Konsultatīvā padome.

 

Jautājums saasinājies pēc politiķa Andreja Požarnova jaunākā politiskā projekta – partijas “Gods kalpot Latvijai” dibināšanas. Nosaukumam izvēlētie vārdi jau tradicionāli tiek lietoti kā Nacionālo bruņoto spēku (NBS) svinīgā devīze un uzskatāmi par tautas mantojumu. Vēl pirms partijas dibināšanas dokumentiem Uzņēmumu reģistrs (UR) saņēmis iebildumus pret tās nosaukumu gan no NBS un Aizsardzības ministrijas, gan Saeimas deputātiem un atsevišķiem iedzīvotājiem. Tādēļ vakar UR šai tēmai veltīja Konsultatīvās padomes sēdi, kur piedalījās dažādu nozaru pārstāvji.

“Jebkurā demokrātiskā valstī bruņotajiem spēkiem jābūt politiski neitrāliem. Armija neiesaistās politikā, dienestā esošām militārpersonām aizliegts būt par politisko partiju biedriem. Arī gadījumos, kad atvaļinātas militārpersonas izmanto armijas uniformu politiskos pasākumos vai partiju reklāmās, mēs viņiem izsakām aizrādījumus. Mēs vēlamies nostiprināt šo politiskās neitralitātes principu, lai neradītu divdomīgas situācijas un pārpratumus. Tādēļ nebūtu pareizi, ja šī devīze tiek izmantota partijas nosaukumā,” skaidroja AM valsts sekretārs Jānis Garisons.

Savukārt NBS komandieris Raimonds Graube uzsvēra, ka šie vārdi, kas zemessardzē tiek izmantoti kopš 1991. gada, bet armijā no 1992. gada, katram karavīram ir svēti. “Tas nav tikai formāls trīs vārdu salikums! Šī devīze spēlē lielu emocionālu lomu karavīra dzīvē. Uzreiz pēc ziņas, ka šādi tiks nosaukta partija, pie manis neizpratnē vērsās gan ierindas karavīri, gan komandieri, jautājot, kas tagad būs, vai mēs tagad reklamēsim partiju?” stāstīja ģenerālis. Turklāt šī saukļa lietošana ir nostiprināta NBS iekšējos reglamentos, militāro ceremoniju noteikumos. Vārdus “Gods kalpot Latvijai” karavīri lieto pēc jebkura zvēresta došanas, saņemot apbalvojumus.

Galvenā valsts notāra vietnieks Sandis Karelis informēja, ka UR, pieņemot lēmumu par jauna tiesību subjekta reģistrāciju, pārbauda, vai tas atbilst šādām pazīmēm: nosaukums nedrīkst būt pārāk līdzīgs ar cita jau reģistrēta subjekta nosaukumu (partiju gadījumā tās nedrīkst izmantot nosaukumu, kas jau bijis kādai citai partijai, pat ja tā jau likvidēta), nosaukumā jālieto latviešu vai latīņu alfabēta burti, nosaukums nedrīkst ietvert maldinošas ziņas un tam jāatbilst labiem tikumiem.

Vairākums klātesošo ekspertu iebilda pret “Gods kalpot Latvijai” izmantošanu partijas nosaukumā, atsaucoties tieši uz pēdējām divām pazīmēm. Šis jautājums vērtēts pat Valsts prezidenta kancelejā. “Frāzes un simboli, ko lieto NBS, ir plaši atpazīstami sabiedrībā un tiek lietoti armijas ikdienā. Ja šāda frāze tiek izmantota partijas nosaukumā, tad var rasties maldinošs iespaids, ka šis politiskais spēks apvieno militārpersonas vai saistīts ar bruņotajiem spēkiem. Tāpat var rasties iespaids, ka karavīri spiesti skandēt partijas nosaukumu,” norādīja Valsts prezidenta konstitucionālo tiesību padomnieks Jānis Pleps. Līdzīgu viedokli pauda arī citi juristi. Daži gan atzīmēja, ka Latvijai jau ir līdzīgs precedents ar partiju “Tēvzemei un Brīvībai”, kas izmanto Brīvības piemineklī iekļauto simboliku. Tiesa, pēdējos gados un pēc apvienošanās ar ideoloģiski līdzīgiem politiskajiem spēkiem šis nosaukums ikdienā aizstāts ar apzīmējumu “Nacionālā apvienība”.

Saeimas deputāte un valodniece Janīna Kursīte-Pakule pauda cerību, ka jaunās partijas dibinātājiem pietiks veselā saprāta un viņi nepiesavināsies armijai un zemessardzei piekrītošus vārdus: “Ja tas nenotiks un šāda partija tiks reģistrēta, tad sagaidīsim arī partiju “Dievs, svētī Latviju!”. Nedrīkst pieļaut, ka kāda sabiedrības daļa piesavinās kopīgos, sakrālos jēdzienus, rotājas svešām spalvām un maldina pārējos,” teica Kursīte-Pakule. Kāds Konsultatīvās padomes loceklis arī pauda bažas, ka ikviena partija ar laiku degradē savu nosaukumu un tādējādi varētu tikt sabojāti arī šie karavīriem dārgie vārdi.

Jaunveidotās partijas līderis A. Požarnovs uz manu jautājumu, vai apsver iespēju mainīt politiskā spēka nosaukumu, atbildēja: “Tas nav tik vienkārši. Tad ir jāsasauc jauns dibināšanas kongress, ko mēs 27. februārī jau izdarījām. Mēs iztērējām gandrīz 5000 eiro valsts nodevām un notāriem vien. Cilvēki brauca ar autobusiem no dažādām Latvijas vietām.” Viņš arī pauda izbrīnu, ka iebildumi parādās tikai tagad, jo biedrība “Gods kalpot Latvijai” reģistrēta jau 2008. gadā. “Mūsu mājaslapa ar visu simboliku bija pieejama. Ar šo nosaukumu mēs veicām dažādas aktivitātes. Mūs pat pārbaudījusi Drošības policija, bet nekādu pārmetumu par nosaukumu nebija. Mēs neesam izdarījuši neko nelikumīgu, jo neviens normatīvais akts neaizliedz izmantot šos vārdus nosaukumā. Visu cieņu armijai, ka tā izmanto šos vārdus, bet tas nedod viņiem kādas monopoltiesības. Mūsu partijas rindās ir bijušie iekšlietu sistēmas darbinieki, atvaļinātas militārpersonas un arī pārējiem biedriem ir gods kalpot Latvijai ar savu darbu,” uzsvēra Požarnovs.

Dibināšanas dokumentus partijas pārstāvji jau otrdien iesnieguši UR, kas sola pieņemt lēmumu 16. martā. Gadījumā, ja tas būs noraidošs, Požarnovs gatavs vērsties tiesā, lai aizstāvētu tiesības lietot šos vārdus partijas nosaukumā.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Da, viņi, pat gaismēnas neprot atbilstoši uzlikt zvaigznēm nosaukumā. …
  Kādas vēl, autobusu biļetes, paši gribēja, paši brauca, neviens šos nedzina. Lai brauc un ”pārtop” …
  … un biedrība nav, politiska partija. Un vēl labāk būtu iestāties pie Rīgas kalpotājiem, paņems ar atplestām rokām …

 2. ja putina partija šo vinnēs tas nozīmēs putina varu Rīgā ja Latvija nespēs aizstāvēt trīs zvaigznes un zvērestu Rīga ir ieņemta. Rīga vairs nav latviešu pilsēta, pilsētā valda anarhija, bandīti, visi nami ir pārdoti krievu mafijai.

 3. Ja tā partija nepārvarēs 5% slieksni un netiks Saeimā tad tas gods var pārvērsties par negodu un vai tas Latvijai būtu vajadzīgs? Varētu domāt, ka ne tas Požarnovs, nedz arī visa tā branža nemaz nesaprot ko nozīmē vārds “GODS” Un tādi taisās kalpot …bet kam?

 4. Politisko hameleonu jaunpartijas vēlme ,izskatīties cēli.Man tas atgādina prettautiskās kustības cēlo nosaukumu-“internacionālā fronte”.Nu cēli taču,vai ne? Ar kaut ko taču tās vajadzīgās balsis ir jāsakasa.Bet sākt vislabāk ir ar nosaukumu,tādu,ka visi atsēžas,jo partijas darbus tā vai tā konkurenti sauks par nedarbiem.

 5. Oļiņiete, aiz stūra ķiķinot Atbildēt

  Vai reiz būsim kungi savā zemē? Jebšu tā KALPOŠANA 700 gados tik dziļi dvēselēs iesēdusies, ka pie katras izdevības jādaudzina?

 6. http://www.draugiem.lv/pnl/ Atbildēt

  Kam tiks gods kalpot Latvijai?
  Ideāla, bezmaksas reklāma, gan partijai, gan Latvijas militarizēšanai Jautājums, kam to vajag? ‪#‎edvin‬

 7. Lai tik tiesājas, tad vēlēšanās zaudējums garantēts.

 8. “Valodniekiem” atkal mutes ciet?

 9. Jo lielāks škandāls – jo lielāka atpazīstamība GKL! Bezmaksas PR nodrošināts – par visu maksās konkurenti.

 10. Biedrība ir viens un vai daudzi to zināja? Partija jau kas cits. Nu bet Rīgasvaldnieku komandai un rīcībai ka tik zaimot karavīra godu. Re, patiesi, katrs karavīrs neskaitāmas reizes skandinās – “Gods kalpot požarnoviešiem”. “Tēvzemi un Brīvībai nosaukumu šādā veidā, ka tas ir karavīriem, neizmanto, kaut izmantot to bija nepiedienīgi, pie tam tautā neuzticamu partiju nosaukumos, kad neviena partija nav turama godā vai zems reitings, Kur nu karavīru svētvardus vazāt.
  Izdevumi 5 000. Vai tad Rīgas domei un arodbiedrībai Laba nav naudas, gan jau RNP vēl kādus 3 miljonus iedos tai no iedzīvotāju maciņa iekasētās naudiņas. Nevienam nav jāatbild par par iespējamām aplamībām vai goda zaimošanu, ja tas nav noticis, tādēļ maksājiet vien, cik jums tiek, paši. Vajadzēja nevis citiem skaidrot, izzīlēt, kā jūs zaimosiet Latvijas karavīru godu savā proušakoviskajā partijā. Izvinite, rjabjata, tovarišči, za otkrovennostj.

Draugiem Facebook Twitter Google+