×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
25. februāris, 2014
Drukāt

Kam traucē tiesībsargs? (22)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Jo stabilāk un neatkarīgāk tiesībsargs Juris Jansons rīkojas savā amatā, jo neērtāks viņš kļūst politiķiem. Tieši tādēļ daži no viņiem pagājušonedēļ ar prieku vicināja tiesas lēmumu par piecus gadus vecu Jansona “nesmukumu”.

Augstākā tiesa pagājušonedēļ atzina par pamatotu Jurim Jansonam savulaik piemēroto disciplinārsodu, ko viņš saņēma divus gadus pirms kandidēšanas uz tiesībsarga amatu. Proti, 2009. gadā, strādājot par e-lietu sekretariāta vadītāju, Jansons esot atbrīvojis no darba divas darbinieces, nepamatoti izmaksājot kompensācijas divu mēnešalgu apmērā. Vēl vienai darbiniecei viņš izmaksājis 1100 latu pabalstu sakarā ar tēva nāvi, pārsniedzot toreiz noteiktos pabalsta “griestus” – 1000 latus. Jansona neuzmanība esot nodarījusi valstij zaudējumus vairāk nekā 3300 latu (4695 eiro) apmērā. Šī ziņa bija medusmaize visiem, kam tiesībsargs Jansons uzkāpis uz varžacīm.

“Šis ir ļoti nopietns un nepatīkams gadījums, kas met ēnu uz tiesībsarga autoritāti. Taču pēdējos mēnešos pašreizējais tiesībsargs pieļāvis daudz nopietnākus pārkāpumus,” uzskata Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētāja biedrs Boriss Cilevičs (“SC”). Viņaprāt, tiesībsarga viedoklis par trūkumiem mazākumtautību skolās ir neprofesionāls un balstīts uz nekvalitatīvu pētījumu. Viņš arī neizslēdza iespēju, ka Jansons gatavojas politiķa karjerai un cenšas krāt popularitātes punktus. “Taču politiskās pozīcijas var būt dažādas, bet tiesībsargam jāpieiet jautājumiem nepolitiski – bal­stoties starptautiskajos cilvēktiesību standartos,” uzsvēra Cilevičs. Atgādināšu, ka 2011. gadā tieši “Saskaņas centrs” virzīja Juri Jansonu tiesībsarga amatam, bet tagad viņa darbība Cilevičam raisot dziļu vilšanos. Vienlaikus gan viņš atzina, ka “SC” neplāno pieprasīt viņa atsaukšanu, jo apzinās, ka parlamenta vairākums opozīcijas aicinājumu ignorēs.

Saeimas Cilvēktiesību komisijas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (NA) uzskata, ka nav nekādu pamatu tiesībsarga nomaiņas rosināšanai. Viņa šajā gadījumā drīzāk saskata atsevišķu politisko spēku vēlmi ietekmēt tiesībsargu, baidoties no viņa neatkarīgas rīcības. Vēl jo vairāk tādēļ, ka Jansona disciplinārlieta deputātiem nav nekāds jaunums – tā esot tikusi apspriesta arī viņa kandidatūras virzīšanas laikā.

Arī pats Jansons uzskata, ka atsevišķi grupējumi izmanto iespēju viņu pakritizēt kaut vai tādēļ, lai grautu tiesībsarga reputāciju un mazinātu viņa neseno atzinumu svaru sabiedrības acīs. “Pieļauju, ka tas saistīts ar manām aktivitātēm, jo esmu bijis gana objektīvs un kritisks pret amatpersonu un institūciju nepareizu rīcību. Pēdējā laikā esmu norādījis uz trūkumiem mazākumtautību izglītības politikā, bilingvālajā izglītībā, iecerētajā veselības aprūpes reformā un citās nozarēs. Protams, tas kādam var nepatikt, bet pret šo kritiku grūti ko iebilst, jo mūsu argumenti ir pamatoti un konkrēti. Tādēļ tiek izmantota iespēja pakritizēt mani pašu,” sprieda Jansons. Tomēr viņš uzskata, ka šīs gadījums nenodarīs kaitējumu tiesībsarga reputācijai, jo Saeima, lemjot par viņa apstiprināšanu amatā, to jau esot izvērtējusi. Tādēļ viņš nedomā atkāpties no amata pēc paša iniciatīvas, kaut gan sākumā esot apsvēris šādu iespēju. Jansons arī noliedza, ka izmantotu tiesībsarga amatu politiskā kapitāla veidošanai: “Katrai lielai tēmai, par ko informējam sabiedrību, apakšā ir vismaz gadu ilga sarakste ar iesaistītajām institūcijām. Diemžēl līdzšinējā pieredze pierāda, ka oficiālās iestādes un institūcijas nevēlas novērst mūsu konstatētās problēmas, pirms par to nav sākusies diskusija sabiedrībā. Turklāt sabiedrības informēšana ir viens no Tiesībsarga biroja pienākumiem.”

Runājot par disciplinārlietas būtību, Jansons atzīst, ka kļūdījies tikai, nosakot darbiniecei par 100 latiem lielāku radinieka nāves pabalstu. Savukārt lielāki atlaišanas pabalsti izmaksāti pēc vienošanās ar darbiniekiem, ka darba attiecības tiks pārtrauktas nekavējoties. “Protams, mēs varējām viņus paturēt vēl mēnesi un to pašu summu samaksāt algā, bet konkrētajā situācijā tas nebūtu bijis lietderīgi,” paskaidroja Jansons. Turklāt pārmaksātā nauda vēlāk esot atmaksāta.

Pievienot komentāru

Komentāri (22)

 1. Vienkārši citēšu fragmentu no lexrex.ucoz.lv :

  · Mikroorganisms
  29.12.2012 16:29 DELFI

  Te kāds komentētājs pareizi teicis – nežēlojiet sevi tagad, un mēs Jūs pažēlosim vēlāk. Jums ir dotas tiesības, Jūs varat piespiest varnešus cienīt mūsu tautu. Dariet to! Jūs varat būt disidents ar varu pret netaisnīgu varu. Izmantojiet šo varēšanu! Mēs, kas esam mikroorganismi, nespējam sevi aizsargāt, mūs nedzird, mūs ignorē, mūs apmāna… Mēs ar cerībām gaidām Jūsu aktīvu rīcību. Rīkojiet aptaujas, izdodiet savu avīzi vai vismaz aktivizējiet un reklamējiet savu mājas lapu, atspoguļojiet Jūsu biroja labi darīto un varas slikti darīto, gādājiet tiesu taisnīgu spriešanu, bet ne iztapšanu partokrātijai…! Jums ir lielisks tiesiskais pamats to visu darīt – konvencionālie cilvēka tiesību akti uzdod valstīm nodrošināt saviem pilsoņiem cilvēka cienīgu dzīvi…

 2. Bija Tiesībsargs R.Apsītis, kurš, acīmredzot, vecuma nespēka dēļ, maz ko darīja. Bet tādā veidā viņš sabojāja savu spēka gadu reputāciju. Jansons trīs gadu laikā ir parādījis, ka aktīvi rīkojas, ka uzstājas, ka runā to, kas “politkorektiem” politiķiem nav pa prātam. Latvijas sabiedrībai toties Jansons patīk! Bet, kā līdz šim ir bijis, kas Latvijas sabiedrībai patīk vai nepatīk, ir tikai pupu mizas biznesa ideologu – partijnieku acīs. Visu nosaka nauda. Jansons ir patraucējis kādu ar lielu maku.

 3. Patiešām smuks cilvēks! Tik jauns un jau sirmi mati, laikam bieži “ēsts”. Tie valdības tirliņi jau vairs nesaprot, kur piekasīties, vienkārši smieklīgi, ka 100 latus vairāk izmaksājis un ar to ir šausmīgu noziegumu izdarījis…. Kaut mums visiem tāds priekšnieks būtu bijis!

 4. Savāda demokrātija.Ja rakstīts atzinums par labu J.J.,tas obligāti jādzēš?
  Nebija taču rupjības,kauna un cieņas aizskāruma nevienai no minētajām personām.
  Tā ir izvērstā kampaņa pret J.J.?Tad saņematies,drosminieki,un atklāti to paziņojiet!

 5. kādā veidā tukšā mūca var kādam traucēt ( varbūt tikai akustiski…)? Darba imitātors, kurš labprāt nosedētu amatā vēl vienu termiņu.

 6. Сам **, Райвис! Нам такой защитнеГ нафик не нужен!
  А глазки то у него такие «честные пречестные» аж противно.

  • grafist ir krievu **. Viņš komentārā pie cita raksta draud noslepkavot latvieti. Tāda ir “atbrīvotāju” kultūra jeb pareizāk sakot bezkultūra.

   • Вот она ваша истинная натура! Стучать всегда и везде! Ты бы, дружок, для начала не вырывал слова из контекста, а посмотрел бы сначала на своих собственных таутиешией, которые вполне осознанно оскорбляют целый народ, и при этом, считают себя высоко культурной нацией! И когда вы получаете в ответ, не надо делать удивлённое лицо.

    • Krievnacists grafist raksta (tulkots ar google): “Lūk, tas ir jūsu patiesā daba! Sirdsklauves, jebkurā laikā, jebkurā vietā! Tu, mans draugs, nevis sākt negants vārdus no konteksta, un tas vispirms par saviem tautieshiey kuri apzināti aizskart visu tautu, un līdz ar to uzskata, ka viņiem ir ļoti kulturāls tauta! Un kad jūs saņemsiet atpakaļ, nepadara pārsteigts seju.”

     Atgādināšu **, ka par okupantiem un kolonistiem, kā arī nacistiem tiek saukta nevis krievu tauta, bet tikai un vienīgi noziedznieki, kuri veica un joprojām veic okupāciju un kolonizāciju, un piekopj nacistu ideoloģijai atbilsotšas darbības. Noziedzniekiem nav tautības! Diemžēl fakti rāda, ka starp Latvijas okupantiem un kolonistiem, kā arī nacistiem ir daudz krievu; starp šiem noziedzniekiem ir arī daudzi pārkrievotie ukraiņi, baltkrievi, arī ebreji. Starp nacistiem ir arī kādi 2-3 latvieši, bet tas nenozīmē, ka visa latviešu tauta vai visa krievu tauta ir nacisti.
     Un krievnacisti nav mani draugi! Nelietojiet uzrumu: “Tu, mans draugs, nevis sākt negants vārdus no konteksta…”. Un neuzrunājiet mani uz Tu, jo mēs neesam savstarpēji pazīstami.

     • Весьма любезно с Вашей стороны, предоставить перевод моего комментария. Хотя я бы перевёл слегка по другому, но не суть. С какой такой стати, не уважаемый, вы позволяете себе, навешывать оскорбительные ярлыки на собеседников, которые не согласны с вашим мнением!? Причём бездоказательно, что называется без суда и следствия. А в таком случае вы – латышский **! Что, нравится?! И окупация у вас в мозгу, ну или в **, это уж вам решать! И я прекрасно осознаю, что здешние комментаторы, вовсе не представляют весь латышский народ! Латышские ** – не мои друзья!

 7. Ja kādam traucē, tad tas nozīmē, ka strādā un vainīgie saprot, ka vairs nevarēs pārkāpt cilvēku tiesības. Izskatās, ka “noņemšana” saistīta ar krievu un krievu okupantu skolām, jo “atbrīvotājiem” nepatīk, ka latvieši savā valstī sāk uzvesties kā saimnieki.

 8. Boris, ti neprav. **!

 9. Is skaidrs, ka attiecībā uz krievu skolām tiesībsargam ir taisnība – latviski daudzas skolotājas nerunā, tādēļ arī klusībā necieš latviešu valodu un šo attieksmi pret valodu cenšas iepotēt bērniem. Bērni to intuitīvi jūt un tādēļ klusībā nostājas savas skolotājas pusē.Vienīgais risinājums ir tas , ko uzrādīja jau tiesībsargs – latviski vāji runājošos skoltājus nomainīt ar zinošiem. Tiesībsarga atklātā valoda daudziem ložņām nepatīk.

 10. Kāpēc cilēviča k-gs neskaita tos zaudējumus valstij , ko nodara neprofesionāli ministri un deputāti?!!!!!!!

 11. Tiesībsargs var traucēt un traucē tikai Vienotībai. Tiesībsargs pamatoti norāda uz valdības neizdarībām un pieļautām rupjiem pārkāpumiem, no kā cieš neaizsargāti cilvēki, un Vienotības nepamatoti mākslīgi sacaltais gods. Līdz ar to Tiesībsargs ir kā kauls Vienotības rīklē.

 12. Tiesībsargs traucē politiķiem,kas ir parādos līdz ausīm!

 13. Cilvēkam, kurš kļuvis par tiesībsargu, jau a priori jāsaprot, ka, ja viņš godprātīgi veiks savus pienākumus, viņš nekad nekļūs par sudraba pieclatnieku – tīkamu it visiem. Tāds – „sudraba pieclatnieka” tiesībsargs būtu tikai tas, kurš nekā nedara un ir vienkārši krēslā sēdoša fikcija. Līdz ar to jau esošos uzbrukumus un arī tos, kas vēl gaidāmi, Juris Jansons var uztvert tikai un vienīgi kā apbalvojumus par profesionāli veiktu darbu.

 14. Ak vai – šie naivie kremlisti šo iecēla, bet šis pievīla labdarus no SC! Bet…kas garantēs,ka to kļūdu viņš nelabo pirms vēlēšanām?

  • Pirms vēlēšanām jau visi, – gan „sarkanie”, gan „zaļie”, gan „kosmopolītiskie” kļūst nacionālāki…
   Tie pielāgojas savas tautas gribai. Un tautas gribu neviens neuzdrošinās apšaubīt, jo tā vienmēr ir pareiza; jo nacionālismā izpaužas katras etniski integrētas tautas brīva izvēle, kas nav politiski ietekmēta; tā ir katra etnosa (populācijas) dabiska ekoloģiskas attīstības izvēle. Un tā ir politiskiem avantūristiem nepieejama…!
   Gatavosimies Saeimas vēlēšanām! Par latvisku Latviju!

Draugiem Facebook Twitter Google+