×
Mobilā versija
+13.4°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
23. decembris, 2013
Drukāt

Kam un kā dāvināt sev vairs nevajadzīgas mantas (11)

Foto - Shutterstock.comFoto - Shutterstock.com

“Abas ar meitiņu cilājam drēbītes, no kurām viņa jau izaugusi, un gudrojam, ka varētu tās atdot kādam mazulim. Ne radu, ne draugu lokā nav bēbīšu, kam tādas varētu derēt, būtu jāmeklē kāda labdarības organizācija. Taču drēbes ir ļoti labas kvalitātes un labi saglabātas, nevēlamies tās vienkārši atdot, kam pagadās. Varbūt ir kāda organizācija, kas ziedotājiem neliedz iespēju uzzināt, kur viņu dāvātās mantas paliek? Patiešām negribētos, ka mana bērna kleitiņas un jaciņas nonāktu pie nevīžīgiem cilvēkiem. Daudzi diemžēl pieraduši pie humānās palīdzības sūtījumiem un tik gaida atkal jaunu vedumu, aizmirstot, ka pašu bērnu savalkātās drēbes šad tad ir arī jāizmazgā…” 
Iveta Gulbenes novadā

Baznīcas draudzē vai sociālajā dienestā 


Daudzi, kuri savas liekās mantas ziedo labdarībai, būtu pārsteigti par to, cik ļoti tās noderējušas kādam citam. Visaktīvākā šī kustība ir Rīgā, tur arī iespējas ziedot vislielākās. Ar savu devumu var vērsties gan dažādās biedrībās, gan nakts patversmēs. Populārs variants – nevajadzīgās drēbes un apavus salikt plastmasas maisā un nolikt tīrā, sausā vietiņā pie atkritumu tvertnēm, lai tiek tiem, kuri tās regulāri apstaigā.

Taču… ne visai gribas redzēt sava vectētiņa mēteli mugurā bomzītim, kurš urķējas pa miskasti. Arī mazuļa drēbītes šķiet pārāk mīļas, lai tās vienkārši izmestu.

Palīdzības organizācijas nedos trūcīgo ģimeņu, vecu un vientuļu cilvēku adreses un telefonu numurus gluži svešiem ļaudīm (kaut arī viņi būtu ziedotāji). Cilvēku, kam nepieciešama palīdzība, noteikti var atrast tuvāk savai dzīves vietai, no kaut mazliet pazīstamo loka.

Vietās, kur mantu savākšana nav īpaši organizēta vai arī par to trūkst informācijas, var vērsties tuvējo baznīcu draudzēs. Ja ir vēlme palīdzēt kādai konkrētai, jaukai ģimenei, arī to vislabāk varētu nokārtot ar draudzes starpniecību.

Visos Latvijas novados ir sociālie dienesti, un katrā pagastā ir sociālais darbinieks. Aprunājieties ar šiem cilvēkiem, viņi ir lietas kursā par pagastā esošajām ģimenēm un viņu dzīves apstākļiem. Ja nevēlaties ziedot mantas savā pagastā, varat to darīt citur (piemēram, Gulbenes novada iedzīvotāji varētu sazināties ar Sociālo pakalpojumu nodaļas vadītāju Eviju Maļiņinu pa tālruni 64497609 vai e-pastu: evija.malinina@gulbenesdome.lv).

Meklējiet internetā!


Savai dzīvesvietai tuvāko mantu nodošanas vietu visvieglāk uzzināt internetā, palīdzības organizācijas “Ziedot.lv” mājas lapā sadaļā Kur nodot mantas? – tur publicēts garš uzticamo organizāciju un adrešu saraksts, kur var gan ziedot, gan saņemt ziedojumus. Par ziedošanas iespējām var uzzināt arī “Ziedot.lv” Labdarības mājā (Rīgā, K. Barona ielā 59/61), tur arī var nodot atdāvināmās lietas.

Atdot citiem var ne vien apģērbus un apavus, bet arī elekrotehnikas preces, traukus, grāmatas, rotaļlietas. Ja nav lieka zābaku pāra vai zupas grāpja, var dalīties ar ievārījuma vai marinētu gurķu burkām, jo daudzas organizācijas pieņem arī pārtikas ziedojumus. Nav jākautrējas piedāvāt arī ābolu grozu vai kartupeļu maisu, sevišķi Rīgā tam ir milzu vērtība.

Visdažādākos ziedojumus pieņem visās Latvijas Sarkanā krusta filiālēs, SOS bērnu ciematos, māmiņu klubos, invalīdu biedrībās. Taču, pirms apkrauties ar saiņiem un doties uz kādu no tām, drošāk vienoties par vizīti pa tālruni.

Gribu atdot anonīmi…


Reizēm šķiet mazliet mulsinoši, ka ziedotās mantas cilās un pētīs sveši cilvēki. Varbūt vēl izbrāķēs? Ko par mani nodomās?

Necerēti lielu atsaucību izpelnījusies Palīdzības siena, kas izveidota Rīgā, pie lielveikala “Spice” A ieejas. Tur katrs bez liekas apkārtējo uzmanības var ielikt lielā kastē gan apģērbus, gan apavus. Taču allaž der apdomāt, vai apģērbs ir ziedošanas vērts, vai nomītās kurpes un citas pašu izbrāķētas mantas kādam vēl noderēs. Pilnīgi novalkātas lietas nevajag nevienam.

Varbūt vērts uzadīt kādu zeķu vai cimdu pāri un kā labam rūķim klusi nolikt dāvanas pie kaimiņu daudzbērnu ģimenes durvīm?

Savukārt veikalu tīkls “H&M” rīko akciju, lai palīdzētu utilizēt vecas drēbes. Šis ir vienīgais gadījums, kad ir vienalga, vai drēbes ir tīras vai ne visai. Derēs pat skrandas. Par vienu lielā izmēra iepirkuma maisu ar lupatām var dabūt 15 % atlaidi jaunu drānu pirkumam. Atnestās mantas tiekot šķirotas: labās drēbes, izmazgātas un sakārtotas, atdod labdarībai, bezcerīgās – pārstrādei.

Ziedot, bet neaizvainot


Piedāvājot palīdzību konkrētam cilvēkam, jābūt taktiskiem un smalkjūtīgiem, citādi labi gribētais var pārvērsties nepatīkamā starpgadījumā. Daudzi nevēlas afišēt savu nabadzību un, pat iegādājoties drēbes palīdzības iestādēs, izvairās par to runāt. Ne vienmēr darba kolēģe būs laimīga, ja piedāvāsiet viņai savu mazliet pavalkāto džemperi vai ilgi nelietotos svārkus.

Ar bērnu drēbītēm un apaviem ētiskas dabas problēmu parasti mazāk – tā izsenis ir populāra prakse gan draudzeņu, gan kolēģu vidū. Atliek vien padot ziņu, ka kādai māmiņai sakrājies maisiņš ar bērnu mantām, un parasti drīz vien atrodas jauni valkātāji.

Tīras un siltas drēbes noteikti novērtēs bezpajumtnieki patversmēs. Ja gribas kādam sniegt personīgu atbalstu, var apmeklēt zupas virtuves vietas un nolūkot kādu, kam īpaši gribētos palīdzēt.

Var mazliet nopelnīt


Ja vēlas tikt vaļā no nevajadzīgiem, bet vēl izskatīgiem un pievilcīgiem apģērba gabaliem, atgūstot vismaz par transportu un veļas pulveri iztērēto naudu, stilīgākās drēbes var nest uz kārtējo pasākumu Rīgā “Andele Mandele”. Dalībnieces – pircējas un pārdevējas – galvenokārt ir jaunas meitenes un sievietes, kurām īsto datumu un vietu atrast tīmeklī nebūs grūti. Vienīgi jārēķinās, ka dalība šajā pasākumā ir par nelielu maksu, arī par ieeju jāmaksā. Ja pie viena līdzi paķērušās drēbes, kas vēl ir gana labas, bet neder tirgošanai, tās kādā maisiņā var vienkārši nolikt tirdzniecības zāles stūrī. Daudzas dāmas tā rīkojas arī ar neiztirgoto preci. Šādai liekā iztirgošanai var būt arī cēlāki mērķi – ieņemto naudiņu var ziedot kādam, kuram tās ļoti trūkst.

Atdot vai lēti pārdot mantas var arī vietnē: www.atdot.lv.

Ko visvairāk vajag?


Vislielākajā izvēlē ir bērnu apģērbi, turklāt labā kvalitātē, jo mazuļi no drēbītēm, apaviem izaug strauji, nepagūstot novalkāt. Daudzi atdod bērnu ratiņus, taču tiem parasti uzrodas gribētāji, noliktavās tādas lietas ilgi nepaliek.

Ļoti pieprasīts ir sezonai atbilstošs apģērbs pieaugušajiem – virsdrēbes un apavi. Palīdzībai var ziedot arī vakarkleitas un kāzu tērpus – tīkotāju netrūkst.

Daudzām ģimenēm vajadzīgas elektroierīces darba kārtībā (ledusskapji, veļas mašīnas, elektriskās plītiņas), televizori, radioaparāti, dažādas mēbeles, matrači, gultasveļa.

Dzīvnieku mīļotāji vecos dvieļus, segas, palagus var ziedot patversmēm, pakaišiem noder arī makulatūra – avīzes.

SVARĪGI


• Ziedojiet tikai tīras, labi saglabātas drēbes un apavus.

• Ja ziedo pārtikas produktus, jāizvēlas tādi, kas nebojājas, kam ir ilgs glabāšanas laiks.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

  1. velos kurs piedava meitenu drebites nu ir man gruti jo es nestradaju gruti ir nopirkt nu ja kads piedava izmers ir 93cem un ari sieviesu drebes mekleju izmers ir xs.lai atdod ne vis pardod mans numurs24919947butu labi ja klat stvestu jo pati netieku esmu no dobeles rajona

  2. vai kads nevaretu atdot 2divietigo gultu.esmu otras grupas invalide.ludzu palidziet.esmu no liepajas.mans numurs26089020

  3. Vai kats var uzdavinat daudzbernu gimenei velas masinu

  4. Bērnu drēbītes no 80cm un pirmie apavi-atdodam. 26136327

  5. Vai var kads atdot meitenu drebites sakot no 9 menesu vecuma un ari kurpites un ari pieaugusajiem siviesu un viriesu drebes sikaka informacija 28993091 labi butu tukuma novada

  6. vai mes ludzu ari sanemt varam kadas drebes un gultas piederumus.liepaja nm-28234728

  7. vai kads ludzu varetu atdod mebeles drebes vai sadzives tehniku ludzu 27004889

  8. Butu loti jauki ja varetu kafs atdot bernu drebites ratinus un gultinu.. ja kadam kas ir ludzu zvaniet 28927618

  9. jāatjauno komisijas veikali

Draugiem Facebook Twitter Google+