×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.5°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
7. novembris, 2012
Drukāt

Kam uzvelt atbildību par dārgo apkuri?

Foto - LETAFoto - LETA

Saeima noraidījusi ZZS priekšlikumu samazināt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi apkurei no pašreizējiem 12 līdz 5%. Šo balsojumu pie Saeimas pavadīja pamatīgs troksnis, ko bija sarīkojuši lēmuma atbalstītāji. Koalīcijas deputātu disciplīnu šis troksnis nespēja izjaukt.

Starp piketētājiem bija redzamas abas svarīgākās Rīgas domes amatpersonas – Nils Ušakovs un Andris Ameriks. Abiem kungiem šoreiz bija svarīgi ne tikai noorganizēt ļaužu masu (savulaik, kad pie Saeimas notika pikets ar prasību ņemt “Saskaņas centru” valdībā, “Rīgas satiksmes” un citu galvaspilsētu uzņēmumu darbiniekiem līdzdalība šajā pasākumā esot bijusi ja ne obligāta, tad ļoti vēlama). Nākamgad pašvaldību vēlēšanas paredzētas vasaras sākumā, un tas sakrīt ar laiku, kad liela daļa iedzīvotāju būs noskaidrojuši, cik liels apkures parāds pa ziemu iekrājies. Paredzams, ka šie skaitļi būs ļoti nepatīkami un vēl lielāki nekā iepriekš. Tieši pašreizējā domes vadība būs tā, pār kuru nāks pirmās dusmas, un tas varētu atstāt iespaidu uz vēlēšanu iznākumu. Tāpēc jau laikus ir jāveic kampaņa, kas atbildību kā futbolbumbu pārsistu citiem – šajā gadījumā valdībai, kas atsakās pazemināt PVN.

Protams, nodokļa samazināšana būtu atslogs cilvēkiem. Valdošās amatpersonas līdz šim nav spējušas jēdzīgi argumentēt, kāpēc vasarā PVN no 22 līdz 21% tika samazināts visām precēm un pakalpojumiem (kā tagad atklājies, tas ne vienmēr atspoguļojies cenā), nevis atsevišķām preču grupām, piemēram, pārtikai un apkurei.

Taču tā ir tikai viena medaļas puse, jo arī RD vadītājiem būtu jāuzņemas atbildība. Protams, vieglāk ir apelēt pie valdības (jo atteikumu lieliski varēs izmantot nākotnes politiskajās cīņās), nevis pie “Latvijas gāzes” amatpersonām, prasot ierobežot monopolistu “rijīgumu”.

Tāpat vieglāk ir strādāt īstermiņā, naudu tērējot grandiozu svētku sarīkošanai vai bezmaksas izbraucieniem sabiedriskajā transportā, nevis ilgtermiņā domāt par ēku siltināšanu un citiem energoefektivitātes pasākumiem.

Pat aukstākajā ziemā nebūs nekādu problēmu atrast tās vietas, kur apakšā ir “Rīgas siltuma” caurules, jo virs tām nekad nav sniega un zaļo zāle – tik liela ir siltuma noplūde.

Populisms ir ērts politikas instruments, diemžēl cilvēkiem no tā ieguvuma ir maz.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+