×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.7°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
23. februāris, 2012
Drukāt

«Kamēr…» dzied jaunas latviešu Mēness dziesmas


kamer_ansisstarks_3

Jauniešu koris “Kamēr…” turpina pirms vairākiem gadiem dzimušo tematisko programmu tradīciju, piedāvājot jaunu, ietilpīgu programmu “Mēness dziesmas” – desmit latviešu komponistu jaundarbus par Mēness tēmu, kā arī Karla Orfa operas “Mēness” Latvijas pirmatskaņojumu.

 

Kora “Kamēr…” 2005. gadā aizsāktā “Pasaules Saules dziesmu” cikla ietvaros kopā ar toreizējo Valsts prezidenti Vairu Vīķi-Freibergu tika realizēts projekts “Latvija – Saules zeme”, kā ietvaros astoņi latviešu komponisti speciāli “Kamēr…” rakstīja jaundarbus ar V. Vīķes-Freibergas izvēlētajām Saules dainām. Savukārt sekojošajā projektā “Pasaules Saules dziesmas” koris “Kamēr…” aicinājis 17 visā pasaulē pazīstamus komponistus no 16 valstīm rakstīt jaundarbus par saules tematiku.

Šogad tradīciju turpina nākamais kora aicinājums latviešu komponistiem. Iznākumā radušies skaņdarbi pavisam jaunam – Mēness dziesmu ciklam. “Šādi cikli provocē latviešu komponistus jaunu darbu radīšanai. Man prieks, ka šos darbus, sākot ar “Latvija – saules zeme” skaņdarbiem, izpilda visā pasaulē līdz pat Amerikai un Japānai, šim ciklam bijis īsts starojuma efekts, un koris ir sapratis un sajutis šā uzdevuma veikšanas rezultātus,” saka kora mākslinieciskais vadītājs un diriģents Māris Sirmais.

Šajā reizē komponēt dziesmas aicināti kora iemīļoti skaņraži, bez kuru daiļrades “Kamēr…” darbība daudzu gadu garumā nebūtu iedomājama. Mēness dziesmas rakstījuši gan Ēriks Ešenvalds, gan Arturs Maskats un Līga Celma. Pirmoreiz sadarbība veidojusies ar komponistu Juri Karlsonu, kurš radījis darbu, balstoties uz sengrieķu mītu par Mēnesi. Īpašu skaņdarbu ar Jāņa Petera vārdiem korim veltījis arī Maestro Raimonds Pauls. Pirmoreiz korim “Kamēr…” komponējuši vairāki jaunās paaudzes komponisti, tostarp pazīstamais sitam-instrumentālists Rihards Zaļupe.

 

“Viņa skaņdarbā koris pārvēršas par perkusionistu grupu, bet beigās pat repojam,” pasmaida M. Sirmais. Diriģents atklāj, ka skaņdarbu ar Aspazijas vārdiem korim komponējis arī viens no Latvijas labākajiem ģitāristiem Kaspars Zemītis, bet veselu balādi grupas “Cosmos” stilā radījis Andris Sējāns, izmantojot pazīstamo Ojāra Vācieša dzejoli “Mēness robs”.

 

“Viens no interesantākajiem autoriem, ar kuru sadarbojamies pirmoreiz, ir Raimonds Tiguls. Viņa skaņdarba atskaņošanā tiek izmantots unikāls instruments, ko kāda meistaru ģimene Austrijā ražo tikai un vienīgi instrumenta spēlētājam, turklāt, ja tas netiek izmantots, instruments jāatdod tā darinātājiem.” Tikmēr vienīgā, kas jaundarba radīšanai izmantojusi latvju dainas, ir jaunā komponiste un kora dalībniece Evija Skuķe.

LU aulā gaidāmo koncertu aizsāks koris kopā ar valsts kamerorķestri “Sinfonietta Rīga” un solistiem Armandu Siliņu un Jāni Kurševu, Māra Sirmā vadībā Latvijā pirmoreiz atskaņojot Karla Orfa viencēliena operu “Mēness”. Pēc brāļu Grimmu pasakas radītais stāsts vēsta par četriem jaunekļiem, kuri svešā ciemā ierauga un pēcāk nozog koka zarā pakārto Mēnesi un aiznes uz savu ciemu. Operas režisors būs Juris Pakalniņš, ar kuru koris iepriekš sadarbojies jau starptautiskā projekta “Pasaules Saules dziesmas” koncertu iestudējumos. Iestudējuma tērpu māksliniece ir Elita Patmalniece, bet kustības top kopā ar Olgas Žitluhinas dejas kompāniju.

Diriģents M. Sirmais sola aptuveni trīs stundu garu muzikālu notikumu, sakot: “Mēs tāpat kā Vāgners neesam “plānā galdiņa urbēji”. Ja nāc, tad nāc un baudi mākslu kilogramiem, nevis gramiem!”

Jau tagad zināms, ka Mēness dziesmu cikls šogad izskanēs arī ārpus Latvijas – Krievijā, Ungārijā, Francijā un citur. “Pieredze rāda, ka vērtīgākais, kā varam popularizēt savas tautas kultūru, ir veidojot šādus latviešu komponistu dziesmu ciklus.”

 

Uzziņa

Koncerti: 25., 26. II 17.00

Koncerta mākslinieciskais vadītājs – Māris Sirmais, režisors – Juris Pakalniņš, tērpu māksliniece – Elita Patmalniece, mākslinieks – Ilmārs Blumbergs.

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs un www.bilesuparadize.lv.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+