×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
11. novembris, 2015
Drukāt

Kamēr gripa vēl nemin uz papēžiem, kā sevi stiprināt

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Oktobrī Latvijā reģistrēts pirmais laboratoriski apstiprinātais saslimšanas gadījums ar gripu. Tas ir atgādinājums, ka agri vai vēlu saslimšana ar gripu ies plašumā. Kā  gatavoties kārtējai gripas sezonai, stāsta Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Infekciju uzraudzības dienesta vadītājs, ārsts infektologs MĀRIS LIEPIŅŠ.

* Ārsts gan stingri piekodina, ka pret gripu jābruņojas augu gadu. Jāstiprina imunitāte, ēdot veselīgu, vitamīniem bagātu pārtiku, jāuzturas svaigā gaisā, svarīgas ir fiziskās aktivitātes un pietiekams laiks miegam, vasarā jāstaigā basām kājām, jāpeldas utt.

* Prognozes liecina – šogad pasaulē izplatīsies divi A tipa (H1N1 un H3N2) un viens B tipa gripas vīruss. Lielus uzliesmojumus parasti izraisa A tipa gripas vīruss. Ar B tipa gripu parasti masveidā neinficējas. Pirmajam šogad reģistrētajam gripas slimniekam diagnosticēja B tipa gripu.

* Latviju gripa varētu, kā ierasts, sasniegt decembra vidū, visvairāk izplatoties nākamajos divos trīs mēnešos – janvārī, februārī un martā. Taču, ja laiks saglabāsies auksts, infekcija var izvērsties jau novembrī.

* Gan A, gan B tipa gripas simptomi ir līdzīgi – stipras galvassāpes, kaulu laušanas sajūta, augsta temperatūra. Vienam pacientam gripa var noritēt smagāk un izsist no ierindas vismaz uz nedēļu, cits spēj tikt cauri divās līdz trīs dienās, pat nenojaušot, ka pārslimojis gripu.

* Ar gripas vīrusu cilvēki viens otru inficē gaisa pilienu ceļā, galvenokārt šķaudot un klepojot. Tādēļ ārsts vēlreiz atgādina, ka ir ļoti svarīgi ievērot elementāru higiēnu – atrodoties publiskās vietās, klepojot vai šķaudot, aizklāt muti ar plaukstu vai kabatas lakatiņu. Ja to neievēro, vīrusi izplatās divu līdz trīs metru apkārtnē, inficējot ļaudis tuvumā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+