×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
16. marts, 2016
Drukāt

Kamēr mājas tepat aiz kalna. Inas Strazdiņas reportāža no Sīrijas robežvalsts Libānas

1. Anūta ir neliels, kalnains ciemats Libān

1no9
Sīriešu bēgļu nometne pilsētā Zahle netālu no ANO centra. Foto - Ina StrazdiņaSīriešu bēgļu nometne pilsētā Zahle netālu no ANO centra. Foto - Ina Strazdiņa
UZZIŅA

Valstis, kurās visvairāk Sīrijas bēgļu lūguši patvērumu

Libāna (4,5 miljoni iedzīvotāju), 1,5 miljoni bēgļu.

Jordānija (6,4 miljoni iedzīvotāju), 1,4 miljoni bēgļu.

Turcija (74 miljoni iedzīvotāju), 2,7 miljoni bēgļu.

Vācija (81 miljons iedzīvotāju), 484 000 bēgļu.

 

Mitekļi – garāžās, noliktavās, klajos laukos

Ar Anvaru Osmanu satiekamies Anūtas centrā. Sirmais vīrs ādas mētelī ir vietējais uzņēmējs un strādā arī pilsētas pašvaldībā. Anvars sasveicinās krieviski, jo pirms daudziem gadiem studējis Maskavā. Arī viņa drauga sieva ir no Maskavas, un Anūta, kā vēlāk uzzinu, ir pazīstama ar visai ievērojamu krievu kopienu un jauktām ģimenēm. Anvars atbraucis pretī, lai rādītu ceļu uz vienu no Sīrijas bēgļu apmetnēm.

Sekojam viņam pa kalnainu zemes ceļu, kas pamazām ved dziļāk skrajā mežā. Pēc īsas līkumošanas nonākam pakalnā, no kura paveras gleznains skats uz ciematiem tālumā, pakalnu sānos un ielejās. Akmeņainā laukuma malā izvietojies no plastmasas, plēvēm un papes sastutētu namiņu puduris, starp kuriem skraida un spēlējas bariņš bērnu. Pakalnā augstāk starp kokiem izvietotas lielas pelēkas ūdens mucas. Tās te atgādājuši ANO darbinieki. Viņu piešķirti ir arī materiāli mītņu izveidošanai, tādēļ uz tiem vietām labi redzami ANO Bēgļu aģentūras logo lielie zilie burti. ANO iekārtojusi arī sanitāros mezglus, ūdens piegādi mājokļiem.

Šī apmetne ir izveidota uz privātas zemes, tāpat kā ļoti daudzas citas līdzīgas valstī. Libānā nav oficiālu valsts iekārtotu bēgļu nometņu kā, piemēram, Turcijā vai Jordānijā. Te, kā vēlāk stāstīs ANO Bēgļu aģentūrā, apmešanās vietas sīrieši ir atraduši un izveidojuši paši. Bieži tās ir šādas brīvas, privātas zemes, kur paši pamazām saceļ mājokļus, vai arī garāžas, noliktavas, pamesti vai nepabeigti dzīvokļi, nami, kuros var rast patvērumu. Tā kā sīriešu bēgļi ir izklīduši un izkaisīti pa visu valsti, tad starptautiskajām un nevalstiskajām organizācijām nākas nopūlēties, lai viņus uzmeklētu un piedāvātu palīdzību.

  1. Anūta ir neliels, kalnains ciemats Libān
  2. Ar metāla krāsniņu istabas vidū
  3. Izglītība kā aizsardzība
  4. Mācības sāk no pirmā burta
  5. Ar mieru sēdēt cietumā
  6. Iztiek ar trim dolāriem dienā
  7. Gumijas bumba pret pildspalvu
  8. Eiropas virzienā nelūkojas

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+