×
Mobilā versija
+6.6°C
Mirta, Ziedīte
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
23. maijs, 2013
Drukāt

“Kamēr” vēja dziedājumi Tabakas fabrikā


ReklāmfotoReklāmfoto

25. un 26. maijā Rīgā, Tabakas fabrikā, notiks pasaules pirmatskaņojums amerikāņu komponista Džona Lutera Adama lielformāta darbam “Svētā vēja dziedājumi”, ko skaņradis radījis speciāli korim “Kamēr”, atskaņojot to kora jaunā galvenā diriģenta Jāņa Liepiņa vadībā. Par gaidāmajām izrādēm stāsta to režisore, Berlīnē un citviet Eiropā strādājošā Margo Zālīte.


 

Pasaulē pazīstamais komponists Džons Luters Adamss izvērstās formas kora darbu “Svētā vēja dziedājumi” (“Canticles of the Holy Wind”) ir rakstījis, jau pazīstot kora “Kamēr” vokālās iespējas un spilgto skanējumu, iepriekš skaņradis un koris sadarbojušies projektā “Pasaules saules dziesmas” diriģenta Māra Sirmā vadībā.

Šajā reizē pasaules pirmatskaņojuma radošo komandu veido diriģents Jānis Liepiņš, mākslinieks un scenogrāfs Gints Gabrāns, bet vizuālo pasākuma dizainu – Ilmārs Blumbergs, kā arī jaunā operrežisore M. Zālīte, kura paralēli veido režiju arī savam pirmajam operas iestudējumam – nākamajā rudenī Austrijā pirmizrādi viņas režijā piedzīvos V. A. Mocarta “Cosi fan tutte”, kuru izrādīs arī Berlīnes Vācu operā.

Jaunais 70 minūšu skaņdarbs ir telpisks un vērienīgs, rakstīts bez teksta, vokalīzes formā. Apzinoties cilvēka balss neapgūtās robežas, komponists iekļāvis dziedājumos putnu, vēja un citu dabas parādību balsis, veidojot skaņas un vizuālas gleznas dabas varenības atspoguļošanai.

Kompozīcija paredz dziedātāju pārvietošanos telpā, kā arī dažādu sastāvu – pilna kora, kora grupu un solistu izmantošanu.

M. Zālīte iecerējusi darbu kā vēstījumu par gājputniem – kā doties un vēl jo vairāk – par to, kā mācēt atgriezties. “Komponista stāsts ir par gājputniem dabā, mēs stāstīsim arī par cilvēkiem, kuri, tāpat kā gājputni, vēlas doties prom, bet kuriem ir arī tikpat liela vilkme atgriezties. Šis ir stāsts arī par Latviju, no kuras daudzi devušies prom ne tikai ekonomisku iemeslu dēļ – tas saistīts ar nepārtrauktu centrbēdzi un centrtieci. Tas ir arī stāsts par ģimenēm, kas dodas prom un atgriežas,” stāsta režisore.

“Veidosim plūstošu sakabi starp skaņu, kustību un vizualitāti. Lai arī darbs sastāv no 14 atsevišķiem skaņdarbiem, kas balstīti kosmoloģijā un putnu dziedājumos, tie savā starpā savijas. Manuprāt, šis būs brīnišķīgs, rituāls nakts pārdzīvojums.”

Pēc skaņdarba autora vēlmes koris atradīsies publikas vidū, lai dziedātāju balsis skanētu gan no priekšpuses, gan sāniem, ļaujot balsij pārvietoties telpā. Iestudējums tiks veidots, balstoties uz gaismu un lāzerprojekciju scenogrāfiju.

“Vēja dziedājumus” Rīgā M. Zālīte ierindo mūzikas teātra žanrā. Par notikuma vietu izraudzīta Tabakas fabrika Miera ielā – viņasprāt, jauna kultūras oāze, kuru drīzumā pagaidu periodā apdzīvos arī Jaunā Rīgas teātra ansamblis. “Šī ir vieta Rīgā, kuru vajadzētu uzturēt arī nākotnē, rīkojot viesizrādes internacionālām grupām, radot viesmākslinieku rezidences, taču mums ir iespēja iesvētīt, ieskandināt šo telpu kā pirmajam mūzikas teātra formātam,” stāsta režisore, atzīmējot, ka akustiski telpa pat ir piemērotāka mūzikas, nevis runas teātrim.

 

VARBŪT NODER

Vieta – Rīga, Tabakas fabrika, Miera iela 5, 4. stāva zāle.

Laiks 25. un 26. V 21.30

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv.

Cena: Ls 12

 

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+