×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
26. septembris, 2013
Drukāt

Kamermūzikas zvaigznes rudens festivālā 


Artemis_Quartet_1

No 28. septembra līdz 16. oktobrim Rīgā, Ventspilī un Madonā norisināsies Rudens kamermūzikas festivāls, kas šogad aicina izbaudīt kamermūziku gan izcilu viesu, gan pašmāju mūziķu sniegumā. Šajā reizē Rudens kamermūzikas festivāla patrons ir skaņradis Pēteris Vasks.


 

Rudens kamermūzikas festivālu 28. septembrī atklās viens no pasaules labākajiem stīgu kvartetiem “Artemis”, kura pirmā vijole kopš aizvadītā gada beigām ir latviešu vijolniece Vineta Sareika. Viņas pievienošanas izcilajam sastāvam ārvalstu kritiķi jau novērtējuši ar augstu atzīmi, atzīmējot vijolnieces “ārkārtīgi skaisto, neticami silto vijoles toni” (“Berliner Zeitung”). Koncertā Rīgā klausītāji varēs izbaudīt klasikas romantisko repertuāru – Šūberta un Mendelszona mūziku, kam līdzās arī neakadēmiskas notis – Astora Pjacollas fūgu cikls.

4. un 5. oktobrī Latvijas Nacionālās operas Jaunajā zālē dzirdēsim vienu no pasaulē atzītākajiem laikmetīgās mūzikas izpildītājiem – ansambli “Ensemble Modern”. Divu koncertu laikā būs iespēja iepazīties ar projektu “No kurienes? Uz kurieni? – Mīti, nācija, identitāte” – daļēji muzikālu teātri jeb hepeningu, kas pasaules pirmatskaņojumu piedzīvoja 2012. gada decembrī Minhenē un kurā savus speciāli šim gadījumam komponētos sacerējumus prezentēja astoņi jauni Austrumeiropas komponisti – līdzās Čehijas, Polijas, Slovēnijas un Ungārijas pārstāvjiem spēcīgu konkurenci izturējuši arī trīs Latvijas pārstāvji – Andris Dzenītis, Kristaps Pētersons un Jānis Petraškevičs. K. Pētersona skaņdarbu “Nauda”, kas piedāvā aizraujošu izrādi ar naudas, premjerministra un citu fiskālu elementu piedalīšanos, dzirdēsim cikla pirmajā koncertā 4. oktobrī, bet J. Petraškeviča darbu “Darkroom” un A. Dzenīša “Latvian Cookbook” jeb veltījumu latviešu pavārgrāmatai, līdz ar citu autoru darbiem varēsim novērtēt 5. oktobrī.

“Tā kā pasākuma uzstādījums bija nacionālie mīti, pirmais, kas iešāvās galvā, bija nacionālie mīti par latviešu virtuvi,” stāsta A. Dzenītis. Sadarbībā ar pavāru Mārtiņu Rītiņu tapuši septiņi dažādi “ēdieni” ansamblim.

9. oktobrī Spīķeru koncertzālē uzstāsies “Estonian Trio”. Kopā ar brāļiem Jervi – čellistu Mariusu un pianistu Mihkelu – uzstāsies klarnetists Gajs Spilmens – jauns austrālietis, kurš studējis Lībekā pie Sabīnes Meijeres un Reinera Vēles un ir Igaunijas Nacionālā simfoniskā orķestra galvenais klarnetists.

12. oktobrī Lielajā ģildē “Sinfonietta Rīga” muzicēs kopā ar vienu no pasaules izcilākajiem altistiem – Latvijas klausītāju iemīļoto ukraiņu mūziķi, “Classic FM Gramophone” balvas “Gada jaunais mākslinieks” laureātu Maksimu Risanovu. Programmā – Šūberts un mūsdienu autoru variācijas par viņa mūziku.

Viens no festivāla saistošākajiem notikumiem gaidāms 15. oktobrī, kad Lielajā ģildē “Lielās mūzikas balvas 2012” laureāte, akordeoniste Ksenija Sidorova prezentēs savu jauno soloalbumu “Fairy Tales”, kuru klajā laidis “Champs Hill Records”. Albums, kurā skan čehu komponista Trojana, Moškovska, Mendelszona, Vasiļjeva, Londonova un Pjacollas mūzika, jau iemantojis ārvalstu kritiķu atzinību, uzteicot instrumenta spēles virtuozitāti un ilgo skaņu spožumu (“Independent”).

Rudens kamermūzikas festivāls noslēgsies 16. oktobrī Mazajā ģildē ar koncertu “Vītols, Vasks un Šūberts”. Spīķeru kvartets pirmoreiz satiksies ar Londonā dzīvojošo ekspresīvo čellisti Kristīni Blaumani, lai atskaņotu Franča Šūberta “Stīgu kvintetu”. Skanēs arī festivāla patrona Pētera Vaska Piektais stīgu kvartets un šāgada jubilāra Jāzepa Vītola miniatūras. Pētera Vaska un Šūberta mūzika skanēs Spīķeru kvarteta sniegumā skanēs arī Madonas muzejā 4. oktobrī. Ārpus Rīgas kamermūzikas mīļotājus priecēs arī trio “Opera”, kas 10. oktobrī Ventspils kultūras centrā atskaņos Šnitkes, Ravēla un Britena mūziku.

 

VARBŪT NODER

Rudens kamermūzikas festivāla programma:

29. IX 19.00 Mazajā ģildē atklāšanas koncerts “Šūberts. Mendelszons. Pjacolla”, “Artemis Quartet” (Ls 7).

4. X 19.00 LNO Jaunajā zālē “Ensemble Modern” (Ls 10).

4. X 19.00 Madonas muzeja izstāžu zālē “Šūberts un Vasks”, Spīķeru kvartets (biļetes norises vietā).

5. X 19.00 LNO Jaunajā zālē “Ensemble Modern” (Ls 10).

9. X 19.00 Spīķeru koncertzālē “Eiropas kamermūzikas salkumi” (Ls 7).

10. X 19.00 Ventspils kultūras centrā “Britens, Šnitke, Ravels”, trio “Opera” (biļetes norises vietā).

12. X 19.00 Lielajā ģildē “Sinfonietta Rīga” un Maksims Risanovs (alts). Meklējot Šūbertu. (Ls 5 – 15).

15. X 19.30 Lielajā ģildē “Ielūdz Ksenija Sidorova” (Ls 10 – 20).

16. X 19.00 Mazajā ģildē noslēguma koncerts “Vītols, Vasks un Šūberts”, “Spīķeru kvartets” un Kristīne Blaumane (čells) (Ls 7).

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+