Praktiski
Mājas mīluļi

Kāmītis, sesks, šinšilla vai gekons? Top 10 mazie mājas mīlulīši – ko ēd, kā kopt 16

Jūrascūciņa

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

Dažas mēdz būt no skata īsti giganti. Patiesībā dažas no jūrascūciņu šķirnēm var svērt pat līdz 1,5 kilogramiem. Jūrascūciņas var būt dažādās krāsās, apspalvojuma garums var atšķirties.

Dzīves ilgums: 5-10 gadi.

Saimnieki: var būt visa vecuma bērni. Jūrascūciņa būs lielisks pirmais mājdzīvnieks.

Ēdināšana: siens, svaigi dārzeņi (burkāns, kāposts, gurķis, tomāts), augļi (ābols, bumbieris, banāns), svaigs un nostādināts dzeramais ūdens, nepieciešams C vitamīns.

Mājoklis un aktivitātes: jūrascūciņām nepieciešams bieži vingrot. Dzīvnieku mazumtirgotāji izplata pārnēsājamus korpusus, kurā jūrascūciņa var droši izpētīt pagalmu un iekštelpas. Būrī jābūt dzirdītavai; barības bļodiņām sausai barībai. Būrī var ievietot caurules, kurās jūrascūciņa varētu skriet, vai mazas kastīte, kurās tā var paslēpties.
Jāizvairās no riteņa ievietošanas jūrascūciņas būrī, jo skriešana var radīt muguras vai kāju traumas.

Der zināt: Jūrascūciņu izcelsme vieta ir Dienvidamerika, un jūrascūciņa nav cūka, bet gan grauzējs.

Kāmis

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

Kāmi mēdz saukt arī par “kabatas dzīvnieku” tā nelielo izmēru dēļ. Kāmis ir mīlīgs, pūkains un draudzīgs. Kā mājdzīvniekus tos sāka turēt no 1930.gada. Kāmju popularitāte ir ievērojami pieaugusi, jo par šiem dzīvniekiem viegli rūpēties. Plašāk pazīstamā šķirne ir Sīrijas kāmis (zeltainais kāmis), tas var izaugt līdz 17 centimetriem garš.

Dzīves ilgums: 2 vai 3 gadi

Saimnieki: var būt bērni no astoņu gadu vecuma un vecāki, kāmjiem nepatīk mazi bērni

Ēdināšana: zooveikalos nopērkamā speciālā barība, svaigi augļi un dārzeņi, siers, svaigs un nostādināts dzeramais ūdens

Mājoklis un aktivitātes: Kāmja būris ir jānodrošina ar labu būra apakšu; riteni, mājiņu un citām lietām. Papīra vai salvešu driskas veido labu guļvietu. Daudzi kāmji neiebilst dzīvot vieni. Ja būrī ir divi vienāda dzimuma pārstāvji, tie mēdz būt agresīvi.

Der zināt: Ja jūs nopērkat divus pretēja dzimuma kāmjus, varat drīz gaidīt bariņu kāmju mazuļu. Tas tāpēc, ka kāmja grūtniecība ilgst tikai aptuveni divas nedēļas.

Gekoni

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

Gekona zaļā krāsa piesaista uzmanību. Tomēr viens no populārākajiem gekonu veidiem ir leoparda gekons, kas noklāts ar brūnganiem plankumiem. Gekoni ir lieliski mazie mājdzīvnieki. Šie dzīvnieki ir kautrīgi, bet ar pacietību saimnieki var nopelnīt to uzticību, gekons saimniekam to paturēt rokās.

Dzīves ilgums: Vairāk kā 20 gadi

Saimnieki: Bērni no 10 gadu vecuma un vecāki

Ēdināšana: Tārpi un circeņi, ūdens

Mājoklis un aktivitāte: Apsildāms terārijs (no 24 līdz 29 grādiem pēc Celsija) dienas laikā, un tikai nedaudz vēsāks naktī. Ja ir akmeņi vai koka zari, zem kuriem tas var paslēpties, citas aktivitātes nav nepieciešamas.

Der zināt: Nepareiza izturēšanās var izprovocēt gekonu nomest asti, tas ir dabisks aizsardzības mehānisms. Gekonam patīk pavadīt nakti ēdot, pētot apkārtni nevis guļot. Gulēt tas var dienas laikā.


Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

Truši

Truši ir ļoti aktīvi un ziņkārīgi dzīvnieki, ja saimnieks ar trusi regulāri nodarbojas, tos var pieradināt. Truši var atsaukties uz savu vārdu. Šie dzīvnieki ir jūtīgi, tādēļ saimniekam jābūt pacietīgam un maigam. Trušu izvēle ir ļoti plaša, sākot ar izmēru un krāsu, beidzot ar ausu garumu. Svars ir no 1kg līdz 6kg.

Dzīves ilgums: no 5 līdz 10 gadiem

Saimnieki: var būt bērni no astoņu gadu vecuma un vecāki

Ēdināšana: granulētie maisījumi, svaigs ūdens un siens, augļi un dārzeņi (āboli, burkāni, gurķi)

Mājoklis un aktivitātes: Iekštelpās der būris ar cietu būra apakšu. Būrī var ievietot mājiņu, jo trusis grib paslēpties. Trušiem nepieciešams veikt daudz vingrinājumus; lēkāšanai var izgatavot speciālas kabīnes ārā, tāpat arī iekštelpās. Dažus trušus var iemācīt vingrot ārā, izmantojot apkakles vai pavadas.

Papagaiļi

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

Papagaiļi ir krāsaini, jautri un dzīvespriecīgi mājdzīvnieki. Ir vairāk nekā 350 dažādu šķirņu papagaiļi; tie variē krāsu ziņā no dinamiski sarkanas un zaļas līdz pelēkai un melnai. Tie var būt gan nelieli (8 cm), gan samērā lieli (vairāk kā 100 cm). Ja putniem nodrošina plašu dzīvojamo telpu, vietu vingrinājumiem un pozitīvu uzmanību, šie ārkārtīgi inteliģentie putni ir ļoti sirsnīgi pret saviem īpašniekiem. Lielākā daļa papagaiļu spēj imitēt balsis, kā arī citas skaņas. Nebrīnieties, ja jūsu papagailis sāk atdarināt suņu riešanu, kaķa ņaudēšanu vai pat telefona melodiju.

Dzīves ilgums: Līdz 80 gadiem atkarībā no sugas

Saimnieki: Var būt dažāda vecuma cilvēki, bet vislabāk piemēroti jauniešiem un pieaugušajiem

Ēdināšana: Zooveikalos nopērkamā speciālā barība, dārzeņi un augļi (āboli, bumbieri, burkāni, gurķi utt.), svaigs un nostādināts dzeramais ūdens

Mājoklis un aktivitātes: Būrim ir jābūt pietiekami lielam, lai putns varētu lidot īsas distances, tas jātīra katru otro dienu. Vieglāk būs tīrīt būri, kurā ir iebērta neliela kārtiņa grants, tas arī palīdzēs papagaiļa gremošanai. Grants palīdz putnam sasmalcināt sēklas vēderā.

Mājas sesks jeb fretka

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

Ziņkārīgie un ļoti veiklie mājas seski ir ļoti interesanti dzīvnieki. Viņi nesēdēs vienā vietā, tiem patīk klejot un pētīt. Mājas sesks var būt temperamentīgs pret ciemiņiem. Fretka ir apveltīta ar augstu intelektu.

Dzīves ilgums: no 8 līdz 10 gadiem

Saimnieki: Var būt bērni no 12 gadu vecuma un vecāki

Ēdināšana: Der sausā kaķu barība. Sesks ir plēsējs, kuram nepieciešama gaļa, kā gardumu mājas seskam var dot putnu vai liellopu gaļas gabaliņus

Mājoklis un aktivitātes: Iespējams, īpašnieks vēlēsies ieslēgt mājas sesku būrī, bet dzīvnieks dos priekšroku skrējieniem pa māju. Ja dosiet viņam brīvību, tas izpētīs katru kaktu un spraugu. Viņa būrim jābūt plašam, būrī var ievietot tuneļus.

Gailītis (Betta Splendens)

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

Gailītis ir populārākā akvāriju zivs pasaulē, tās ir nelielas, skaistās krāsās. Jebkura zivs neder par mājdzīvnieku. Ir nepieciešamas viegli uzturamas zivis ar tikpat viegli kopjamu akvāriju. Šīs dinamisko krāsu zivis ir zaļā, violetā, sarkanā un oranžā krāsā, ir pieejamas neskaitāmu krāsu variācijas.

Dzīves ilgums: 2-5 gadi

Saimnieki: Jebkura vecuma cilvēki

Ēdināšana: dzīvnieku izcelsmes barība sausā, dzīvā, sasaldētā veidā

Mājoklis un aktivitātes: Šo zivju turēšanai nav vajadzīgi sarežģīti akvāriji un filtri. Galvenais ir parūpēties, lai gailīšu trauka ūdens ir tīrs un silts. Vislabākā ūdens temperatūra ir no 25 līdz 26 grādiem pēc Celsija. Droši vien tāpēc, ka to izcelsme vieta ir Dienvidaustrumu Āzija.

Ūdens bruņurupuči

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

Ir jauki, ja ir dzīvnieks, kurš skrien lēnāk par saimnieku, bruņurupucis ir viens no tiem. Tas labprāt izveido “nometni” mājās un vienmēr ir gatavs skatītāju uzmanībai. Bruņurupuči ir populāra izvēle, tiem ir daudzkrāsainas čaulas, kas lieliski izskatās. Šie bruņurupuči ir izvēlīgi ēdēji.

Dzīves ilgums: Ap 20 gadiem

Saimnieki: Bērni no astoņu gadu vecuma vai vecāki

Ēdināšana: Nopērkamā speciālā barība, zemes tārpi, kukaiņi, dārzeņi (salātu lapas un gurķi)

Mājoklis un aktivitātes: Bruņurupučiem nepieciešams terārijs – akvārijs ar ūdens un sauszemes daļu, kas ir pietiekami ietilpīgs, lai ievietotu dažus akmeņus, kuros bruņurupucis varētu uzrāpties. Sauszemes daļai ir jābūt divreiz lielākai par bruņurupuci, bet ūdenim ir jābūt tik daudz, lai bruņurupucis varētu peldēt. Citas aktivitātes nav nepieciešamas.

Šinšilla

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

Šinšillas kažoks ir tik samtains, ka vislielāko prieku tā īpašniekam sagādās dzīvnieciņa turēšana rokās. Šinšillas greznais kažoks var būt dažādās krāsās – no balta līdz melnam. Atšķirībā no vairuma pūkaino zīdītāju, kuriem viena matu šķiedra ir katrā folikulā, šinšillai var augt līdz 80 matiņiem vienā folikulā. Tehniski šis Dienvidamerikas dzīvnieks ir grauzējs. Bet tas ir tik burvīgs ar savām lielajām acīm, mīksto kažociņu, ka saimnieki par to pārāk daudz nedomā. Šinšillu priekšējās kājas ir ievērojami īsākas par pakaļkājām, tai ir bieza, kupla aste.

Dzīves ilgums: Līdz 10 gadiem

Saimnieki: Bērni, kuri vecāki par 10 gadiem, jo šinšillas ir trausli dzīvnieki

Ēdināšana: Speciālie granulētie barības maisījumi, siens, papildus var dot augļus un dārzeņus (banānus, ābolus, vīnogas, gurķus utt.), ūdens

Mājoklis un aktivitātes: Šinšillām nav nepieciešama sarežģīta kopšana. Tās var augt dažādos vides un temperatūras apstākļos, bet vislabāk šinšillas jūtas temperatūrā no 18 līdz 24 grādiem pēc Celsija. Vairums šinšillas dzīvo stiepļu būros ar cietu grīdas segumu. Būri var aprīkot ar mājiņu, tuneļiem.

Der zināt: Šinšillām praktiski nav smakas.

Vēzis-vientuļnieks

Saistītie raksti

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

Vēži-vientuļnieki ir interesanti, aktīvi mazi radījumi. Tas, ka tos sauc par vientuļniekiem nav īsti pareizi, jo šie nelielie dzīvnieki var būt ļoti sociāli un aktīvi – īpaši vakaros. Tie rok alas smiltīs, rāpo pa klintīm un ziņkārīgi pēta priekšmetus savā vidē. Reizēm varēs dzirdēt švirkstošu skaņu no vēža-vientuļnieka puses.

Dzīves ilgums: Līdz 30 gadiem

Saimnieki: Var būt visu vecuma cilvēki

Ēdināšana: Speciālā barība, reizēm augļi, sāļš ūdens

Mājoklis un aktivitātes: Vēži-vientuļnieki var dzīvot terārijos. Viņi attīstās temperatūrā ap 24 grādiem pēc Celsija, tie mīl mitrus apstākļus. Ar smiltīm, kur rakt alas, akmeņu krāvumiem, kur rāpties, vēzim-vientuļniekam būs garantētas pietiekam daudz aktivitātes.

Sagatavoja Anita Milaeļjana

LA.lv