×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
27. jūlijs, 2015
Drukāt

Uldis Šmits: Latvijai būtu jāpievienojas Nīderlandes un Polijas projektam pret Krievijas propagandu (10)

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Polija un Nīderlande ir paziņojušas par ieceri kopīgi veidot krieviski raidošu televīzijas kanālu un aicina arī citas Eiropas valstis iesaistīties šajā darbā. Ziņa pelna ievērību kaut vai tāpēc, ka Eiropas Savienības līmenī tēma par pretdarbību Kremļa propagandai tiek apcerēta gandrīz nepārtraukti, bet Latvijā, kā zināms, vēl pavisam nesen notika karstas diskusijas saistībā ar jaunu LTV kanālu krievu valodā.

Pavirši vērtējot, Polija un Nīderlande nemaz neizskatās pēc valstīm, kas varētu pārāk ciest no informācijas kara. Tomēr Kremlis uzlūko Poliju pirmām kārtām kā Ukrainas kaimiņieni, cenšoties izmantot arī poļu un ukraiņu savstarpējos pagātnes konfliktus. Turklāt Polija ir reģiona nopietnākais spēks, kas vajadzības gadījumā spēj sniegt pat militāru atbalstu vājākajiem Ziemeļatlantijas alianses partneriem, piemēram, baltiešiem. Nīderlandes attiecības ar Maskavu ir jūtami pasliktinājušās pēc Malaizijas pasažieru lidmašīnas notriekšanas virs “tautas republiku” kontrolētās teritorijas Austrumukrainā, kad gāja bojā 196 Nīderlandes pilsoņi. Pēc šīs katastrofas jeb, pareizāk, masu nozieguma nīderlandiešus un sevišķi bojā gājušo tuviniekus satrieca Krievijas kanālu un dažādu troļļu nepārspējamais cinisms – sākot ar versiju, ka ukraiņi droši vien gribējuši notriekt Putina lidaparātu, bet pārskatījušies, un beidzot ar pieņēmumu, ka Malaizijas lainerī bijuši sabāzti līķi. Tādējādi Nīderlande varbūt bija Rietumeiropā pirmā, kas uz savas ādas izjuta, ko īsti nozīmē Kremļa propaganda, tāpēc nepārsteidz šīs valsts izrādītā vēlēšanās vērsties pret Krievijas propagandu. Septembrī Varšavā ir paredzēta konference, kurā varētu skaidrāk iezīmēties poļu un nīderlandiešu projekta aprises.

Būtu vērts apsvērt iespēju tam pievienoties, ja reiz esam nākuši pie slēdziena, ka īstenot tādu ieceri Latvijai vienai pašai ir nelietderīgi (jo tas notiktu uz latviešu valodas lietošanas sašaurināšanas rēķina), un mums nav ne laika, ne naudas. Bet nav arī īpašas pārliecības par ES augstās pārstāves Federikas Mogerīni apņēmību kaut ko patiešām efektīvu sākt pret Kremļa dezinformācijas kampaņām. Lai gan, protams, atbilde uz tām ir sniedzama Eiropas līmenī, piemēram, pielāgojot ES dalībvalstu tiesību aktus sūrajai realitātei. Latvija, cik noprotams no amatpersonu izteikumiem, ir spiesta atvērt pie sevis ikviena Krievijas propagandas lieluzņēmuma filiāli, kas vien Latvijā piesakās, ieskaitot aģentūras “Rossija segodņa” kantorus, kā “Sputņik”. Uzņēmumu reģistram neesot citas izejas – jāreģistrē, kaut arī “Rossija segodņa” ģenerāldirektora Dmitrija Kiseļova vārds figurē ES noteikto sankciju sarakstā. Turpretī Apvienotajā Karalistē šī iemesla dēļ nesen slēdza “Rossija segodņa” bankas kontu. Tāpat citur propagandistiem rodas problēmas: nekur nav teikts, ka Eiropas demokrātijām obligāti jāsagaida demokrātijas ienaidnieki atplestām rokām. Arī Latvijā pastāvošās, tā teikt, nepilnības likumos, ja labi grib, ir novēršamas.

Mūsu valdošajām partijām derētu atcerēties savas nostādnes, piemēram, “stiprināsim nacionālu un eiropeisku informācijas telpu, veicinot ES sabiedrisko televīzijas programmu pieejamību” (“Vienotība”). Taču jāšaubās, vai tas būs sasniedzams, kamēr TV skatītājiem piedāvātajās standartpakās vairāk nekā pusi satura aizņem Krievijā veidoti produkti. Latvijā ir diezgan daudz cilvēku, kuri materiāli un politiski ieinteresēti šo disproporciju uzturēt, bet varas aprindās trūkst izlēmības kaut ko būtiski mainīt. Varbūt vismaz palīdzēsim tiem, kas vēlas to darīt?

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. rietumu propogandas Atbildēt

  melu troļļi cer ka tad viņiem labāk maksās?

 2. KAM LĪDZĪGAM IR ŠAJĀ LAIKĀ PIEVIENOJUSIES LATVIJA???? NEKAM!!! UN ARI NEPIEVIENOSIES!!! KO DARĪS GAISA JAUCĒJI, JA TE BŪS NORMĀLA DZĪVE?????????? CIK NEINTERESANTI?!!!

 3. Mums ir pienākums informēt Atbildēt

  Savus pašmāju krievvalodīgos lai vińiem savā valodā būtu cita informācija kā kremlistu sagatavotie meli un disinformācija. Pievienojoties Połu un Holandiešu centieniem mēs sev ietaupītu lielu naudu un ja gadijumā mūsu valsts nebūtu gatava pievienoties šādam pasākumam privātām personām to būtu jāatbalsta ar pārraidīšanu vietējiem krievvalodīgiem.

 4. Hi-hi-hi-hi – vai tik šmitiņus nevadā uz Amsterdamas Red Ligt district, lai “graudā un b…” apmaksā pieredzes gūšanu? Un kāpēc rakstā nav pieminēts, ka PSRS laikos cēla rūpnīcas, kurās ievestais darbaspēks strādāja?

 5. cik šim šmitam ir samksājuši par šo muldēšanu? par kādām naudiņām pārdevi savu mugurkaulu? rakstā nevienas rindiņas par mūsu zemītes stipri svādākāiem apstākļiem, salīdzinot ar Poliju un nīderlandi. Proti, mums ir ārvalstu uzspiests (okupācijas laika psrs armijas pensionāri, civilie imigranti) nenormāls nepilsoņu-okupācijas laikā pārvietoto skaits! kāpēc tas nekur rakstā nav minēts? ko? kāpēc raksti mānoties? Vai tev maksā, lai tu runātu puspatiesības t.i. mānītos?

 6. Nesaprotu kāpēc jābaidās no Krievijas propogandas un tās apklusināšanai jātērē milzu līdzekļi. Vai tad cilvēki ir tik stulbi, ka neprot atšķirt kāda dzīve ir Krievijā un kāda Eiropas valstīs. Kur cilvēki ir laimīgāki un pārtikušaki. Tas tautas masām ir primārais un noteicošais. Propoganda traucē politiķiem melot un manipulēt ar savas zemes tautu.

 7. Kurš tad te to spēs darīt? Nav jau patriotu, bet tikai izbāzeņi un tādiem propogandas karā nav ko darīt! Katram jau savas sīkās interesītes pirmā vietā. Kādam vienkārši gribās aizbraukt uz Maskavu, citam piedalīties parādē, citam sabučoties ar ‘naši” vai paskoloties krievu jaunkareivju nometnēs. Kāda tad tur kontpropoganda?

 8. Uldis šmits - vai idiots? Atbildēt

  šmit, vai es kaut ko pārpīpējies? tavā rakstā izpaliek skaidrojums par integrācijas politikas savienojamību ar jaunu sabiedrības dalīšanas plānu – jaunu raidījumi latvijai svešā valodā.

 9. Un turpināt nejēgā izplatīt Amerikas propogandu un visādus s.ūdus , ka tik pret Krieviju??? Ar Krievijas embargo vēl mūsu ekonomikai par maz???

 10. naivie zemzemi un pani !
  VIŅUS VIENKĀRŠI NE-SKA-TĪ-SIES !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Pirms Jāņiem skaidri zinām, būs sukas tā kā tā

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) kriminālprocesā par, iespējams, nelikumīgu partijas “KPV LV” finansēšanu aizturējis trīs personas un veicis kratīšanas. KNAB vakar Saeimā aizturēja arī šīs partijas pārstāvi deputātu, bijušo aktieri Artusu Kaimiņu. Saeima vakar deva piekrišanu Kaimiņa aizturēšanai un kratīšanai, nevis apcietināšanai. Deputāts pirms aizturēšanas vakarrīt žurnālistiem teica, ka viņam neesot skaidrības, par kādiem jautājumiem Ģenerālprokuratūra lūgusi parlamentam atļauju viņa aizturēšanai un kratīšanas veikšanai. Kaimiņš pauda uzskatu, ka viņa pārstāvētā partija ir “absolūti neizdevīga valdošajai varai” un pašlaik notiekošais ir domāts “priekš televīzijas kamerām”. Viņš gribot zināt, “kāpēc šī pompozitāte” ir dažus mēnešus pirms Saeimas vēlēšanām.

Kā vērtējat Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa aizturēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+