×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
3. oktobris, 2014
Drukāt

Dažas skices partiju izvirzīto premjeru kandidātu vaibstos (12)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Partiju izvirzītie Ministru prezidenta amata kandidāti, visticamāk, katram vēlētājam jau ir pazīstami un par tiem jau izveidojies noteikts viedoklis. Tādēļ šoreiz lūdzām viņus nedaudz ieskicēt savu iespējamo darbu valdībā, atbildot uz dažiem jautājumiem, par ko partiju programmās neraksta. Tostarp gribējām noskaidrot, ko iespējamie premjeri dāvinātu Latvijai tās 100 gadu jubilejā. Lūdzām viņus arī paskatīties uz sevi ar smaidu un salīdzināt sevi ar kādu no pasaku vai literāriem tēliem. Tas gan izdevās tikai daļēji – vairākums premjera amata kandidātu priekšvēlēšanu cīņās ir sakāpināti nopietni. 12. Saeimas vēlēšanās startē 13 saraksti, mēs uzrunājām lielāko un nopietnāko spēku pārstāvjus.

Jautājumi

1. Kā vienā vai divos vārdos 
varētu nosaukt jūsu iespējamo koalīciju?

2. Kādas divas ministrijas (bez tradicionālās finanšu), kļūstot par premjeru, vēlēsieties paturēt savas partijas ietekmē?

3. Ko jūs kā valdības vadītājs vēlētos uzdāvināt Latvijas valstij tās simtgades jubilejā?

4. Kuriem fantāzijas tēliem 
jūs vēlētos līdzināties?

(Piemēram, Robinam Hudam, Lāčplēsim, Pelnrušķītei, Sprīdītim, Ostapam Benderam, Spīdolai, Donam Kihotam u. c.; šajā jautājumā izmantots “DNB Latvijas barometra” aptaujas paraugs, kurā Latvijas iedzīvotājiem arī tiek uzdoti līdzīgi jautājumi.)

Laimdota Straujuma (“Vienotība”)

Ministru prezidente

1. Izaugsmes koalīcija. Latvijas tauta ar savu pašaizliedzību ir izvedusi mūsu Latviju Eiropas izaugsmes līderos. Mūsu mērķis ir šo izaugsmi turpināt, lai katrs Latvijas iedzīvotājs sajustu labklājības pieaugumu un tiktu būtiski samazināta nevienlīdzība.

2. Ārlietu ministrija – ģeopolitiski saspringtajā situācijā ir svarīgi, lai Latvija būtu līdzvērtīgs un vērā ņemams partneris starptautiskajās organizācijās un forumos, mūsu balsij ES un NATO ir jāskan pārliecinoši. Turklāt nākamgad Latvija uzņemsies ES Padomes prezidentūru – tā ir liela atbildība, ko iespējams iznest tikai ar atbilstošu pieredzi. Ekonomikas ministrija – nākamās valdības viens no galvenajiem uzdevumiem ir panākt enerģētisko resursu diversifikāciju un neatkarību no mūsu austrumu kaimiņa, līdz ar to ir jābūt skaidrai izpratnei par politiskajiem uzstādījumiem.

3. Zinību parku, kas caur spēlēm un rotaļām rosinātu jauniešus apgūt dabas zinātnes un iedvesmotu uzdrīkstēties, domāt un tiekties uz izcilību.

4. Es tomēr šajā gadījumā izvēlos realitāti. Uzskatu, ka ir gana daudz spēcīgu personību, no kurām var mācīties, varu minēt Vācijas kancleri Angelu Merkeli, Valsts prezidenti Vairu Vīķi-Freibergu un zinātnieci Mariju Kirī.

Politologu vērtējums

Ivars Ījabs: Laimdota Straujuma tiek galā ar premjera pienākumiem. Te ir daudz profesionalitātes, apdoma un kompromisu – mazāk entuziasma un savas dienaskārtības. Taču priekšā ir veseli četri grūti gadi…

Filips Rajevskis: Domāju, ka pašreizējā premjere savu vietu nesaglabās. Viņas izredzes būtiski samazina “Citadeles” gadījums. Tas bija kā eksāmens, kad Laimdotai Straujumai vajadzēja sevi parādīt kā spožu politiķi, kas pelnījusi iespēju strādāt, bet tas neizdevās tik labi. Diezgan reāla iespēja, ka “Vienotība” tomēr veidos nākamo valdību, bet jau ar citu premjera kandidātu. Ne velti pie apvāršņa atkal parādās Piebalga kungs.

 

Foto - LETAFoto - LETA

Roberts Zīle (Nacionālā apvienība)

Eiropas Parlamenta deputāts

1. “Latvija Eiropā”. Eiropas vērtības, nepārprotams ģeopolitisks virziens, bez reveransiem par “par tiltiem starp Austrumiem un Rietumiem” un ES prezidentūras akcents.

2. Kultūras ministriju un VARAM (ietverot tajā daļu no Ekonomikas ministrijas funkcijām).

3. Ceru, ka Latvija nav kļuvusi par valsti, kur sabiedrība pieradusi, ka “valdnieks” tai pasniedz dāvanas. Latvijas simtgades nozīmībai un priekam ir jāsasniedz katru Latvijas pilsoņa sirdi un prātu, tāpēc bez tā simbola, kas jau top kā Viļa Vītola iniciētais Likteņdārzs, nav nepieciešams viens konkrēts varas projekts.

4. Es līdzinos Robertam Zīlem un tāds arī palikšu.

Politologu vērtējums

Ivars Ījabs: Lai Roberts Zīle tiešām izskatītos pēc nopietna kandidāta, viņam, gluži kā Blaumaņa Kristīnei, vajadzētu beidzot likt pie malas savas vieglās dienas un nopietni iesaistīties Latvijas politikā. Cik ilgi var kandidēt un kandidēt…

Filips Rajevskis: Diezgan neticams kandidāts. Pirmkārt, NA nopietni necīnīsies par premjera amatu. Otrkārt, pats Zīle nevēlēsies mainīt ērto un mierīgo Briseles karjeru pret trauksmaino un smago Latvijas premjera amatu. Vēl jo vairāk tādēļ, ka NA nākamajā koalīcijā, visticamāk, būs tikai “mazais brālis”. Strīdīgs un neērts, bet vienalga – mazākais.

 

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Nils Ušakovs (“Saskaņa”)

Rīgas domes priekšsēdētājs, partijas “Saskaņa” vadītājs.

1. Koalīcija ar mūsu dalību, visticamāk, tiktu dēvēta par varavīksnes valdību vai izlīguma valdību.

2. Labklājības un Satiksmes. Labklājības sfēra mums ir svarīga kā sociāldemokrātiem; satiksmē, kas kā nozare ir ļoti atkarīga no Krievijas, mēs varētu būt noderīgi Latvijai ar saviem sadarbības partneriem Krievijā.

3. Taisnīgu, sociāldemokrātisku nodokļu politiku. Tādu nodokļu sistēmu, kurā bagātie maksā vairāk, bet trūcīgākie bauda lielāku pretimnākšanu un atvieglojumus no valsts.

4. Man šķistu vairāk nekā jocīgi, ja pieaudzis vīrietis, Ministru prezidenta amata kandidāts, vēlētos līdzināties kādiem fantāzijas tēliem.

 

Politologu vērtējums

Ivars Ījabs: Rīgas birģermeistars arī šoreiz sazvejos balsis savai partijai, šaubu nav. Turpretī savas izredzes uz premjera krēslu Ušakovs uz ilgu laiku iedragāja 2011. gada beigās, kad, pašam par nelaimi, parakstījās par divām valsts valodām. Pagājušoreiz par “SC” valdībā vismaz tika runāts. Šoreiz par to nopietni nedomā pat Sudraba.

Filips Rajevskis: Kaut arī Ušakovs domē jūtas ērti un droši, viņš, protams, kāro izmantot vēsturisku iespēju kļūt par pirmo krievu tautības premjerministru neatkarīgās Latvijas vēsturē. Taču nedomāju, ka “Saskaņai» kopā ar Sudrabas partiju būs vairākums Saeimā, bet citus partnerus Ušakovam būs ļoti grūti atrast.

 

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Aivars Lembergs (ZZS)

Ventspils domes priekšsēdētājs, partijas “Latvijai un Ventspilij” vadītājs

1. Lietišķuma koalīcija.

2. Finanšu ministriju un Zemkopības ministriju.

3. Vēlētos, lai katrā pilsētā un katrā novadā būtu ar ko lepoties par padarīto Latvijas neatkarības 25 gados. Kategoriski nepiekrītu – ja Rīgā kaut ko uzbūvēs, tad tas būs visai valstij. Attīstībai un iemeslam ar kaut ko lepoties jābūt visur: Zilupē, Aucē, Ventspilī…

4. Singapūrai, kas no aizjūras kolonijas pārtapusi par pasaules brīnumu.

Politologu vērtējums

Ivars Ījabs: Latvijas politikas neaizmirstamais “džokers”, ārkārtīgi talantīgs populists ar diezgan šaubīgu reputāciju. Par laimi vai diemžēl, tomēr to, kāds būtu Lembergs kā premjers, mēs nekad neuzzināsim. Ja viņš pats būtu jebkad nopietni gribējis šo krēslu, sen jau būtu tur iesēdies.

Filips Rajevskis: Ļoti jaudīgs kandidāts – spēcīgs, populārs, kvalificējās teju visos rādītājos un īpašībās, lai kļūtu par premjeru. Taču koalīcijas izveidē traucēs dažādi tehniski jautājumi un zemūdens akmeņi – nepabeigtās tiesvedības, antioligarhu noskaņojums potenciālo partneru rindās.

 

Foto - LETAFoto - LETA

Ainārs Šlesers (“Vienoti Latvijai”)

Uzņēmējs, partijas “Vienoti Latvijai” priekšsēdētājs

1. Nācijas izlīguma un izaugsmes koalīcija. Divi procesi, kuri nepieciešami, lai mēs varētu nodrošināt strauju izaugsmi.

2. Ekonomikas un izglītības. Divas ministrijas, kas tieši ietekmē valsts izaugsmi un tās nākotni arī katra valsts iedzīvotāja labklājību.

3. Tūkstošiem darba vietu, paplašinātus satiksmes mezglus lidostā, ostās, jaunus, multifunkcionālus mākslas un konferenču centrus, pasaules līmeņa augstāko izglītību.

4. Supermens. Var sasniegt visu, ko iecerējis, palīdzēt tiem, kuriem nepieciešama palīdzība.

Politologu vērtējums

Ivars Ījabs: Aināra Šlesera piedāvājums ir pārāk nenopietns, ņemot vērā viņa premjera ambīcijas un neatlaidību. Gaidīsim nākamo reizi.

Filips Rajevskis: Šis nav reāls stāsts. “Vienoti Latvijai” nebūs pārstāvēti ne valdībā, ne Saeimā. Un pat ja tīri teorētiski Šlesers tiktu pie valdības sastādīšanas, viņam būtu ļoti grūti izveidot koalīciju, ņemot vērā paša pretrunīgo pagātnes bagāžu.

 

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Mārtiņš Bondars

(Latvijas reģionu apvienība)

Bijušais Valsts prezidentes kancelejas vadītājs, šobrīd uzņēmējs

1. Taisnīguma koalīcija, jo esam par taisnīgu un vienlīdzīgu attieksmi pret visiem reģioniem un cilvēkiem, neatkarīgi no tā, kurā novadā viņi dzīvo.

2. Vides attīstības un reģionālās attīstības ministrija, jo tikai stipri reģioni veido stipru valsti, sniedzot vienlīdzīgas iespējas visiem Latvijas reģioniem gan Eiropas Savienības finanšu līdzekļu, gan valsts investīciju sadalē, kā arī vienlīdzīgas tiesības visiem cilvēkiem neatkarīgi no tā, kurā novadā viņi dzīvo. Satiksmes ministrija, jo būtiska ir valsts un reģionālās nozīmes ceļu infrastruktūras sakārtošana.

3. Es gribētu Latvijai simtgades svinībās uzdāvināt iespēju, lai ģimenes, kas aizbraukušas, atgriežas mājās, lai atbrauc vairāk nekā aizbrauc, lai piedzimst vairāk nekā nomirst.

4. Gribu līdzināties sev, jo uzskatu, ka politiķim ir jābūt paraugam citiem.

Politologu vērtējums

Ivars Ījabs: Līdzīgi kā Robertam Zīlem, arī Mārtiņam Bondaram beidzot vajadzētu kaut ko tiešām reāli darīt Latvijas politikā, nevis mūždien tikai smuki kandidēt. Tad arī mēs uzzinātu, ko vērta ir šī manta tirgus dienā.

Filips Rajevskis: Tā pati situācija, kas ar NA – ja būs pārstāvēti Saeimā, tad mazskaitlīgi. Turklāt partijai trūkst pieredzējušu kadru, kas spētu novadīt sarežģīto koalīcijas izveidošanas procesu. Reģionu apvienība vēl ir ceļa sākumā, un tai nāks par labu vispirms iekļūt Saeimā, uzkrāt pieredzi un tad cīnīties par valdības vadītāja vietu.

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Inguna Sudraba

(“No sirds Latvijai”)

Bijusī valsts kontroliere, šobrīd partijas “No sirds Latvijai” vadītāja

1. Es uzskatu, ka vienīgais objektīvais nosaukums var būt tas, ko piešķir sabiedrība, nevis izvēlas politiķi. Baidos, ka pašreizējās koalīcijas kontekstā, lai precīzi atspoguļotu sabiedrības attieksmi, vārdi “tiesiskuma un reformu” obligāti jāliek pēdiņās. Ticu, ka pēc šīm vēlēšanām valstī būs Latvijas vērtību koalīcija. Kalpot vērtībām nozīmē stādīt ābeļdārzu, kas dos ražu arī nākamajām paaudzēm.

2. Mūsu prioritātes ir izglītība un tautsaimniecības attīstība. Tāpēc Izglītības un zinātnes, kā arī Ekonomikas ministriju vadība būs mūsu prioritāte.

3. Es Latvijai simt gadu jubilejā uzdāvinātu spoguli. Vienkāršu, tīru spoguli. Lai ikviens pilnā augumā ieraudzītu sevi un iegaumētu, ka patiesībā esam staltāki, stiprāki, godīgāki, varošāki un skaistāki, nekā dažkārt mums pašiem šķiet. Ka Latvija ir zeme, kuras sirds ir lielāka par tās teritoriju.

4. Vienmēr esmu vēlējusies būt es pati – Inguna Sudraba. Jā, es nekad neesmu kautrējusies mācīties no citiem, taču ne no pasaku tēliem, bet reāliem cilvēkiem.

Politologu vērtējums

Ivars Ījabs: Kompetence valsts pārvaldē ievērojama, bet politiskā pieredze – īsa un neviennozīmīga. Diez vai. Pat tad, ja tas notiktu, Sudrabas reitings ruktu ļoti strauji, turklāt viņai ir ļoti daudz nedraugu pašās augstākajās sfērās.

Filips Rajevskis: Neskatoties uz savu pieredzi, Sudrabas kundze nekvalificējas par premjeru. Šai partijai kopumā paredzu Zatlera Reformu partijas likteni – līdera mirkļa popularitāte piesaistījusi ļoti atšķirīgus cilvēkus. Popularitātei un reitingiem gaistot, jau pirms vēlēšanām sākusies šķelšanās. Visticamāk, partija izšķīdīs, līdzīgi kā tas notika ar reformistiem.

 

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Juris Pūce (“Latvijas attīstībai”)

Bijušais Ekonomikas ministrijas 
valsts sekretārs, šobrīd partijas 
”Latvijas attīstībai” ģenerālsekretārs

1. Valstij nepieciešama visu politisko spēku vienošanās par kopīgo attīstības mērķu mērķtiecīgu realizāciju. Tāpēc vēlētos, lai nākamā būtu “Attīstības koalīcija”.

2. Vēlamies savā pārziņā izglītības, veselības un ekonomikas ministrijas, jo šīs trīs nozares ir partijas prioritāte.

3. Mūsu mērķis būtu, lai 2018. gadā Latvijā atgriežas vairāk cilvēku, nekā aizbrauc. Tam būtu jābūt visu Latvijas valdības darbu pamatmotīvam. Latvijas simtgadei par godu jāizdod Nacionālā enciklopēdija, kā arī jāsakārto Dziesmu un deju svētku norises vietas – Daugavas stadions un Mežaparka estrāde. Mēs atbalstām arī Laikmetīgās mākslas muzeja izveidi Rīgā, kas nepieciešams Latvijas kultūrvides attīstīšanai.

4. Pūce no “Vinnija Pūka” – zinoša, apdomīga un vienmēr gatava palīdzēt apkārtējiem.

Politologu vērtējums

Ivars Ījabs: Talantīgs ierēdnis bez reālām izredzēm uz valdības vadīšanu.

Filips Rajevskis: Arī nereāls kandidāts, jo partijai nav izredžu iekļūt parlamentā. Turklāt nebūtu īsti pareizi, pirmo reizi kandidējot vēlēšanās, uzreiz mēģināt ieņemt premjera krēslu.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Latviešu žurnālisti slimo ar mazvērtības kompleksiem un nezina sudordinācijas un pieklājības lietas. Ja premjerei var atrast viskumjāko bildi,tad tas ir nožēlojami.Visai velēšanu izformācijai bija jābūt subordinētai: prezidents, Saeimas spīkere,premjere un pārējie. Nekas tads nebija. Jo strāda tikai tādi žurnaļugas ka Spriņģes un Gestes. Tad nav lepnuma un nav vēlmes piedalīties.

 2. Pirmā kandidatūra ir Roberts Zīle. Atbildēt

  Pirmā kandidatūra ir Roberts Zīle. Personība,profesionālis un patriots. Otra kandidatūra ir Māris Riekstiņš, trešā Mārtiņš Bondars un ja nesanāk,tikai tad Straujuma varētu turpināt.

 3. >!! Par neģēļu atmaskotāju Artusu Kaimiņu,
  par Mārtiņu Bondaru,
  ekonomistu Ivaru Brīveri,
  par juristi Ingu Biti,
  par Latgales patriotu Juri Viļumu,
  mediķi Mārtiņu Šicu

  par 6 Saeimas un 26 pašvaldību deputātiem un 3000 biedriem

  par REĢIONU apvienību Nr. 8!
  !

 4. ka domu saturs,morāle ar laiku uzspiež zīmogu sejas vaibstiem un izteiksmei,Daba dara savu darbu perfekti,atliek tikai prast lasīt Dabas grāmatā…

 5. Vai Biedrs Lembergs nevarētu paskaidrot kā viņš kā aktīvs pretstāvētājs NATO vadīs NATO dalībvalsti? Ja viņš savā neatkarīgajā valstiņā atbalsta huļigāniskus uzbrukumus NATO kareivjiem, tad kā viņš uzņems valsts vizītēs augstāko NATO virspavēlniecību? Vai arī visā NATO okupētajā Latvijā ieviesīs Ventspils valsts tikumus?

 6. Straujuma ar visu komandu jāsūa pelnītā atpūtā. Viņa neko nespēj, pat komandu nolasīt

 7. Jautājums liekas ka ir viens:VAI KĀDS SPĒKS VAR APTURĒT N.UŠAKOVA CEĻU UZ VALDĪBAS GALVAS VIETU

 8. Ko tik sliktu bildi ielikuši Straujumai?

 9. Kāda viņa nobružāta ! Presses sekretāre ir glaunāka.

 10. Straujumai pietrūkst izlēmīguma un noteiktas rīcības sarežģītās situācijās. Tas skaidri parādījās KNAB
  situācijā. Apņemšanās atrisināt šo jautājumu jau bija, bet izpildījuma nebija un nu visam atmests ar roku.
  Šī vilcināšanās var galīgi sagraut šo iestādi. Ne visur der kompromisi un sarunāšana. Arī jaunu ideju deficīts raksturīgs Straujumai, viņas darbībā virsroku ņem ierēdņa rutīna, tāpēc, ja gribam tālāku valsts izaugsmi, pēc vēlēšanām ir vajadzīgs jauns premjers.

Draugiem Facebook Twitter Google+