Mobilā versija
+4.6°C
Renāte, Modrīte, Mudrīte
Pirmdiena, 24. oktobris, 2016
27. novembris, 2014
Drukāt

Kaņepes audzētājiem nav kur pārstrādāt

Foto - Aija GeidaFoto - Aija Geida

Kaņepju sēklas

Kaņepju audzētāju lielākā problēma ir pārstrādes trūkums, kā arī nepietiekami zinātniski pētījumi par kaņepju nozīmi vides attīstībā, trešdien Latvijas Industriālo kaņepju audzētāju biedrības konferencē atzina asociācijas vadītājs Guntis Vilnītis.

“Kaņepes tiek audzētas vairāk nekā 300 hektāru platībā, un katru gadu hektāru skaits pamazām pieaug. Nozare joprojām ir perspektīva, jo kaņepju pielietojums ir, sākot no pārtikas un beidzot ar māju būvniecību. Tomēr attīstību bremzē tas, ka joprojām nav izdevies uzbūvēt pārstrādes rūpnīcu Talsos. Kamēr nav pārstrādes, kaņepju audzēšana neatmaksājas. To darīt jēga ir tikai tad, ja ir iespēja eksportēt produkciju ar pievienoto vērtību, nevis izejmateriālu,” atzina Vilnītis.

Viņš sacīja, ka Talsu rūpnīcas būvniecība ir apstājusies saistībā ar finansējuma trūkumu, jo nav izdevies piesaistīt bankas vai ES līdzekļus. “Nākamgad plānojam ar šo fondu atbalstu vai nu pabeigt Talsu rūpnīcu, vai arī sākt jaunas rūpnīcas būvniecību,” sacīja Vilnītis.

Tāpat biedrības vadītājs atzina, ka nav izdevies panākt atbalstu nozarei no ES tā dēvētās zaļināšanas programmas. “Iespējams, tā ir biedrības vaina, ka nav pietiekami daudz zinātnisku pētījumu, kas pierāda oglekļa dioksīda absorbcijas īpatsvaru. Kaņepes absorbē CO2 četras reizes vairāk nekā mežs, bet mums nav pietiekamu pētījumu, lai to pierādītu. Tādēļ arī Briselē neizdevās panākt zaļināšanas maksājumu nozarei, lai gan ZM mūsu nostāju ir atbalstījusi,” atzina Vilnītis.

Vienlaikus viņš norādīja, ka kaņepju audzētājiem joprojām ir pie­ejams vienotas platības maksājums, kā arī no 2015. gada būs atbalsta maksājums par sertificētas sēklas 
iesēšanu – 18 eiro par 
hektāru.

Pievienot komentāru

Bērza finierkluču audzes atmaksāsiesVai tiesa, ka no bērza 35 gados iespējams iegūt finierklučus? JĀNIS STRENČU NOVADĀ
Kam tas ir izdevīgi? Lasi visu rakstu: Izīrētāji būs spiesti maksāt nodokļus (8)Ekonomikas ministrija grib panākt līgumu reģistrāciju zemesgrāmatā, namīpašnieki – Valsts ieņēmumu dienestā.
Pasaulē
Aptauja: Latvijā vairāk nekā 60% strādājošo nav apmierināti ar atalgojumuSaskaņā ar vadošā interneta personāla atlases uzņēmuma CV-Online veikto aptauju Baltijas valstīs par atalgojuma atbilstību ieguldītajam darbam, Latvijā ir salīdzinoši visaugstākais darbinieku skaits, kas uzskata, ka saņem adekvātu atalgojumu pret ieguldīto darbu – 39% Latvijā, vairāk nekā 34% Igaunijā un mazliet virs 19% Lietuvā.
Draugiem Facebook Twitter Google+