Latvijā
Sabiedrība

Kangeris atklāj, ar cik cilvēkiem strādājis viens VDK aģents1


Kārlis Kangeris
Kārlis Kangeris
Foto – LETA

“Es parēķināju par aģentu skaitu Latvijā. Iznāk, ka 1989. gadā bija viens aģents uz 360 cilvēkiem. Citās zemēs, piemēram, Austrumvācijā, bija viena aģents uz 46 pieaugušajiem,” Valsts drošības komitejas (VDK) izpētes komisijas vadītājs Kārlis Kangeris atklāja RīgaTV 24 raidījumā “Dienas personība ar Veltu Puriņu”, komentējot komisijas darba rezultātus.

Kangeris atbalsta “čekas maisu” atvēršanu un publiskošanu. “Man nepatīk, ka šīs lietas ir slēptas no sabiedrības. Agrāk aicināja visiem pieprasīt izziņas no Totalitārisma seku dokumentēšanas centra (TSDC), vai viņa vārds atrodams VDK kartotēkās un tamlīdzīgi. Ja tu dabūji izziņu, tur varbūt bija minēts, kādi aģenti par tevi ir ziņojuši, bet tu nevarēji uzzināt, kas slēpjas aiz šiem segvārdiem. Citās valstīs var pieprasīt, lai to atklāj. Tādā ziņā tur nekāda slepenība nav. Bet pašreiz VDK likums to neparedz, tāpēc ir radusies tā lielā noslēpumainības aura ap čeku,” norādīja VDK komisijas vadītājs.

Viņš raidījumā stāstīja arī par pašu komisijas darbu, tostarp problēmām, ar ko nācies saskarties. Galvenā problēma esot bijis komisijas neskaidrais statuss: “Problēma radās jau pašā sakumā, kad Latvijas Universitāte noslēdza vienošanos par darbu ar Izglītības un zinātnes ministriju. Mūsu statuss nekad netika īsti skaidri definēts. Tā iznāk, ka mums būtībā jāsadarbojas, galvenokārt, ar LU rektoru, jo mēs neesam struktūrvienība. Tā arī pēc noteikumiem – mums ziņojumus jāvirza caur rektoru.”

Kangeris atklāja, ka patlaban iesniegts daļējs ziņojums un viņš sagaida, ka pilnais ziņojums tiks iesniegts šodien: “Tagad darbības pārskats – prasītais informatīvais ziņojums – patlaban ir 90 lappušu apmērā. Vēl klāt nāks finanšu atskaite, ko mēs paši neveicam, tāpēc tā vēl nav iesniegta. Gala versija, iespējams, tiks iesniegta ceturtdien, ja finanšu atskaite būs gatava.”

LA.lv
LE
LETA
Latvijā
Grib mainīt atlaižu kritērijus ārvalstu pensionāriem sabiedriskajā transportā 2
8 stundas
IE
Ināra Egle
Latvijā
Rīgas domes vēlētāji varēs tikt pie divām balsīm?
9 stundas
LE
LETA
Latvijā
KNAB vērtēs ar rektores Pilveres ģimeni saistīta uzņēmuma piesaistīšanu LLU projekta īstenošanai
9 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

MA
Māris Antonevičs
Pasaulē
Krima atgriezīsies Ukrainas sastāvā, tas ir tikai laika jautājums. Saruna ar Dmitro Kulebu
4 stundas
LE
LETA
Dabā
Ceturtdien daudzviet gaidāms neliels sniegs un lietus
9 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Sports
Vrubļevskis par Krievijas diskvalifikāciju: Jābūt individuālai, ne kolektīvai atbildībai 1
5 stundas
LE
LETA
Latvijā
Uz mediķu iecerēto deputātu testēšanu ierodas tikai viena politiķe
3 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: “Tā mums ir liela nauda!” Auto pirkums pamatīgi pieviļ pensionāru pāri 1
3 stundas