×
Mobilā versija
Brīdinājums +29.9°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
18. decembris, 2017
Drukāt

Kangeris pieļauj, ka valsts cenšas slēpt savulaik pārvilinātos VDK aģentus (22)

Jāņa Zemīša grāmatas "Nenoslēgtais loks. Leģionāra stāsts" atvēršanas svētki

Attēlā Kārlis Kangeris

Izskatās, ka ir bijuši kādi cilvēki, kas no Valsts drošības komitejas (VDK) tika pārvervēti strādāt tikko neatkarību atguvušās Latvijas Republikas labā, un šo cilvēku vārdus valsts, iespējams, cenšas noslēpt, intervijā laikrakstam “Diena” pauž VDK zinātniskās izpētes komisijas vadītājs Kārlis Kangeris.

Viņš atgādina, ka tad, kad 1990.gada 4.maijā tika atjaunota Latvijas neatkarība, Latvijas PSR VDK priekšnieks Edmunds Johansons tika iesaistīts Ministru kabineta darbā – viņš strādāja gan jaunajai Latvijas valdībai, gan Maskavas valdībai. “Bet šajā laikā arī vēl tika vervēti aģenti. Tad jautājums – uz to man pašam vēl nav īsti skaidras atbildes – ja mēs runājam par to nepārtrauktības doktrīnu, tad šis viens gads, kad eksistēja 4.maija republika, – kā to ieskaitīt? Vai tā jau bija Latvijas Republika vai nē? No viena aspekta mēs varētu tulkot, ka visi aģenti, kas toreiz strādāja VDK, automātiski kļuva par Latvijas Republikas aģentiem.”

Kangerim nesen bijušas sarunas ar Ministru prezidenta Māra Kučinska (ZZS) juridisko pārstāvi, un šo sarunu laikā izskanējis, ka “Latvijas valsts it kā uzņēmusies kaut kādu šo aģentu aizsardzību vai tamlīdzīgi”. Tieši tad Kangeris esot sācis prātot par jau pieminēto nepārtrauktības doktrīnu.

“Te vēl no drošības aspekta ir cits jautājums. Esmu runājis ar [Satversmes aizsardzības biroja (SAB) direktoru Jāni] Maizīša kungu, kad pieminēju, ka varētu šo kartotēku publicēt, radās jautājums, vai mums vajadzētu kaut ko izņemt ārā,” intervijā “Dienai” stāsta Kangeris, paskaidrojot, ka līdz ar to viņam izskatās, ka “ir bijuši kādi cilvēki, kas tika pārvervēti strādāt Latvijas Republikas labā”. “Mēs zinām, ka 30 VDK štata darbinieku pārgāja Latvijas Republikas darbā, tad loģisks ir jautājums – katram no viņiem bija savi aģenti, vai viņi šos aģentus ņēma vai neņēma līdzi? Ja paņēma līdzi, tad skaidrs, ka aģenti daļēji strādājuši Latvijas Republikas interesēs.”

Tieši tas, ka valstij tagad varētu būt jāsargā šo aģentu vārdi, pēc Kangera domām, visu sarežģī. “Bijušais SAB priekšnieks [Jānis] Kažociņš (tolaik viņš vairs nebija amatā) izteicās, ka būtu jāatlasa publicējamie. Runāju ar Maizīša kungu, viņš nopūtās – tad mums arī no “Delta” datubāzes vajadzētu šo to izņemt. Tas nozīmē, ka arī šie materiāli tikuši operatīvām vajadzībām izmantoti, tie nav glabāti kā tīri arhīva materiāli,” secina VDK zinātniskās izpētes komisijas vadītājs.

Aģenti bija zemākais posms VDK sistēmā. Kangera skatījumā, šo kartotēku var publicēt tikai kā Latvijas VDK aģentu kartotēku – neko vairāk, bez komentāriem. Vienīgais kopsaucējs būtu tas, ka personas tur kaut kādā veidā ir iereģistrētas. “Dažkārt tagad diskusijās prasa, ka mums jānovērtē, kurš bija labs vai slikts, kurš brīvprātīgi vai piespiedu kārtā iesaistīts. To mēs nevaram darīt pat tad, ja mūsu rokās būtu tie materiāli, kas aizvesti no Latvijas. Ja kāds parakstīja savu sadarbības līgumu vai kā to sauca, tur jau viņš neuzrādīja, vai viņu piespieda vai nē.”

Kangeris arī piemin vēl vienu aspektu, kas diskusijās par VDK aģentu vārdu publicēšanu bieži neparādoties, proti, ja cilvēks tika piespiests sadarboties ar VDK vai arī viņa kartiņa pastāvēja vien formāli, atklāts tomēr paliek jautājums, vai viņš guva kādu labumu no šīs sadarbības. “Varbūt viņi neskādēja nevienam, bet bija labuma guvēji?” intervijā laikrakstam jautā Kangeris.

Pievienot komentāru

Komentāri (22)

 1. Ja mēs visi balsotu par NA nākošās vēlēšanās, tad maisi tiktu atvērti un skolas latviskotas.

 2. Protams, ka tas ir galvenais, ja ne vienīgais iemesls. Par to rakstīja portāls Pietiek.com, ka i nedomā i neceri, ka ļaus publicēt un rakņāties pa “maisu” – “sabiedrībā cienījamu ” un “vajadzīgu” cilvēku dēļ. To jau Maizītis skaidri un gaiši pateica pirmo daļau – kā tajā ir cienījami eksemlplāri.

  Ši cilvēku kategorija savā vairumā ir tie, kuri strādā kaut sātanam, jebkuram režīmam. Tā ir bijis, tā ir un būs mūžu mūžos, kur nu nekalpot savai valstij Latvijai, lai kāda tā izskatās. Arī toreiz vai 99 % šo “maišeļnieku” kalpoja kā savai valstij, jo pat sapnī nevarēja iedomāties, ka tik stabila un spēcīga imperija sabruks. Savulaik pat vāciešiem, ja pajautāja, vai Berlīnes mūris tiks nojaukts – teica – ko jūs, tādas lietas nekad nenotiks. Tātad, šie un visa tauta strādāja “savai valstij”- nedomājot par to, ka kalpo okupācijas režīmam.

 3. … Viss mainisies pec 13. velesanam, kad NA, parnemot valdibas vadibu, minimalizes so slepeno agentu iespeju iespaidot tas talako politiku nosutot tos penzija … bet to panakot ar DDD pabeigsanu … !

  • Tavi NA varētu būt bijuši visreakcionārākie maišeļnieki, jo klaigāja un klaigā, lai piesegtos, ka viņi vienīgie ir latvieši, pārējie ir tādi šādi. Visi aģenti tā rīkojas – neko Latvijas labā nedarīja, bet klaigāja par latvietību, sakandināja. Vai tad tava NA nedara tāpat – _ ķeriet zagli …

   Balso vien par savu NA un tev būs Latvijas etniskais naids tāpat kā no Saskaņas.

 4. “Dažkārt tagad diskusijās prasa, ka mums jānovērtē, kurš bija labs vai slikts, kurš brīvprātīgi vai piespiedu kārtā iesaistīts. To mēs nevaram darīt pat tad, ja mūsu rokās būtu tie materiāli, kas aizvesti no Latvijas.”

  Bet, ja Tu to zināji jau sākumā, tad kāpēc piekriti vispār vadīt komisiju (jo tāds pamtauzdevums izpētes komisijai bija jau sākotnēji), tērēji piešķirto naudu (teju miljonu eiro) un “vazāt aiz deguna” parējos?

 5. Kangeri, vari NEPIEĻAUT ! Atbildēt

  Toreiz, 80.beigās – 90.sākumā, atklātā tekstā TV pateica vairāki “politiķi”, ka pārgājušos, ar visu viņu personīgo stukaču varzu, pārņems kā lielu dārgumu un slepenību aizsargās !!!

 6. Tas, ka bijušie čekisti bijuši drošības policijā kādos amatos LR, nav nekāds noslēpums. To jau arī KNABā zināja. Tikai tev tas ir pārsteigums, vai arī pats gribi kaut ko noslēpt, apvainodams Kangeri ?

 7. Kangars nekaunīgi melo. Kāds labums varētu būt valstij no sīkiem merkantīliem cilvēciņiem, bez goda un cieņas?

 8. un tad? Kura valsts gan atklāj šādu aģentu identitāti? Vispār visa šī padarīšana ir viena tukša salmu kulšana. Pa tik daudziem gadiem tajos maisos dažādi sīkie gariņi vien palikuši, tur nu vairs nav ko pētīt, lieka laika un naudas tērēšana. Var jau tēlot baigo darbošanos, bet kāda jēga?

  • gan sīkie gariņi, gan lielie gari(ņi)
   algas saņem gan no Maskavas, gan no
   4.maija Latvijas nodokļiem…
   Vis izdevīgākā “profesija”.

 9. Zemākais posms bija aģenti ,bet viņu priekšnieki kļuva par biznesmeņiem un valsts politikas veidotājiem
  Latvijā, ar pašu Johansonu priekšgalā. Un mums te prese pūš pīlītes, ka ir atjaunota pirmskara
  LR ! Īstenībā ir atjaunota LPSR, tikai bez PSRS virsvadības un ar dažiem kapitālisma elementiem. Kaut kāds sociālisma-kapitālisma hibrīds, kurā valsts vara joprojām ir ekskomunistu rokās.

  • šodien “Krustpunktā” Jurkāns kārtējo reizi runāja par “4.maija republiku”.
   Nekādas pirmskara republikas atjaunošanas nebija !
   Piesavinājās tikai brīvvalsts retoriku, aizvietojot vārdu jēgu !!!

 10. -KĀDA ŠODIEN TAM NOZĪME-M;ES VISI DZĪVOJAM KAPITALISMĀ.VIENS LIKUMS,VIENA TAISNĪBA VISIEM IR TIKAI TUR PIE SILES LIELĀS UN NODOKĻU MAKSĀTĀJAM NEKAS NEMAINĪSIES NO TĀ,JA UZZINĀS,KA VIŅA KAIMIŅŠ IR BIJIS AĢENTS,VAI KOMUNISTS.TĀDI KADRI TAČU VISU NEATKARĪBAS LAIKU IR PIE STŪRES.

 11. Paldies Kangerim!

 12. čekistu republika. Sen tas ir bijis nojaušams. Patiesā brīvība varēja sākties vienīgi ar 21. augustu. Un šim dātumam pienākas cieńa un pie šādas, ne 4. maija brīvības mums jāstrādā.

 13. Vai tad nu drošības iestādes uztrauktos par aģentiem, kas mainījuši krāsu. Tur jūtama dažu ievērojamu valdības pārstāvju un oligarhu smaka. Un tāpēc nevainīgajiem aģentiem jāuzņemas visa atbildība un jānožēlo sava vaina.

 14. sadedzināšana īpašā krāsnī ir viena no higiēniskākajām līķu mineralizācijas metodēm. Kremāciju izdara īpašā ēkā – krematorijā. Zemē apbedīta līķa sadalīšanās process noris ļoti lēni, bet kremācijas krāsnī no 900 līdz 1000 grādiem pēc Celsija sakarsēta gaisa vai gāzes strūklā līķis 1–1,5 stundās pārvēršas sterilos pelnos. Sadegšanas process kremācijas krāsnī norisinās līdz galam,

 15. Te nu laikam Kārlim Kangeram jāpiekrīt, jo katram oficiālajam LR labā strādājušajam bijušajam LPSR VDK operam bija sava ziņotāju kopa. Dati var sakrist un ko tagad? Dubultspēle…

 16. SADEDZINIET ŠOS MAISUS UN BEIDZIET KACINĀT SABIEDRĪBU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Obligāti jāsadedzina lai nākošajās vēlēšanās šo populistu karti nevarētu izmantot!!!
   Jāpārstāj sabiedrību pretnostatīt un uz tā rēķina krāt sev bonusa punktus
   SABIEDRĪBA SAPROT KURAM POLITISKAJAM SPĒKAM TAS IR ĻOTI IZDEVĪGI……

  • Ak, Hugo Diegam ar irsa putru vāra !
   Iegādājies labi lielus un labi daudz pamperus ! :)))

Draugiem Facebook Twitter Google+