Mobilā versija
-0.1°C
Sabīne, Sarma, Klaudijs
Pirmdiena, 5. decembris, 2016
6. augusts, 2014
Drukāt

Kāpēc ārsti operē zilā vai zaļā ietērpā (1)

Foto - FotoliaFoto - Fotolia

Līdz 20. gadsimta sākumam ārsti allaž valkāja baltu uniformu – kā tīrības simbolu. Tad kāds ķirurgs izlēma, ka visu klātesošo acīm labvēlīgāks būs zaļš virstērps. Turpmākā prakse apliecināja, ka tieši operācijām zaļā krāsa patiešām ir vispiemērotākā, jo krāsu aplī tā ir pretēja sarkanajai.

Noskaidrots, ka zaļā krāsa ārstiem palīdz labāk redzēt divu iemeslu dēļ, raksta žurnāls “Planētas Noslēpumi”.

Pirmkārt, skatiens uz zaļu jeb arī zilganu toni ļauj ārsta acīm atpūsties no pacienta asins vai iekšējo orgānu sarkanās krāsas operācijas laikā. Ja ķirurgs ilgi skatās uz kaut ko sarkanu vai rozā, viņš drīz pret šīm krāsām sāk kļūt neuzņēmīgs. Sarkanais signāls smadzenēs vairs nav tik ļoti vērā ņemams, tādēļ ārsts vairs nespēj pietiekami precīzi atšķirt cilvēka ķermeņa nianses. Savukārt tajā gadījumā, ja regulāri uzmet skatienu kaut kam zaļganam vai zilam, acis ilgstoši saglabā jutīgumu pret sarkanās krāsas toņiem.

Otrkārt, sakoncentrēšanās uz sarkanajiem toņiem uz baltas krāsas virsmām var radīt uzmanību novērsošu zaļas krāsas gaismas plankumu ilūziju. Un šie biedējošie zaļie fantomi var parādīties tajā gadījumā, ja ārsts pamet skatienu no sarkanajiem audiem uz kaut ko baltu, piemēram, pacienta halātu vai anesteziologa tērpu. Vēl vairāk – pievēršot skatienu atkal atpakaļ pacientam, ārsts var turpināt redzēt šos zaļos fantomus jau sarkanajā fonā. Tas katrā ziņā var novērst ķirurga uzmanību.

Tas tā notiek tāpēc, ka baltā krāsa satur visas spektra krāsas, tostarp arī sarkano un zaļo. Taču smadzenes vēl nav atpūtušās no sarkanajiem signāliem, tāpēc sarkanos signālus kādu laiku var kļūdaini uztvert kā zaļos.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Interesanti 🙂

Ar motorizētu čemodānu var sasniegt ātrumu 13 km/hJa kādreiz lidostā radusies nepieciešamība dažu minūšu laikā nokļūt no viena termināļa uz otru, lai paspētu uz savu reisu, lielisks sabiedrotais būs motorizētais čemodāns "Modobag".
Radīts paroļu ģenerators, kuru hakeri nevarēs uzlauzt (2)Firma "Everykey", ko atbalstījis pats antivīrusu kompānijas "McAfee" dibinātājs Džons Makafī, izstrādājusi īpašu maziņu ierīci, kura ģenerē jaunu un drošu paroli ikreiz, kad vēlaties ienākt vienā no saviem interneta vietņu profiliem.
Ja gribi tilpumu. "LA" vērtē "Opel Zafira""Opel Zafira" tika prezentēta 1999. gadā un kopš tā laika ir toņa noteicēja septiņvietīgo kompaktvenu klasē. Pavisam šo gadu laikā saražots vairāk nekā 2,7 miljoni dažādu paaudžu Zafira automobiļu.
Vai Latvijas neceļu nākotne? (1)Par gada auto nominēt pikapu? Uz tādu izlēcienu žūrija nez vai būs spējīga
Draugiem Facebook Twitter Google+