×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
9. decembris, 2015
Drukāt

Kāpēc bērns pieprasa dārgu dāvanu un kā rīkoties vecākiem?

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Ziemassvētku gaidīšanas laikā vecākiem neizbēgami nākas domāt par dāvanām bērniem. Nereti gadās brīži, kuros bērna izraudzītā manta nav vecākiem pa kabatai. Kā rīkoties, ja bērnam pieaugot, pieaug arī vēlme pēc dārgām dāvanām, portālam Cālis.lv skaidro Privātās alternatīvās vidusskolas dibinātāja, psiholoģijas doktore un RTU asociētā profesore Airisa Šteinberga.

Svētkos bez dāvanām neiztikt. Dažiem to iegāde izraisa patīkamu satraukumu un rada jaukas atmiņas, bet citiem dāvanu meklēšana un saņemšana šķiet apgrūtinošs pienākums. Pirms cenšamies saprast, kādēļ bērni mēdz prasīt vecākiem aizvien dārgākas dāvanas, jāpadomā, kāpēc mēs viens otru vispār apdāvinām.

Var izšķirt trīs vispārējus dāvanu dāvināšanas iemeslus:

1. Lai dāvanas saņēmējs mūs (vai kādu notikumu) atcerētos un izjustu noteiktas emocijas.

2. Lai izpildītu pienākumu pret apdāvināmo. Šai gadījumā mēs atkal domājam par noteiktām emocijām.

3. Bez jebkādiem zemtekstiem, mēs vienkārši gribam sagādāt prieku.

Sagādāt bērniem prieku būtu jābūt vecāku vienīgajai patiesajai motivācijai, dāvinot dāvanas. Diemžēl, ne vienmēr tas tā notiek. Situācija, kad bērns prasa aizvien dārgākas dāvanas, ir signāls, ka kaut kas nav īsti tā, kā vajag.

“Dārgo dāvanu” prasīšanas cēloņi var būt dažādi. Pirmkārt, ir iespējams, ka bērns nesaņem pietiekami daudz mīlestības. Tādā veidā dāvana kļūst par kompensāciju. Otrkārt, var gadīties, ka vecāki zina, ka nesniedz (vai neprot sniegt) bērnam pietiekami daudz uzmanības un mīlestības, tāpēc savu vainas izjūtu slāpē ar naudas tērēšanu, tādējādi “atpērkoties” no bērna.

Trešais iespējamais scenārijs: vecāki jau ir “pieradinājuši” bērnu pie “sālītām” precēm. Tā var būt vai nu ģimenes tradīcija, vai arī vecāki šādi cenšas parādīt, cik nozīmīgs ir apdāvinātais. Ceturtkārt, vecāki ir bijuši nekonsekventi savos izteikumos attiecībā uz iepriekšējām dāvanām – bērns tik ilgi ir centies pierunāt vecākus nopirkt kādu dārgu priekšmetu, ka vecāku “nē” ir pārvērties par “jā”. Tajā brīdī bērnam “skola rokā”!

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+