×
Mobilā versija
+8°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
11. decembris, 2012
Drukāt

Kāpēc bezmaksas skrīnings nav arī 70 gados?

sieviete3

“Kāpēc sievietēm pēc 70 gadu vecuma nav iespējas bez maksas veikt mamogrāfiju un dzemdes kakla vēža skrīningu?”
 Anita B. Talsos

 

Dzemdes kakla profilaktiskajai pārbaudei Nacionālais veselības dienests katru gadu pēc Iedzīvotāju reģistra datiem atlasa sievietes, kurām šajā gadā paliek 25, 28, 31, 34, 37, 40, 43, 46, 49, 52, 55, 58, 61, 64, 67 gadi. Profilaktiskajam mamogrāfijas izmeklējumam – tās, kurām paliek 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68 gadi. Viņām tad arī nosūta uzaicinājuma vēstuli izmeklējumu veikšanai par valsts budžeta līdzekļiem.

Vecums, kad ir svarīgi veikt dzemdes kakla un krūts vēža skrīningu, balstās uz Eiropas pamatnostādnēm kvalitatīva šī procesa nodrošināšanai, kuru izstrādē piedalījās Pasaules Veselības organizācijas Starptautiskā vēža pētniecības aģentūra. Vadlīnijas balstītas uz datiem, ka minētajās vecumu grupās šīs onkoloģiskās saslimšanas diagnosticē visbiežāk. Ja visu šo laiku esat izmantojusi iespēju veikt skrīninga izmeklējumus un nav bijis sūdzību un aizdomu par kādu saslimšanu, tostarp onkoloģisku, pēc 70 gadu vecuma risks jau ir pavisam niecīgs.

Ja gada laikā sieviete vērsusies pie ģimenes ārsta kādas saslimšanas dēļ, iespējams pie tā saņemt arī bezmaksas profilaktisko apskati, par kuru nav jāveic pacienta iemaksa – viens lats. Profilaktiskās vizītes laikā ārsts uzklausa sūdzības, izvērtē pacientes veselības stāvokli, nepieciešamības gadījumā veic arī krūšu dziedzeru apskati un iztaustīšanu.

Ja ir sūdzības par veselības stāvokli, var vērsties ar vai bez nosūtījuma arī pie jebkura ginekologa, kurš ir līgumattiecībās ar valsti, t.i., viņam ir noslēgts līgums ar Nacionālo veselības dienestu. Izvērtējot veselības stāvokli un medicīniskās indikācijas, ārstam ir tiesības izsniegt nosūtījumu valsts apmaksāta laboratoriskā izmeklējuma vai diagnostiskā izmeklējuma (tajā skaitā krūts rentgena – mamogrāfijas) veikšanai. Tad šos izmeklējumus apmaksā no valsts budžeta līdzekļiem neatkarīgi no tā, vai sieviete bija saņēmusi uzaicinājuma vēstuli.

Citos gadījumos par ginekologa apmeklējumu jārēķinās ar pacienta iemaksu – trim latiem, par mamogrāfijas veikšanu ar nosūtījumu – diviem latiem. Tas neattiecas uz iedzīvotājiem, kuri ir atbrīvoti no pacienta iemaksas.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+