Dabā
Medības

Optikas pārbaude. Kāpēc četrpadsmit klikšķu – neatbildēts jautājums0


Mērķis pēc piešaudes.
Mērķis pēc piešaudes.
Foto: Indulis Burka

Klubā, kurā medīju, pirms doties meklēt Jāņu buku, medību koordinatoram jāuzrāda mērķis ar vismaz trim trāpījumiem centrā, kuru izkliede nav lielāka par 10 centimetriem. Tas apliecina, ka medību karabīne ir piešauta un lode lidos tur, kur šāvējs vēlas.

Mēģinot iegūt vēlamo rezultātu, mērķī šāvu arī es, bet tas, kā papīra lapā virknējās ložu atstātie caurumiņi, mani nemaz neapmierināja. Katrs nākamais trāpījums bija mazliet pa labi no iepriekšējā. Pēdējais bija pie pašas A4 izmēra lapas malas…

Izmantoju .30–06 kalibra Sellier@Bellot munīciju, lodes svars 9,7 g. Mazliet atkāpei jāteic, munīcija iepriekš tika izmēģināta un šķita, ka problēmas neradās.

Iemeslu, kāpēc šoreiz trāpījumi nebija lapas centrā, var būt visai daudz: atskrūvējusies kāda skrūve optiskajam tēmēklim, starp stobru un pastobri iekļuvis kāds svešķermenis, galu galā optiskais tēmēklis varbūt beidzis savu darba dzīvi.

Piešaude

Vienkāršākās lietas pārbaudīt nebija sarežģīti – ar papīra lapu var pārliecināties, vai starp stobru un pastobri nav kas iebiris, ar atslēdziņu izmēģināt, vai tēmēkļa stiprinājuma skrūves nav atslābušas.

Pašu optisko tēmēkli, kurš līdz šim nebija pievīlis, pārbaudīt lūdzu veikala “Artemida” īpašniekam Eināram Lapiņam.

Izmantojām firmas Norma munīciju ar tādu pašu lodes svaru. Man par pārsteigumu lodes blīvi gūlās blakus viena otrai… Ne mērķa centrā, tomēr vienkopus. Mēģināju šaut es. Arī trāpījumi vienkopus, taču pa labi. Lapiņa kungs pieregulēja tēmēkli, un divi trāpījumi iegūla desmitniekā cieši blakus viens otram, kā mēdz teikt, gandrīz lode lodē. Tēmēkļa krustiņš pa kreisi kopumā tika pārvietots par 14 klikšķiem. Jāteic – visai prāva nobīde, kam viennozīmīga izskaidrojuma nav.

Secinājumi. Pirms medību sezonas un arī tās laikā vēlams laiku pa laikam pārliecināties, vai lodes lido tur, kur esi tēmējis. Un tas nekas, ka ierocis nav kritis, piesities vai notikusi kāda cita nelaime. Iespējams, manas Tikka stobram tomēr Čehijā ražotā munīcija negaršo, un manas tēmēšanas kļūdas šī iemesla dēļ tikai pieauga. Taču tikpat iespējams, ka ilgus gadus kalpojusī optika patiešām savu laiku ir aizvadījusi un laiks iegādāties ko jaunu. Taču vismaz šajā mirklī esmu drošs, ka jūnijā stirnāžu medībās varu doties ar mierīgu sirdi.

LA.lv
LE
LETA
Dabā
Publicē topu, kuras šogad Latvijā bijušas tīrākās un kuras netīrākās pludmales
1 diena
LA
LA.LV
Dabā
Alūksnes ezerā briest izšķirošā cīņa par valsts čempiona titulu spiningošanā 1
1 diena
LD
Linda Dombrovska
Dabā
Pasaules kalibri medībām. ‘7mm – 08 Remington’
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SK
Skaties.lv
Ekonomika
VIDEO: Alga līdz pat 10 000 eiro mēnesī. Sludinājumos atklāj, cik strauji uzlekušas algas Latvijā
5 stundas
LE
LETA
Latvijā
Slimnīca nāk klajā ar izmeklēšanā secināto par smagi piekauto krāslavieti, kurš mira slimnīcā
10 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: “Tas ir krājies gadus divus un vairāk.” Ozolnieki lūdz novirzīt lidmašīnu ceļus
4 stundas
LA
LA.LV
Sports
Samoilovs/Šmēdiņš sasniedz pusfinālu
4 stundas
LE
LETA
Dabā
Latvijai tuvojas anticiklona centrs. Jaunākā laika prognoze svētdienai
6 stundas